Šikovné Slovenky prišli s prelomovým nápadom. Študentský projekt premenili na prosperujúci eko-biznis

  • Trápilo ich, že ročne na skládke skončí viac ako 550 miliónov fliaš zo šampónov a čistiacich prostriedkov
  • Založili študentskú firmu Duonum. Dnes svoje produkty predávajú cez e-shop
mydlo_duonum
instagram/duonum
  • Trápilo ich, že ročne na skládke skončí viac ako 550 miliónov fliaš zo šampónov a čistiacich prostriedkov
  • Založili študentskú firmu Duonum. Dnes svoje produkty predávajú cez e-shop

Plasty tvoria 11 % hmotnosti v celkovom množstve zmesového komunálneho odpadu. Štvorčlenná rodina za jeden rok vyprodukuje približne 150 kg plastov. Len rozloženie jednorazovej plienky alebo plastovej fľaše môže trvať približne 500 rokov. Príroda si s plastami jednoducho nevie dať rady a našej planéte, a teda aj nám, hrozí ekologická katastrofa. 

Mladé študentky z Partizánskeho trápilo, že ročne na skládke skončí viac ako 550 miliónov fliaš zo šampónov a čistiacich prostriedkov. Vymysleli preto ekologické fľaše z mydlovej hmoty. Svoje uplatnenie nájdu najmä v domácnostiach pri činnostiach ako umývanie rúk, riadu či sprchovanie.

Podnikania sa neboja, založili vlastnú firmu

Dievčatá študujú v treťom ročníku na Strednej odbornej škole Jána Antonína Baťu, odbor obchodná akadémia. V rámci programu Aplikovaná ekonómia im napadlo, že si založia vlastnú firmu, ktorá musí spĺňať všetky náležitosti reálnej akciovej spoločnosti.

Funguje pod hlavičkou mimovládnej neziskovej organizácie Junior Achievement (JA). Ide síce o simulovaný podnikateľský subjekt, ale študentkám sa podarilo vytvoriť unikátny produkt, ktorý dnes predávajú. Firma Duonum, š.s. má deväť zamestnancov. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DUONUM (@duonum)

Ako podnikateľský subjekt musia prejsť všetkými krokmi podnikania od založenia firmy, plánovania činnosti cez marketingový prieskum trhu, vlastnú výrobnú činnosť až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku. 

„Vďaka tejto skúsenosti získavame možnosť aplikovať nadobudnuté skúsenosti o fungovaní podnikateľského subjektu okamžite v praxi. Učíme sa tak nielen ekonómiu, ale aj byť zodpovednými, vedieť sa rozhodovať a viesť firmu. Vymysleli sme niečo nové a prospešné nielen pre občanov Partizánskeho, ale aj občanov celého kraja či Slovenska,“ vravia šikovné dievčatá.

Fľaša slúži ako mydlo

Rozhodli sa pre produkt, ktorý je prospešný pre planétu a aj pre nás, teda jej obyvateľov. „Činnosť našej firmy je zameraná na jednorazové ekologické fľaše vyrobené z mydlovej hmoty, ktoré majú výnimočnú funkciu 2 v 1,“ opisujú svoju firmu na oficiálnej stránke.

Bojuješ aj ty proti plastom?

Mydlové fľaše nahrádzajú plastové, v ktorých sa predávajú napr. čistiace prostriedky, šampóny a zároveň slúžia ako mydlo. Cieľom ich spoločnosti je nahradiť plastové, neekologické jednorazové fľaše ich „mydlovými“, ktoré sú kompletne spotrebovateľné, a vďaka nim sa nevytvára ďalší odpad.

Názov Duonum vyjadruje: Duo, teda dva v jednom. Poukazuje na dvojitý význam ich hlavného produktu. Num – fullonum – znamená z latinčiny pojem „mydlo“. Pri výrobe sa nevytvára žiadny odpad. Hlavným cieľom firmy Donum sú mydlové fľaše – EBOTTILE. Všetky sú vyrobené z vysoko kvalitných prírodných ingrediencií bez obsahu SLS a parabénov. Fľašky sú vyrobené z jemnej hmoty, ktorá má zároveň aj hydratačné účinky a môže poslúžiť aj ako mydlo samotné.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DUONUM (@duonum)

 

Fľašky začali predávať

Duonum začalo svoje produkty predávať cez e-shop pred necelým mesiacom. V cene výrobku je zahrnutá fľaša, náplň aj stojan. Všetko dokopy stojí 9,99 €. Fľaše majú príjemné pastelové farby. Môžeš si vybrať mydlovú hmotu s bambuckým maslom. Vysoký obsah glycerínu zabezpečuje vynikajúcu hydratáciu a zachováva na pokožke príjemný pocit.

Na výber je aj hmota s oslím mliekom či jedinečná zmes prírodných masiel. Tá pokožku nielen čistí, ale aj vyživuje, zjemňuje a pomáha obnoviť jej prirodzené zdravie. Mydlová hmota Rebatch zase vďaka vysokému podielu palmového oleja a oleja z palmových jadier prináša mnohé benefity pre pokožku.

Dedinská mať:(Bio)matka a biznismenka vyrába oblečenie navrhnuté od poľa, nositeľné aj v meste

Náplne si zvolíš podľa toho, či chceš, aby slúžila ako čistiaci prostriedok na riad, antibakteriálne mydlo, sprchovací gél a pod. Jednorazové Ebottile sú určené pre každého, kto chce zmierniť svoju produkciu odpadu.

Zdroje: Duonum, Sospe

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK