Síra, láva a vlasy bohyne Pele. Výbuch najväčšej sopky sveta skrýva netušenú hrozbu

  • Výbuch sopky momentálne nepredstavuje hrozbu, ale len v tejto chvíli
  • O týždeň však môže byť situácia úplne iná
mauna loa sopka 2022 výbuch láva
Ilustračný obrázok, TASR/AP/Marco Garcia, Unsplash/USGS
  • Výbuch sopky momentálne nepredstavuje hrozbu, ale len v tejto chvíli
  • O týždeň však môže byť situácia úplne iná

V nedeľu, 27. novembra vybuchla po 38 rokoch objemovo najväčšia aktívna sopka sveta Mauna Loa. Výstrely lávy do vzduchu dosiahli výšku 30 až 60 metrov, vulkán však momentálne neohrozuje ľudí ani ich obydlia a doposiaľ neboli vydané ani žiadne nariadenia súvisiace s evakuáciou ostrova. 

Podľa The Washington Post nikto nevie, kedy sa situácia ustáli a akú škodu výbuch napokon spôsobí. Vylúčená však zatiaľ nie je ani možnosť, že by o viac než týždeň mohol lávový prúd smerovať do obývaných oblastí. 

Láva môže zasiahnuť neďaleké mesto

Mauna Loa je jednou z piatich sopiek, ktoré tvoria najjužnejší a zároveň aj najväčší ostrov štátu Havaj. Najdlhšou je jej sesterská sopka Mauna Kea, ale je objemovo najväčšou a svojou veľkosťou zaberá približne polovicu ostrova, uvádza PBS

Ide o štítovú sopku, ktorá má tendenciu roztekať sa do okolia, a svoj názov dostala po svojom tvare, keďže ide o preklad slovného spojenia „dlhá sopka“ do havajčiny. Jej odhadovaný objem je 75-tisíc kilometrov štvorcových, čo ju z pohľadu dna oceánu k vrcholu sopky robí najväčšou na svete. 

Erupcie sopky Mauna Loa môžu byť podľa vulkanológov nebezpečné predovšetkým vtedy, keď láva tečie po jej západnom svahu. Táto strana je dostatočne strmá na to, aby zasiahla obývané oblasti v priebehu niekoľkých hodín. V súčasnosti prúdi po severovýchodnom svahu, kde láva tečie postupne a pomalšie. 

Ak však bude erupcia pokračovať a tok lávy sa nezastaví, láva môže podľa Kena Hona z Hawaii Volcano Observatory zasiahnuť predmestie prístavného mesta Hilo. V najstaršom meste Havajských ostrovov žije v roku 2022 viac než 44-tisíc ľudí, uvádza World Population Review.

História priniesla aj ničivejšie výbuchy

Výbuch sopky Mount St. Helens usmrtil v roku 1980 v americkom štáte Washington 57 ľudí. Táto erupcia vyslala popol do výšky viac než 24-tisíc metrov a do vzdialenosti 400 kilometrov. Jej magma je lepkavá a obsahuje veľa plynu, čím stúpa pravdepodobnosť výbuchu pri jej zdvihnutí. 

Magma sopky Mauna Loa je však horúcejšia, suchšia a tekutejšia, čo láve umožňuje tiecť po jednej zo strán sopky. Sopka Mount Redoubt v roku 1989 po svojom výbuchu vyslala do vzduchu popol vo výške takmer 13 kilometrov, ktorý robil problémy lietadlám. Mauna Loa síce vypustila aj popol, ale nie v takom meradle ako spomínané dva vulkány. 

Erupcia predstavuje rôzne nebezpečenstvá

Jedným z problémov, ktoré výbuch spôsobil, je láva, ktorá môže ohroziť obývané oblasti, ľudia by však z dôvodu pomalého toku mali dostatok času na evakuáciu. Sopečné alebo vulkanické plyny sú problémom číslo dva. Mauna Loa vypúšťa najmä oxid siričitý, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti vrcholu. 

V kombinácii s inými časticami však môže vytvoriť takzvaný „vog“, ktorý predstavuje nebezpečné znečistenie ovzdušia a vznikol kombináciou slov „vulkanický“ a „smog“. Ten môže ohroziť aj úplne zdravých ľudí v podobe bolestí hlavy, pričom tých s astmou a dýchacími problémami pošle rovno do nemocnice a nie je vylúčené ani jeho rozšírenie do okolitých ostrovov.

španielsko sopka lava la palma
zdroj: TASR/AP/Emilio Morenatti

Zaujímavosťou sú sklenené čiastočky, ktoré vznikajú pri erupcii a následnom rýchlom schladení. Ide o takzvané vlasy Pele a slzy Pele, pomenované po havajskej bohyni sopiek, nie po legendárnom brazílskom futbalistovi. Podľa špecialistu z oddelenia zemských vied na Havajskej univerzite Aarona Pietruzsku však nepredstavujú priame nebezpečenstvo. 

Doletia maximálne 1 500 metrov a sú v tvare prameňov vlasov, ktoré formuje vietor z tekutej lávy. Napriek tomu, že majú od pár milimetrov po pár centimetrov, môžu byť veľmi ostré. Podľa slov Pietruzsku by sa nimi mohol človek pri priamom kontakte porezať, uvádza AlJazeera

Podľa agentúry USGS vypustila Mauna Loa do ovzdušia každý deň od jej erupcie v roku 1984 približne 15-tisíc ton oxidu siričitého. Toto číslo predstavuje ekvivalent emisií, ktoré vypustí 2 400 SUV vozidiel. Vedci však aj napriek tomu tvrdia, že kombinácia všetkých sopiek na Zemi vypustí menej než jedno percento oxidu siričitého v porovnaní so svetovou populáciou.

Zdroje: The Washington Post, PBS, World Population Review, USGS, TASR, AlJazeera

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá