Šéf Ryanairu: Ak budeme musieť dodržiavať „idiotské“ opatrenia, naše lietadlá lietať nebudú

  • Generálny riaditeľ leteckej spoločnosti Ryanair sa tak vyjadril v stredu
  • Írsko totiž vyslovilo bezpečnostné opatrenia, ktoré sa majú týkať všetkých leteckých spoločností
lietanie
TASR,AP, Ilustračný obrázok(unsplash.com)
  • Generálny riaditeľ leteckej spoločnosti Ryanair sa tak vyjadril v stredu
  • Írsko totiž vyslovilo bezpečnostné opatrenia, ktoré sa majú týkať všetkých leteckých spoločností

Michael O’Leary je generálnym riaditeľom leteckej spoločnosti Ryanair, ktorá patrí medzi najziskovejšie nízkonákladovky na svete. Nové bezpečnostné pravidlá, ktoré boli kvôli budúcemu bezpečnému cestovaniu navrhnuté, znamenajú okrem iného aj jedno voľné sedadlo medzi dvomi pasažiermi. O’Leary sa pre The Guardian vyjadril, že jeho lietadlá za takýchto podmienok nevzlietnu. 

Na oblohu sa nevrátime

Sociálne rozostupy 2 metre by mali platiť dlhodobo. Okrem nich aj nosenie ochranných rúšok a dezinfekcia rúk, kľučiek, držadiel či priestorov by mali byť bežnou súčasťou našich ďalších dní. Lietadlá plné pasažierov sú tak na dlhšiu dobu minulosťou.

Práve Ryanair bol známy tým, že palubu vypredali do posledného voľného miesta. Nízkonákladové letecké spoločnosti zarábali práve na počte zákazníkov či na extra službách. Teraz sa v lietadle bude musieť nachádzať o jednu tretinu menej pasažierov. A to sa šéfovi Ryanairu nepáči. Bezpečnostné pravidlá nazval pred médiami „idiotskými“.

Lietadlá spoločnosti Ryanair sa na oblohu nevrátia v prípade, že by letecká spoločnosť bola nútená nechať prostredné sedadlo prázdne, aby dodržiavala „idiotské“ pravidlá týkajúce sa sociálneho rozostupu počas letu,“ uviedol jej generálny riaditeľ Michael O’Leary.

zdroj: Ilustračný obrázok (Kaysha: unsplash.com)

Svoje vyjadrenie ešte upresnil v stredu, keď podotkol, že ak bude vláda na takomto modeli trvať aj naďalej, lietadlá Ryanairu nebudú lietať vôbec a spoločnosť sa dostane na pokraj krachu. 

O’Leary napokon dodal, že buď vláda za jedno prázdne miesto medzi dvoma cestujúcimi zaplatí, alebo sa lietať jednoducho nebude, informuje Business Insider

Letecké spoločnosti prídu už aj tak v dôsledku globálnej pandémie spojenej so šírením COVID-19 o 250 miliárd dolárov, uvádza Financial Times

Zdvihnú sa ceny leteniek?

Bola by to, samozrejme, jedna z možností. Keby stredové sedadlo ostalo prázdne, znamenalo by to, že kapacita lietadla sa naplní na 66 %. Vtedy sa náklady spojené s prepravou pasažierov predovšetkým v nízkonákaldových leteckých spoločnostiach budú dvíhať. Dopravcov by to prinútilo zvýšiť ceny leteniek o 50 %, uvádzajú v rozhovore pre The Guardian

ČÍTAJ AJ >> Šéfka Pelikánu: Zákazníci sa nám vyhrážajú súdom za oneskorené refundácie. Po kríze ceny leteniek porastú

 O’Leary navrhol, že by si mali európski lídri vziať príklad z Ázie, kde majú cestujúci povinnosť nosiť v lietadlách rúška. Okrem toho by bolo vhodné kontrolovať všetkým na letiskách teplotu. Tak by sa problém s bezpečnosťou vyriešil. Nevidí problém, aby sa zdraví cestujúci separovali navrhnutým spôsobom a tým sa zároveň nabúravala už aj tak málo stabilná finančná situácia leteckých spoločností. 

Situácia po uvoľnení opatrení bude kritická a ľudia budú k lietaniu pristupovať so zdvihnutým prstom a strachom, čo je oprávnené. Preto sa očakáva nižší dopyt ako pred krízou. 

Šéf Ryanair povedal, že v lete 2021 sa jeho letecká spoločnosť vráti k pôvodným číslam čo sa počtu cestujúcich týka.

Zdroje: theguardian.com, businessinsider.com, ft.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech