Silný živel na Štedrý deň: Na Slovensku padli výstrahy 2. stupňa. Takto budú vyzerať všetky kraje (PREDPOVEĎ)
- Štedrý deň prinesie okrem sviatočnej atmosféry aj silný vietor
- Meteorológovia varujú aj pred tvorbou snehových jazykov

- Štedrý deň prinesie okrem sviatočnej atmosféry aj silný vietor
- Meteorológovia varujú aj pred tvorbou snehových jazykov
Štedrý deň neprinesie len príjemné chvíle strávené v kruhu rodiny. Meteorológovia varujú, že Slovensko dnes zasiahne silný vietor a snehové jazyky. Tie predstavujú nebezpečenstvo najmä pre ľudí, ktorí počas tohto dňa ešte brázdia cesty.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy. Pozreli sme sa na to, pre ktoré kraje platia výstrahy druhého stupňa.
Štedrý deň sa bude niesť v duchu výrazných poveternostných podmienok. Meteorológovia vydali výstrahy pre väčšinu územia a varujú najmä pred silným vetrom, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť až 100 kilometrov za hodinu.
Zamračené nebo a snehové jazyky na severe
Do karpatskej oblasti zasahuje od juhu až juhovýchodu tlaková níž, pričom súčasne sa nad našim územím rozprestiera rozsiahla tlaková výš, ktorá sa tiahne od Biskajského zálivu cez západnú a strednú Európu až po Bielorusko.
Na Štedrý deň môžeme očakávať prevažne oblačné až zamračené počasie, ktoré sa môže neskôr miestami zmeniť na zmenšenú oblačnosť. Najmä na severe krajiny sa môže vyskytnúť slabé sneženie alebo mrholenie, pričom meteorológovia upozorňujú aj na možnú tvorbu snehových jazykov a poľadovice.
„Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od -1 do 4 stupňov Celzia, pričom na juhozápadnom a miestami na juhu stredného Slovenska môže vystúpiť až na 6 stupňov,“ informuje SHMÚ v rozšírenej predpovedi. V horských oblastiach vo výške 1 500 metrov sa očakáva teplota okolo -5 stupňov.
Porovnanie s historickou zimou
Ako sme písali v článku, súčasné ochladenie sa ani zďaleka nepribližuje extrémnym podmienkam z roku 1929. Vtedajšia zima, označovaná ako „zima storočia“, priniesla na naše územie bezprecedentné mrazy.
Počas tohto obdobia sa vyskytlo neuveriteľných 75 dní, kedy teplota neprekročila bod mrazu ani počas najteplejšej časti dňa. Situácia bola natoľko kritická, že spôsobila kolaps železničnej dopravy – koľajnice praskali od mrazu a vlaky primŕzali ku koľajniciam. Tisíce vagónov s uhlím zostali uväznené na tratiach, čo viedlo k vážnej energetickej kríze.
Školy museli vyhlásiť mimoriadne prázdniny, ktoré trvali takmer mesiac – od 18. februára do 10. marca. Najnižšie teploty na Slovensku boli vtedy namerané vo Vígľaši-Pstruši, kde teplomer ukázal -41 stupňov Celzia, a v Oravskom Podzámku s hodnotou -36,5 stupňa.
SHMÚ preto odporúča obyvateľom, aby pozorne sledovali aktuálne výstrahy a prispôsobili im svoje aktivity. Zvýšenú pozornosť by mali venovať najmä cestovaniu a pohybu v horských oblastiach, kde môže byť situácia najkritickejšia.
Aká výstraha platí v tvojom kraji, sa dozvieš na ďalšej strane >>>
Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj
Pre Bratislavský a Trnavský kraj platí výstraha prvého stupňa pred vetrom. Meteorológovia očakávajú výskyt vetra, ktorý môže ojedinele v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu (65 až 85 kilometrov za hodinu). Priemerná rýchlosť vetra sa môže pohybovať okolo 12 metrov za sekundu (45 kilometrov za hodinu).
„Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Hoci je predpokladaná rýchlosť vetra v danej ročnej dobe a oblasti bežná, môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ upozorňuje SHMÚ. Rovnaká výstraha platí aj pre Nitriansky kraj, s výnimkou okresov Levice a Zlaté Moravce.
Banskobystrický kraj
V Banskobystrickom kraji by mali obyvatelia venovať zvýšenú pozornosť najmä oblasti Brezna. SHMÚ tu vydalo výstrahy druhého stupňa pred vetrom a vetrom na horách. Očakáva sa ojedinelý výskyt silného vetra, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 23 až 29 metrov za sekundu (85 až 105 kilometrov za hodinu) a/alebo priemernú rýchlosť 15 metrov za sekundu (55 kilometrov za hodinu).
„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ varujú meteorológovia. V okresoch Poltár, Revúca a Rimavská Sobota platí výstraha prvého stupňa pred vetrom.
Trenčiansky kraj
Takmer celý Trenčiansky kraj je pod výstrahou prvého stupňa pred vetrom a vetrom na horách. Navyše, v okresoch Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prievidza a Trenčín platí aj výstraha prvého stupňa pred snehovými závejmi.
Košický kraj
V Košickom kraji meteorológovia vydali výstrahy druhého stupňa pre väčšinu okresov. Najväčšie riziko predstavuje silný vietor a vietor na horách. Tvorba snehových jazykov a závejov sa očakáva len v okrese Spišská Nová Ves.
„Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Ich výskyt je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ dodáva SHMÚ.
Prešovský kraj
V Prešovskom kraji sa očakávajú všetky spomínané meteorologické javy. Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách platí len pre okres Poprad. V ostatných okresoch kraja platia výstrahy prvého stupňa.
Žilinský kraj
Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách platí takmer v celom Žilinskom kraji. Výnimku tvoria okresy Kysucké Nové Mesto, Čadca a Bytča, kde platí len prvostupňová výstraha. Meteorológovia vydali pre tento kraj aj výstrahu prvého stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi, ktoré sa môžu tvoriť na cestách.
Čítajte viac z kategórie: Počasie
Zdroje: SHMÚ, SIU