Seniori, ktorí prekonali covid, si môžu vydýchnuť. Riziko opätovnej nákazy je pre nich minimálne

  • Nový výskum ukázal, že seniori, ktorí už prekonal koronavírus, majú až o 85 % nižšiu pravdepodobnosť, že sa opäť nakazia
  • Výsledky naznačujú, že to platí aj v prípade prekonania menej agresívnych kmeňov infekcie
pjimage - 2021-06-05T145246.429
Unsplash/Marisa Howenstine Unsplash/Kelly Sikkema
  • Nový výskum ukázal, že seniori, ktorí už prekonal koronavírus, majú až o 85 % nižšiu pravdepodobnosť, že sa opäť nakazia
  • Výsledky naznačujú, že to platí aj v prípade prekonania menej agresívnych kmeňov infekcie

Riziko, že sa človek opätovne nakazí koronavírusom, je počas prvých 10 mesiacoch od vyliečenia sa z ochorenia, výrazne nižšie. Vyplýva to z najnovšej štúdie, za ktorou stoja výskumníci z londýnskej univerzity UCL. Tí skúmali pravdepodobnosť opakovanej nákazy u klientov a zamestnancov domova dôchodcov. So správou prišiel portál Seznamspravy.cz.

Výskum bol publikovaný len nedávno vo vedeckom časopise The Lancet Health Longevity. Ukázalo sa, že seniori, ktorí už majú COVID-19 za sebou, majú až o 85 % nižšiu pravdepodobnosť opätovnej nákazy ako osoby, ktoré COVID-19 doposiaľ neprekonali. U zamestnancov domovov dôchodcov sa po prvom nakazení znížila pravdepodobnosť reinfekcie približne o 60 %.

pandemia,koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner

Dobré správy

Podľa Marie Krutikovovej z UCL je veľmi dobrá správa, že prirodzená imunita po prekonaní ochorenia chráni pred reinfekciou.  Dodáva, že skutočnosť zníženého rizika opätovnej infekcie u seniorov je veľmi povzbudivá, nakoľko väčšina z nich vzhľadom na vek pociťuje zníženie obranyschopnosti.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Ak si mal koronavírus, pociťoval si aj po vyliečení dlhodobé ťažkosti?

Štúdia bola vykonaná na 682 respondentoch a 1429 zamestnancoch domovov dôchodcov. Vekový medián seniorov bol 86 rokov. Protilátkami na koronavírus disponovala približne tretina z nich. Do výskumu neboli zahrnutí dôchodcovia, ktorí sa už podrobili vakcinácii.

Výskum bol realizovaný v čase objavenia britskej mutácie v Anglicku, čo naznačuje, že aj predchádzajúce kmene koronavírusu dokázali seniorom poskytnúť dostatočne vysokú ochranu pred britskou mutáciou. 

Zdroj: seznamspravy.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK