Severná Kórea predstavila najsilnejšiu zbraň sveta, po námestí sa premávala obrovská balistická raketa

  • KĽDR počas vojenskej prehliadky predviedla ďalšie zbrane
  • Vodca Severnej Kórei uviedol, že Spojené štáty vníma ako najväčšieho nepriateľa
Severná Kórea
TASR/AP Photo/Lee Jin-man
  • KĽDR počas vojenskej prehliadky predviedla ďalšie zbrane
  • Vodca Severnej Kórei uviedol, že Spojené štáty vníma ako najväčšieho nepriateľa

Severná Kórea sa znova pokúša zastrašovať „potenciálnych nepriateľov“. Predstavili totiž novú balistickú raketu. Jedná sa o typ, ktorý je určený na odpálenie z ponorky. Vnútroštátne médiá ju vraj označili za najsilnejšiu zbraň sveta.

Prezentácia rakiet sa konala dva dni po konci osemdňového zjazdu Kórejskej strany práce. Ten sa organizuje každých 5 rokov a jeho obsahom je nielen zhodnotenie predchádzajúcich rokov, ale aj nastavenie nasledujúcich plánov a vízií do budúcna.

Tentokrát sa Kim Čong-un, oblečený v koženom kabáte a kožušinovej čiapke, pýšil predstavovaním rakiet aj dokončením plánov ponorky na jadrový pohon. Vodca sa po celý čas usmieval a mával davu, ktorý stál na námestí s vlajkami.

Práve počas jeho vlády Severná Kórea napreduje v zbrojnom programe, ktorý je podľa Kima nevyhnutným na obranu pred možnou inváziou zo strany USA.

Zábery, ktoré severokórejské médiá zverejnili, zachytávajú, že štát disponuje minimálne štyrmi takýmito raketami. TASR uvádza, že rakety dokážu doletieť minimálne do Japonska, pričom pripomína, že V Južnej Kórei aj Japonsku sa nachádzajú tisíce príslušníkov amerických ozbrojených síl.

Vodca Severnej Kórei tiež uviedol, že Spojené štáty vníma ako najväčšieho nepriateľa. Zaviazal sa tiež, že jadrový aj raketový arzenál svojej krajiny posilní.

Severná Kórea
zdroj: TASR/AP Photo/Lee Jin-man

Vyvíjajú tlak na Bidena?

Analytici uvádzajú, že cieľom prehliadky má byť nielen prezentovanie sily Severenej Kórei, ale aj zastrašenie nastávajúceho prezidenta Bidena. Ten sa má úradu ujať 20. januára.

Mnohí tiež uvádzajú, že podobné kroky zo strany Severnej Kórei sú znepokojivými znameniami budúcich rozhovorov medzi Pchjongjangom a nastupujúcou administratívou prezidenta Joa Bidena, týkajúcich sa odzbrojenia.

CNN uvádza, že vodca krajiny Kim Čong-un povedal: Bez ohľadu na to, kto je v USA pri moci, pravá podstata politiky, ktorá stojí proti Severnej Kórei, sa nikdy nezmení.“ 

Ďalej tiež vraj dodal: „Vývoj jadrových zbraní budeme posúvať vpred, bez prerušení.“

V aktivitách ho nezastavil ani fakt, že krajina sa ocitá v zlej ekonomickej situácii, a má obmedzené zdroje. Kim vraj za kľúčovú považuje zmenu nepriateľského postoja zo strany Washingtonu.

TASR uvádza: „Všeobecne sa predpokladá, že Spojené štáty sa počas Bidenovho prezidentského mandátu vrátia ku klasickejším diplomatickým prístupom, ako je trvanie na rozsiahlom pokroku v rozhovoroch na pracovnej úrovni skôr, ako bude možné uvažovať o summite lídrov.“

Vládne krajine, kde trávniky kosia holými rukami, zatiaľ čo on jazdí na obrnenom Maybachu a zabíja vlastnú rodinu

Posilňujú príbeh nepoškvrnených

Severná Kórea od začiatku pandémie tvrdila, že v štáte nezaznamenávajú nijaký prípad nakazenia koronavírusom. Na zjazde sa nachádzali davy ľudí, z ktorých len niektorí obyvatelia mali nasadené rúška. Možno tak chceli príbeh spojený s nepribúdaním ďalších prípadov viac posilniť.

Je prekvapivé, že krajina s tak schátralým zdravotným systémom ignoruje prítomnosť pandémie.

Zdroje: Teraz.sk, CNN, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK