Šipoš prirovnal Fica k Putinovi: Mám z neho rovnaký pocit. Nie je líder, ktorému sa dá veriť

  • Slovenskí lídri sa stretli v ostrej debate o mieri na Ukrajine, ruskom plyne a odkaze histórie
  • Názory sa ostro rozchádzali najmä pri vzťahoch s Moskvou
O 5 minut 12
  • Slovenskí lídri sa stretli v ostrej debate o mieri na Ukrajine, ruskom plyne a odkaze histórie
  • Názory sa ostro rozchádzali najmä pri vzťahoch s Moskvou

V nedeľnej politickej diskusii, na STVR – o 5 minút 12, sa stretli zástupcovia štyroch významných politických subjektov: Marián Kéry (Smer-SD), Ján Ferenčák (Hlas-SD), Ivan Korčok (Progresívne Slovensko) a Michal Šipoš (SLOVENSKO). Témami boli aktuálne spoločenské a geopolitické udalosti, ktoré rezonujú doma i v zahraničí.

Ukrajina a mierové rokovania: Kto komu verí?

Výzva ruského prezidenta Vladimira Putina na obnovenie mierových rokovaní s Ukrajinou vyvolala v štúdiu rozporuplné reakcie. Ivan Korčok z Progresívneho Slovenska označil Putinove slová za „dymovú clonu“ a snahu manipulovať verejnú mienku. Podľa neho je nevyhnutné, aby EÚ čím skôr obnovila aktívny dialóg so Spojenými štátmi, najmä v kontexte možného návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu. „Európska únia zaspala. Stretnutie s Trumpom malo už dávno prebehnúť,“ uviedol.

Naopak, Marián Kéry (Smer-SD) vidí korene konfliktu inde. Protesty na kyjevskom Majdane v rokoch 2013 a 2014 považuje za jeden z hlavných spúšťačov ruskej invázie. Podľa neho sa ignorovali bezpečnostné záujmy Ruska, čo prispelo k destabilizácii regiónu.

Slovensko ako sprostredkovateľ? Skepsa aj nádej

Zatiaľ čo Kéry naznačil, že Slovensko by mohlo hrať úlohu sprostredkovateľa medzi Západom a Moskvou, Korčok túto predstavu rázne odmietol. „Pokiaľ bude slovenská diplomacia pokračovať v súčasnom kurze a premiér bude hľadať dialóg v Moskve namiesto Bruselu, nie je reálne, aby sme boli mostom medzi Ruskom a EÚ,“ povedal bývalý minister zahraničných vecí.

Šipoš prirovnal Fica k Putinovi: „Mám z neho rovnaký pocit“

Podľa poslanca strany Slovensko, Michala Šipoša sa premiér Robert Fico správa podobne ako ruský prezident Vladimir Putin. „Keď vidím Roberta Fica, čo rozpráva na tých pódiách, mám presne rovnaký pocit, ako z pána Putina,“ vyhlásil.

Zároveň kritizoval Ficovu zahraničnú orientáciu. „Najväčšia hanba je, že slovenský premiér v čase, keď všetci európski lídri idú do Kyjeva, ide do Moskvy za Putinom, štrngať si so šampanským s masovým vrahom,“ povedal.

Šipoš tiež pochybuje o úprimnosti prípadného prímeria zo strany Kremľa. „Keď Putin nebude cítiť, že Európa je silná a Ukrajina je silná, on to prímerie nebude chcieť úprimne,“ vyhlásil v rozhovore pre STVR.

Na adresu ruského prezidenta dodal: „Putin nie je líder a politik, ktorý keď niečo povie, tak to platí.“

Víťazstvo nad fašizmom – oslavy aj výstrahy

V diskusii nechýbala ani reflexia Dňa víťazstva nad fašizmom. Všetci hostia sa zhodli na potrebe pripomínať si hrôzy druhej svetovej vojny, no zdôraznili, že nestačí len oslavovať minulosť. Michal Šipoš pripomenul, že súčasná doba prináša nové formy extrémizmu, ktoré nesmieme podceniť. „Ak sme sa v minulosti poučili, musíme dnes konať zodpovedne – aj v politickom prejave,“ uviedol.

Európa bez ruských palív: Odvážny plán alebo ilúzia?

Poslednou témou bolo rozhodnutie Európskej komisie ukončiť dovoz ruských fosílnych palív. Ján Ferenčák (Hlas-SD) ocenil snahu znížiť energetickú závislosť od Ruska, no zároveň varoval pred unáhlenými krokmi bez náhrady. „Prechod musí byť postupný a zodpovedný. Inak riskujeme energetickú krízu,“ upozornil.

Diskusia tak opäť odhalila, že v slovenskej politike panuje výrazná pluralita názorov na kľúčové geopolitické a hodnotové otázky. Zároveň sa však ukázalo, že spoločným menovateľom zostáva snaha nájsť cestu k stabilite – doma aj v zahraničí.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: STVR

Najnovšie videá

Trendové videá