Silný odkaz pre tých, čo tvrdia, že korona je „chrípočka“. Muž z fotografie, ktorá obletela svet, zomrel

  • S touto fotografiou si sa už niekde pravdepodobne stretol
  • Je na nej veterán Michael Wright
  • Korone však, žiaľ, podľahol
03d5fbac524316b059371bc3a653a0f4
Leila Navidi – Star Tribune
  • S touto fotografiou si sa už niekde pravdepodobne stretol
  • Je na nej veterán Michael Wright
  • Korone však, žiaľ, podľahol

Fotografia, ktorá obletela doslova celý svet, zachytávala Michaela Wrighta, ako v nemocnici leží na bruchu a lapá po dychu. Hrdina z fotografie vyvolávajúcej zimomriavky však ochoreniu podľahol.

Jeho stav sa zlepšoval

Fotografiu zverejnil Star Tribune v článku o extrémnej vyťaženosti nemocníc v Minnesote. Bolo to 22. novembra a portál vtedy informoval, že stav Michaela sa zlepšuje.

Fotografia zachytávala, ako leží na bruchu (aby si zväčšil kapacitu pľúc), a bolestivo lapá po dychu. Jeho stav sa však onedlho nečakane výrazne zhoršil.

Najväčšia očkovacia akcia v krajine sa začína už dnes: Vakcínu dostanú 3 000 000 ľudí v USA

Michael chorobe podľahol

Ako informuje portál Daily Mail, hrdina z fotografie, žiaľ, ochoreniu COVID-19 podľahol. Malo sa tak stať 8. decembra.

Nielen jeho fotografia, ale aj celý jeho príbeh či opis priebehu jeho ochorenia by mohli byť zdvihnutým varovným prstom pre všetkých, ktorí sú stále presvedčení o tom, že koronavírus neexistuje, alebo že je to len „chrípočka“. 

Bol rizikovým pacientom

Rodina sa po jeho smrti ocitla v neľahkej finančnej situácii a rozhodla sa preto prostredníctvom fundingového portálu GoFundMe požiadať o finančnú pomoc ľudí. 

Dcéra Michaela tu v popise uvádza, že jej otec trpel chronickou bronchitídou, čo ho postavilo do skupiny mimoriadne rizikových pacientov. 

For those who remember my photo of Michael Wright struggling to breathe in the ICU last month, an update: He tragically…

Posted by Leila Navidi on Friday, December 11, 2020

Ako ďalej píše, „dostal zápal pľúc a nakoniec mu začali zlyhávať orgány.“ Ich cieľom bolo vyzbierať 35 tisíc dolárov, do terajšej chvíle majú na konte už 33 tisíc. Solidarita ľudí teda, našťastie, stále funguje. 

Jeho dcéra Miranda tiež uvádza, že jej mama ešte nikdy v živote nezažila takú bolesť, akú prežíva práve v týchto dňoch – po smrti svojho manžela. 

Lekár z oddelenia anesteziológie: 24-hodinové služby sú veľkou záťažou. Padám únavou a nemám čas na rodinu

Fotografia má potenciál zachraňovať životy

Ako na svojom Twitteri nedávno upozornil reportér CNN Jake Tapper: „Jedným z najväčších problémov pri presviedčaní ľudí o tom, aké hrozné toto ochorenie môže byť, je absencia možnosti robiť to vizuálne.“

Každý deň sa k nám totiž dostávajú čísla o zvýšenom počte nakazených, no nikto si zrejme nebude na Facebook či Instagram vešať selfie s pľúcnou ventiláciou. 

Ako to však býva – čo ľudia nevidia, tomu neveria, a tak sme aj dnes svedkami toho, že veľká časť populácie považuje COVID-19 za výmysel. Ďalší si zas myslia, že toto ochorenie má automaticky u každého veľmi ľahký priebeh. 

Autorkou tejto fotografie je Leila Navidi, ktorá sa k Michaelovej smrti vyjadrila aj na svojom Twitteri. Vo svojom tweete uviedla aj to, že dúfa, že fotografia pomohla a pomáha zachraňovať ľudské životy.

Zdroje: startribune.com, gofundme.com, gofundme.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK