Šialená krajina, v ktorej sú rasistické útoky na dennom poriadku. Cieľom útokov sú cudzinci aj bohatí, zlodeji majú prešpekulované praktiky

  • Tučniaky i levy. Púšte, savany i zasnežené hory. Chuť divokého západu, Európy i samotnej Afriky
  • To všetko v jednej krajine – v Juhoafrickej republike
  • História silne poznačená rasizmom, ktorý pretrváva do súčasnosti
južná afrika
Unsplash/Visuals/Tobias Reich
  • Tučniaky i levy. Púšte, savany i zasnežené hory. Chuť divokého západu, Európy i samotnej Afriky
  • To všetko v jednej krajine – v Juhoafrickej republike
  • História silne poznačená rasizmom, ktorý pretrváva do súčasnosti

Je to jedna z najkrajších krajín, aké som videl a kde by som sa hocikedy, už niekoľkýkrát, určite vrátil. Aj keď ma tam držali s nožíkom na krku, prepadali tam ľudí a nie vždy som sa cítil bezpečne. Krajinou takýchto mojich protichodných spomienok je Juhoafrická republika. Takzvaný dúhový národ, kde jednotlivé farby dúhy spolu nie vždy ladia.

Celý svet v jednej krajine

O Juhoafrickej republike sa právom hovorí, že tu nájdeš celý svet v jednej krajine. Na pobreží pri Kapskom Meste, o ktorom sa hovorí ako o najkrajšom meste sveta, môžeš obdivovať uškatce a tučniaky – áno, v Afrike naozaj žijú tučniaky. A potom si môžeš odbehnúť niekam na safari hľadať levy, žirafy a typické africké zvieratá.

Smerom k Namíbii nájdeš púšte, na druhej strane krajiny Dračie hory, kde sa lyžuje. Vidieť kovbojov ísť so stádami kráv, ako keby si sa pozeral na westernový film z divokého západu, je nezabudnuteľný pohľad.

Pocítiš vplyv Európanov, ktorí túto krajinu mali niekoľko storočí pod svojou kontrolou. A, samozrejme, sme v Afrike, jej chute, vône a pestré farby tu nájdeš na každom rohu.

zdroj: František Kekely

Juhoafrickú republiku navštívi každoročne množstvo turistov z celého sveta, vrátane Slovenska. Z osobných skúseností viem, že z Juhoafrickej republiky sú ľudia naozaj nadšení. Niet sa čomu čudovať. Drvivá väčšina z nich okrem pohľadov na ostnaté či elektrické drôty na plotoch nijako nepocíti temnejšiu stránku tejto zaujímavej krajiny.

Vyše 50 vrážd a 150 sexuálnych trestných činov každý deň

Juhoafrická republika si okrem svojej krásy, pestrosti a na Afriku i vyspelosti zabezpečila vo svete výraznú povesť – ako krajina s veľmi vysokou kriminalitou. Najväčšie mesto – Johannesburg – istý čas doslova kraľovalo zoznamom najnebezpečnejších miest sveta. A ďalšie veľké mestá ako Durban či Kapské Mesto si vedeli nájsť svoje umiestnenie v podobných rebríčkoch tiež.

Dnes ich síce z popredia vytlačili mestá z Južnej Ameriky, ako napríklad venezuelský Caracas, no aj tak sú tu desiatky vrážd na doslova každodennom poriadku.

V Juhoafrickej republike je každý rok zavraždených okolo 20 000 ľudí, čo je takmer 56 ľudí každý jeden deň, informuje iDNES.cz. Pre porovnanie, Slovensko má za rok 2019 76 vrážd. Juhoafrická republika má približne 60 miliónov obyvateľov, Slovensko takmer 5 a pol milióna. No počtom vrážd nás táto africká krajina prevyšuje až 270-násobne.

Taktiež počet sexuálnych trestných činov v Juhoafrickej republike sa blíži k 150 za deň.

Svetová zdravotnícka organizácia dokonca zaradila Juhoafrickú, čo sa útokov a vrážd žien týka, medzi štyri najhoršie krajiny sveta. „Podľa policajných štatistík je v krajine každé tri hodiny zabitá jedna žena, čo je päťnásobkom svetového priemeru. Približne jednu z dvoch žien zabijú muži, s ktorými majú blízky vzťah,“ písala tlačová agentúra SITA.

Nie najlepšie vizitky pre vyspelú krajinu Afriky.

Zabíjanie bielych farmárov a prepady áut

Nájsť pri ceste dopravnú značku „tu nezastavujte“ alebo dokonca „úsek častých prepadnutí“ tu nie je ničím zvláštnym. Jedna taká značka, aby ste tu nezastavovali, sa nachádza aj kúsok pred letiskom Kapského Mesta, kde cesta vedie popri slumoch – chudobnej časti mesta.

Práve chudoba, vysoká nezamestnanosť a veľmi veľké rozdiely medzi hornou vrstvou obyvateľstva a tou žijúcou v slumoch, sa označuje za jednu z príčin vysokej kriminality.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: iDNES, The Independent, The New York Times, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie