SHMÚ monitoruje na Slovensku radiáciu. Reaguje na požiar v jadrovej elektrárni na Ukrajine

  • Podľa ukrajinských úradov nedošlo k úniku radiácie
  • Museli však odstaviť jeden blok a elektráreň prišla o časť siete
požiar v Zaporižžskej jadrovej elektrárni po delostreleckom útoku
Požiar v areáli jadrovej elektrárne na Ukrajine 5. augusta 2022., Reprofoto: Twitter/RIANovosti
  • Podľa ukrajinských úradov nedošlo k úniku radiácie
  • Museli však odstaviť jeden blok a elektráreň prišla o časť siete

Hodnoty radiácie v ovzduší na Slovensku sú nateraz normálne. V tlačovej správe to v súvislosti s požiarom v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni konštatuje Ministerstvo životného prostredia SR. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) podľa rezortu v najbližších dňoch, konkrétne do pondelka 8. augusta ani nepredpokladá výskyt prúdenia z rizikovej oblasti smerom nad Slovensko.

V súčasnosti má radiačná monitorovacia sieť SHMÚ 30 meracích bodov,“ uvádza ministerstvo s tým, že SHMÚ je súčasťou Radiačnej monitorovacej siete SR. „Pravidelne dostáva informácie zo Styčného miesta, prostredníctvom ktorého Úrad jadrového dozoru poskytuje aktuálne správy o radiačnej situácii u nás aj v zahraničí,“ zdôraznil rezort.

Radiácia neunikla

Ruské bombardovanie podľa Kyjeva zasiahlo elektrické vedenie v Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny. Ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom podnikajúca v jadrovej energetike uviedla, že vedenie vysokého napätia v elektrárni v piatok zasiahlo ruské bombardovanie. Dodala však, že elektráreň je stále v prevádzke a nebol zaznamenaný nijaký únik rádioaktivity. Informuje o tom britský web The Guardian.

Ukrajinské vyhlásenie o incidente zverejnili krátko po tom, ako Ruskom dosadená administratíva v okupovanom ukrajinskom meste Enerhodar uviedla, že elektrické vedenie v elektrárni poškodil ukrajinský úder. Elektráreň sa nachádza na území, ktoré kontroluje Rusko.

Bez kontroly

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi varoval, že najväčšia jadrová elektráreň v Európe „je úplne mimo kontroly“. Zároveň naliehavo požiadal Rusko a Ukrajinu, aby čo najrýchlejšie umožnili expertom návštevu komplexu s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa jadrovej nehode.

V rozhovore pre agentúru The Associated Press Grossi povedal, že situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine sa každým dňom stáva nebezpečnejšou. Elektráreň, ktorá sa nachádza v meste Enerhodar na juhovýchode krajiny, je od marca, krátko po začiatku ruskej invázie, pod kontrolou ruských vojsk.

V zariadení „bol porušený každý princíp jadrovej bezpečnosti“, vyjadril sa Grossi s tým, že „to, čo je v stávke, je extrémne vážne a extrémne dôležité a nebezpečné“. Vymenoval pritom viacero porušení bezpečnosti elektrárne a dodal, že sa nachádza „v oblasti aktívneho vojnového konfliktu“, v blízkosti územia ovládaného Ruskom.

Nie je podľa neho rešpektovaná fyzická integrita elektrárne, pričom spomenul ostreľovanie na začiatku vojny, keď ju obsadili Rusi, a tiež pokračujúce informácie o útokoch v Záporoží, z ktorých sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.

Ukrajinci tu stále pracujú

V zariadení je „paradoxná situácia“, keď ju síce ovládajú Rusi, no ukrajinskí zamestnanci naďalej pracujú na chode elektrárne, čo vedie k napätiu a údajne i násiliu, pokračoval. MAAE síce má s pracovníkmi nejaký kontakt, je však poruchový a nepravidelný.

Prerušené sú podľa Grossiho aj dodávky vybavenia a náhradných dielov, „takže si nie sme istí, či elektráreň dostáva všetko, čo potrebuje“. MAAE tiež potrebuje vykonať dôležitú inšpekciu, aby zaistila, že jadrový materiál je chránený a „je tam veľa jadrového materiálu, ktorý treba skontrolovať“.

„Keď si toto všetko dáte dokopy, máte prehľad vecí, ktoré by sa nikdy nemali diať v žiadnom jadrovom zariadení. Preto od prvého dňa trvám na tom, že musíme mať možnosť sa tam dostať a vykonať toto bezpečnostné hodnotenie, urobiť opravy a pomôcť tak, ako sme už urobili v Černobyle,“ vysvetlil Grossi.

MAAE musí ísť do Záporožia, tak ako išla do Černobyľu, aby zistila fakty, čo sa tam skutočne deje, vykonala opravy a inšpekcie a „zabránila jadrovej nehode“, dodal.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá