Šimkovičová obhajuje zrušenie RTVS: Vedenie a organizátori protestov zavádzajú verejnosť

  • Martina Šimkovičová sa vyjadrila k zákonu o STVR
  • Tvrdí, že organizátori protestov zavádzajú verejnosť
martina šimkovičová
TASR/Jakub Kotian
  • Martina Šimkovičová sa vyjadrila k zákonu o STVR
  • Tvrdí, že organizátori protestov zavádzajú verejnosť

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa vyjadrila k prijatiu nového zákona o verejnoprávnej televízii. Podľa toho sa Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). K príležitosti presadenia zákona sa vyjadrila vo videu na sociálnych sieťach, ktoré zverejnilo ministerstvo kultúry.

„Ďakujem všetkým ľuďom, aj tým z televízie a rozhlasu, že nepodľahli často nekorektnej politickej a aktivistickej hystérii, ktorá prijímanie zákona o STVR mesiace sprevádzala. Niektoré médiá, politici, herci, vrátane politických aktivistov, spustili proti ministerstvu kultúry, vláde SR a proti mne osobne dlhodobú diskreditačnú kanonádu. Nie som zastrašená. Mediálne katovanie a strašenie vytvára kolorit a negatívnu atmosféru, v ktorej pracujeme,“ hovorí ministerka.

Zároveň apeluje na ľudí, aby si prečítali zákon. Verí, že jeho požiadavky nemôžu byť dôvodom k štrajku a organizátori protestov zavádzajú verejnosť.

„Vedenie RTVS a organizátori protestov zavádzajú verejnosť, keď hovoria o ohrození nezávislosti a slobody práce zamestnancov a spolupracovníkov a deštrukcii demokracie. Požiadavky uverejnené v takzvanom štrajkovom manuáli sú zavádzajúce a svedčia o tom, že ich organizátorom nejde o spravodlivé a uspokojivé podmienky zamestnancov verejnoprávnej inštitúcie,“ tvrdí.

Ministerka odmietla vyjadrenia o ohrození nezávislosti a deštrukcii demokracie. Nová legislatíva podľa nej vytvára predpoklady na lepšiu osobnú realizáciu pracovníkov a spolupracovníkov telerozhlasu.

„Zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej profesie a všetkých tvorcov vo verejnej službe. Nežiada od nich nič iné, len skutočnú objektivitu. Tá je kľúčovou požiadavkou verejnoprávnosti, na ktorú mnohí tvorcovia a vedenie súčasnej RTVS rezignovali,“ podotkla.

Požiadavky zákona preto podľa Šimkovičovej slov nemôžu byť dôvodom na štrajky. Upozornila na to, že jeho schvaľovanie sprevádzala politická a aktivistická hystéria. Ministerstvo, vláda a aj ona osobne čelili podľa jej slov dlhodobej diskreditačnej kanonáde.

PS chce ísť na ústavný súd

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) avizuje, že zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) napadne na Ústavnom súde SR. Uviedol to jeho líder a podpredseda Národnej rady (NR) SR Michal Šimečka v reakcii na schválenie legislatívy v parlamente.

„Parlament vo štvrtok definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá – RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR. Je to hanba vládnej koalície a aj hanba pre Slovensko. My však opakujeme – nás ani slobodné médiá neumlčíte,“ skonštatoval.

Za zákon hlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Nová legislatíva prinesie zmenu RTVS na STVR. Hovorí tiež o tom, že riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi rezortu kultúry. Nová legislatíva má v prípade podpisu prezidentom SR nadobudnúť účinnosť 1. júla.

Zdroje: Instagram/Ministerstvo kultúry, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá