Šestnásťročná Olívia vyhráva prestížne fitness súťaže. „Najťažšie sú návštevy u babky,“ prezradila nám

  • Olívia Hečková sa fitnessu venuje od desiatich
  • Tvrdí, že ju motivujú jej sny z detstva
Olívia Hečková
Olívia Hečková
  • Olívia Hečková sa fitnessu venuje od desiatich
  • Tvrdí, že ju motivujú jej sny z detstva

Olívia Hečková, šestnásťročná fitneska z Liptova, v priebehu roku 2023 dosiahla nezanedbateľný počet úspechov. Vo veku, keď sa jej rovesníci ešte len rozhodujú, čím by chceli byť, má Olívia jasno.

Fitness sa stal jej životným štýlom. Tomuto športu sa začala venovať už v desiatich rokoch. Dnes je majsterkou Európy a vicemajsterkou sveta. 

Zvíťazila v prestížnych súťažiach ako Majstrovstvá Slovenska vo fitness acrobatic junior aj ženy do 163 cm a bodyfitness junior aj dorast. Ale to bol len začiatok jej úspechov. Taktiež sa zúčastnila Majstrovstiev sveta, kde si zaslúžila dve druhé miesta a jedno tretie miesto.

Redakcia Startitup sa mladej športovkyne pýtala aj na to, ako zvláda balansovať „tínedžerský“ život so svojimi športovými ambíciami. Prezradila nám tiež, prečo sú návštevy u babky niekedy ťažké, ale aj ako reagovali na jej vášeň rodičia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa olivia heckova (@_heckova_o)

Ako sa cítiš, keď vyhráš súťaž?

Cítim sa veľmi šťastne a spokojne. Vtedy celá tá tréma zo mňa opadne, vyjdú slzy radosti a užívam si mojich „10 minút slávy“.

Môžeš nám priblížiť, aké bolo tvoje tréningové a súťažné prostredie?

Moje tréningové prostredie bolo veľmi náročné, čo sa týka tréningov a hlavne stravy. Bolo to ťažké aj pre ľudí okolo mňa, ktorí museli znášať moje každodenné nálady. Samozrejme, bolo to náročné aj pre mňa, keď všetci naokolo papali jedlá, o ktorých som mohla len snívať.

Keď sa doma vyprážali rezne a ja som so zaťatými zubami okolo tej vône mohla len prejsť. Všetky tie koláče na návštevách, a hlavne návšteva u babky. To je vždy najťažšie. Keď babka pripraví plný tanier obložených chlebíčkov, koláčov, pečenej kačky s knedľou a jediné, čo ja môžem, je mäso na vode s ryžou a zeleninou.

Samozrejme, nie vždy to tak býva. Po každej súťaži som sa mohla najesť aj niečoho iného ako mäsa s ryžou. A tiež sem-tam mi môj otec (tréner) dovolil si dať takzvaný „žravý deň“. V ten deň zjem všetko, čo nezje mňa.

Ako sa pripravuješ na veľké súťaže, ako sú napr. majstrovstvá sveta?

Na tieto veľké súťaže sa pripravujem podľa aktuálnej formy a nastavíme stravu a tréningy tak, aby bolo dobre. Keďže na tieto medzinárodné súťaže musí byť moja forma na najvyššej úrovni, tak s trénerom (mojím otcom) robíme všetko pre to, aby tak aj bolo.

Všetko sa rozhoduje podľa aktuálnej formy a môj otec je na to odborník, že mi z jednej kontroly dokáže vytvoriť celý plán, čo mám ďalej robiť, ako trénovať a čo mám jesť, aby tá forma bola vážne dobrá.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa olivia heckova (@_heckova_o)

Začala si cvičiť aj súťažiť v mladom veku, viedla ťa k tomu rodina?

Či ma k tomu viedla rodina, to sa nedá povedať, lebo ma nikdy do tohto prostredia fitnessu netlačili. Keďže moja mama bola kulturistka a taktiež aj otec, vedia, čo to obnáša, a neboli veľmi nadšení, keď sa dozvedeli, že sa idem vydať touto cestou aj ja.

Keď som mala 10 rokov, otec ma zobral na súťaž detského fitnessu a ja som sa do toho športu zamilovala natoľko, že som sa rozhodla ísť tou cestou aj ja. Nebolo to kvôli tej postave, kvôli svalom. Mne sa veľmi páčili tie zostavy.

Keďže naše zostavy vo fitness musia obsahovať silové prvky, akrobatické prvky, showmanship a každá zostava musí mať aj myšlienku, plus k tomu navrhnutý kostým. Do fitnessu som sa zamilovala a ako 10-ročná som sa rozhodla, že sa chcem tomu venovať.

Aké boli začiatky?

Začala som trénovať s Dominikou Multáňovou (bývalou fitnesskou, mojou terajšou trénerkou na zostavu). Domča sa mi začala venovať a veľmi mi pomohla dostať sa tam, kde som teraz.

Ako som už vravela, začínala som v detskom fitnesse ako 10-ročná. Bolo to celkom neskoro, keďže niektoré dievčatá sa tomu venovali od úplného malička. Vtedy ma to veľmi to bavilo, aj keď o prvých miestach v tomto športe som mohla len snívať. Na mojich prvých súťažiach som sa umiestňovala na šiestych miestach. To bolo pre mňa niečo!

Bola som z toho veľmi šťastná a vedela som, že to je šport, ktorému sa chcem venovať ďalej a chcem v ňom dosiahnuť veľa. Postupom času sa tento šport premenil na môj život. Po 6 rokoch som sa stala majsterkou Európy a vicemajsterkou sveta. Keby ste mi to povedali ako dieťaťu, tak by som sa vám vysmiala do tváre a neverila by som vám.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa olivia heckova (@_heckova_o)

Bola nejaká špecifická súťaž, ktorá ťa najviac povzbudila alebo motivuje ďalej?

Určite každá súťaž bola špeciálna, každá. Aj tá, na ktorej som vyhrala, aj tie, na ktorých som sa neumiestnila zrovna najlepšie. Každá súťaž mi niečo dala a motivovala ma ísť ďalej. Najlepší zážitok zo súťaže? Asi keď som si v Španielsku vybojovala prvé miesto. Páčil sa mi priebeh tej súťaže a taktiež aj Barcelona.

Ako zvládaš prehry? Čo ťa motivuje ísť ďalej, ak sa nedarí?

Prehry zvládam, niekedy síce ťažšie, ale vždy ma to najviac posunie vpred. Čo ma motivuje ísť ďalej? Určite kamaráti, aj rodina, a hlavne fotka, ktorú mám z mojej prvej súťaže s pohárom v ruke z 5. miesta so slzami radosti v očiach. Dá sa tak povedať, že ma motivuje moje malé ja.

Ako balansuješ bežný tínedžerský život so športovou kariérou?

Niekedy mi to chýba. Ísť von s kamarátmi a zabaviť sa. Ale na druhej strane som rada za to, čo mám. Za to, že mám v živote sny, ciele a za to, že pre niečo žijem. Je to niekedy ťažké si uvedomiť, že to, čo mám, je pre mňa lepšie. Ako ísť sa zabávať každý piatok.

Fitness som si prispôsobila celý môj život, keďže je to skôr ten životný štýl ako len šport. Tak je ťažké si nájsť čas aj na iné veci ako len tréningy. Samozrejme, po súťažnej sezóne si idem užiť aj s kamarátmi, ale je to aj tak minimum. Niekedy by som tej socializácie brala aj viac.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa olivia heckova (@_heckova_o)

Aké máš plány do budúcnosti?

Určite sa venovať fitnessu ďalej, kým budem môcť, a zlepšovať sa v ňom každý deň.

Aké sú tvoje rady pre mladých nadšencov, ktorí sa chcú dosahovať úspechy ako ty?

Určite jedna z mojich rád je, že keď sa do takéhoto športu pustíte, tak si musíte najprv uvedomiť, že ak v ňom chcete byť naozaj dobrý, musíte tomu obetovať veľa. Treba si uvedomiť že forma sa za týždeň nespraví. A že tento šport nie je pre každého. Musíte mať veľa pevnej vôle a disciplíny.

Zdroje: Redakcia Startitup, Instagram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá