Šéf OSN: Vojna proti prírode sa musí skončiť. Podľa Pellegriniho sa nemáme za čo hanbiť

  • V Madride sa dnes začal dvojtýždňový klimatický summit
  • Zúčastnia sa ho delegácie z takmer 200 krajín
  • Hlavným cieľom je posilniť boj proti globálnemu otepľovaniu
klimatický summit
TASR
  • V Madride sa dnes začal dvojtýždňový klimatický summit
  • Zúčastnia sa ho delegácie z takmer 200 krajín
  • Hlavným cieľom je posilniť boj proti globálnemu otepľovaniu

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyhlásil, že doterajšie snahy o zastavenie globálneho otepľovania boli „úplne nedostatočné“.

Novinárom v Madride v nedeľu povedal, že svet má vedecké vedomosti a technické prostriedky na udržanie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia zakotveného v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015, no „chýba nám politická vôľa“.

Vyjadril sa tak ešte pred dvojtýždňovým medzinárodným klimatickým summitom v Madride, ktorý sa začal práve dnes. „Naša vojna proti prírode sa musí skončiť a my vieme, že je to možné,“ dodal.

Podľa Pellegriniho sa nemáme za čo hanbiť

Klimatického summitu sa zúčastnil aj Peter Pellegrini, podľa ktorého sa Slovensko nemá začo hanbiť. „Od roku 1990 sme znížili emisie skleníkových plynov o viac ako 40 %, naša výroba elektriny je jednou z najmenej uhlíkovo náročných. Ako jediná krajina V4 sme sa prihlásili k cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050,“ uviedol na svojom účte na Facebooku.

Podobný optimizmus zdieľajú aj naši českí susedia, nakoľko Andrej Babiš uviedol, že ciele do roku 2020 nielenže splnia, ale aj prekonajú. V prípade emisií skleníkových plynov sa ČR v roku 2017 dostala na hodnoty, ktoré boli nižšie o 35%, než v roku 1990. Do roku 2030 chcú podľa Babiša dosiahnuť zníženie na 43 % a do roku 2050 až na 80 %.

Obaja premiéri, ale aj zástupcovia iných štátov sa zhodli na tom, že je čas konať a Európa by mala ísť v tomto smere príkladom. Aj preto je cieľom to, aby sa do roku 2050 stala uhlíkovo neutrálnou. Podľa šéfa OSN sa dovtedy vyše 150 miliónov ľudí ocitne v záplavových oblastiach a Antarktída sa roztápa trikrát rýchlejšie, než pred desiatimi rokmi. To je dôkazom, že treba konať.

Delegáti z takmer 200 krajín

Dvojtýždňového stretnutia sa zúčastnia delegáti z takmer 200 krajín, ktorí sa budú snažiť posilniť boj proti globálnemu otepľovaniu.

Organizátori predpokladajú návštevnosť prekračujúcu hranicu 29-tisíc návštevníkov. V Madride by sa malo objaviť aj 50 hláv štátov a vlád. Okrem predstaviteľov Európskej únie boli na summit vyslaní aj zástupcovia z krajín, ktoré sú medzi najväčšími producentmi uhlíka na svete – Spojené štáty americké, Čína a India.

Zdroje: SITA, Twitter, Facebook, France24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá