Šialená cesta cez pol sveta. Tomáš si z Ázie doviezol tuktuk, dnes si s ním chodí po mekáč a teplé rožky (ROZHOVOR)

  • Tomáš si v Thajsku zohnal tuktuk a dorazil s ním až domov do Európy. Dnes ide o jediný thajský tuktuk na európskych cestách
  • Na šialenej ceste cez Mjanmarsko, Indiu, Nepál, Irán či Turecko prešiel až 13 000 kilometrov
David Buček, archív TV
  • Tomáš si v Thajsku zohnal tuktuk a dorazil s ním až domov do Európy. Dnes ide o jediný thajský tuktuk na európskych cestách
  • Na šialenej ceste cez Mjanmarsko, Indiu, Nepál, Irán či Turecko prešiel až 13 000 kilometrov

Tomáš Vejmola prešiel na bicykli za 101 dní celé Gruzínsko, jeho najextrémnejšia expedícia však začala pred rokmi v thajskom Bangkoku. Misia bola jasná: Čo najrýchlejšie si kúpiť staručký thajský tuktuk (motorizovanú trojkolku, ktorá sa v Ázii používa hlavne ako taxík) a vyraziť domov.

Na svojej ceste z Ázie do Európy prešiel úctyhodných 13 000 kilometrov. V rozhovore ti prezradí, koľko ho táto ročná expedícia vyšla, prečo neplatil na hraničných priechodoch úplatky a ako mu v Mjanmarsku šlo o život. 

Ako sa začal písať príbeh tvojej cesty tuktukom?

Vrátil som sa z cesty okolo Gruzínska, ktoré som prešiel na bicykli a sám. Cestovať osamote mi vyhovovalo, mohol som sa tak lepšie spoznať. Navyše, je to viac adrenalínové, dobrodružnejšie a možno aj nebezpečnejšie. Ten pocit som chcel prežiť znovu. Spomenul som si, ako som raz v atlase sveta videl tuktuk a pozdávala sa mi myšlienka doviezť ho do Európy po zemi. Mám rád extrémy, tak som si vyhliadol trasu cez Mjanmarsko, Nepál, Indiu a Irán, nech sa mi to čo najviac zaryje pod kožu. Okrem toho, som technicky strašne nešikovný človek. Bol som zvedavý, ako si s tým poradím, keď nerozumiem motorom (smiech).

Nebolo to spontánne rozhodnutie?

Zrelo to vo mne postupne. Utvrdil som sa v tom, že toto musí byť peklo a ja som chcel zažiť peklo (smiech). Musíš si to naplánovať, rozrátať si financie, zistiť si prechody cez štátne hranice… V tej rovnici bolo veľa neznámych, ktoré som musel vyriešiť.

Ako sa ti podarilo zohnať v Bangkoku tuktuk?

Vedel som, že ich tu používajú ako taxíky. S 5-kilovým batôžkom som vystúpil z letiska a spýtal sa prvého taxikára, ktorý ma viezol, či si môžem kúpiť jeho tuktuk. Že si ho chciem vziať do Česka. Samozrejme tomu neveril, rovnako ako ďalší. Ale potom sa našli takí, ktorí videli moje odhodlanie. Za tie 2-3 dni som tu bol medzi taxikármi celkom známy (smiech). Nakoniec som kúpil 30-ročný tuktuk za približne 1 200 eur. Chcel som starý, aby som ho mohol doma prihlásiť na veteránske značky. Opravíš ho kladivkom a šrobovákom. Nový stojí aj 15 000 eur a cestovať s ním by asi bola nuda.

Ako ďalej pokračovala tvoja cesta naprieč Áziou?

V Thajsku som strávil 3 mesiace, nasledovalo Mjanmarsko. Zaplatíš 1 000 dolárov za to, že tadiaľ môžeš prejsť s motorovým vozidlom, aj to s policajným dozorom. Nasledovala východná India, Nepál, potom späť do Indie a odtiaľ cestoval tuktuk loďou do Iránu. Platil som 1 500 dolárov a mal plávať 5 dní. Nakoniec z toho boli 2 mesiace a vypýtali si ďalších 1 500 za nezmysly.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá