Šéf tajnej jednotky priamo na ambasáde na Slovensku: Jeden z vyhostených diplomatov mal pracovať pre GRU

  • Ide o plukovníka Jurija Penkova, ktorý na Slovensku oficiálne pôsobil ako vrchný obranný pridelenec ruskej armády
  • V skutočnosti to však bolo iba jeho krytie
  • Podľa informácií TV JOJ pracoval ako šéf tunajšej jednotky ruskej tajnej služby GRU
naď korčok heger vláda
Na snímke zľava minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas vyhlásenia o vyhostení troch ruských diplomatov 22. apríla 2021 v Bratislave., TASR/Martin Baumann
  • Ide o plukovníka Jurija Penkova, ktorý na Slovensku oficiálne pôsobil ako vrchný obranný pridelenec ruskej armády
  • V skutočnosti to však bolo iba jeho krytie
  • Podľa informácií TV JOJ pracoval ako šéf tunajšej jednotky ruskej tajnej služby GRU

Medzi vyhostenými ruskými diplomatmi je aj plukovník Jurij Penkov, ktorý na Slovensku oficiálne pôsobil ako vrchný obranný pridelenec ruskej armády.

Informoval o tom spravodajský portál televízie Joj Noviny.sk s tým, že podľa zistení spravodajských služieb v skutočnosti šéfoval tunajšej bunke ruskej spravodajskej jednotky GRU. Tá je podozrivá z toho, že sa podieľala na výbuchoch v sklade zbraní v českých Vrběticiach v roku 2014.

Podľa Reuters sa GRU zodpovedá priamo šéfovi generálneho štábu a ruskému ministrovi obrany. 

Jej činnosť je prísne tajná. „Je to agresívna a dobre financovaná organizácia, ktorá má priamu podporu a prístup od ruského prezidenta Vladimira Putina, čo umožňuje slobodu jej činnosti a zhovievavosť v súvislosti s diplomatickou a legislatívnou kontrolou,“ uvádza Reuters.

Príslušníci GRU patria k ruskej elite v rámci bezpečnostných služieb: „Nemám rád rebríčky, ale GRU je na najvyšších úrovniach tejto práce,“ povedal agentúre Reuters Onno Eichelsheim, bývalý riaditeľ holandskej Obrannej spravodajskej a bezpečnostnej služby. „Sú obrovskou a skutočnou hrozbou.“

Čo je ruská GRU, ktorú pomáhal vyšetrovať aj ESET? Sabotáž skladu v Čechách, podplácanie Talibanu či útok na Clintonovú

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) 22. apríla informoval, že Slovensko pristúpilo k vyhosteniu troch ruských diplomatov po dôkladnom vyhodnotení informácií slovenských spravodajských služieb, ktoré úzko spolupracujú so službami spojeneckých krajín. „Naše spravodajské zložky informovali o pôsobení, ktoré je nezlučiteľné s diplomatickou činnosťou na území SR,“ povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Zdroje: SITA, noviny.sk, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech