Šíri sa ďalšia nebezpečná mutácia COVID-19, ide o hybrida. Môže byť infekčnejší a vakcína naň nemusí zaberať

  • Koronavírus sužuje svet a jeho nové varianty naďalej pribúdajú
  • Najnovšia mutácia pochádza z Indie a ide o hybrida
  • Britskí vedci tvrdia, že nie je dôvod na paniku
coronavirus-4914028_1280-2
Pixabay/Tumisu
  • Koronavírus sužuje svet a jeho nové varianty naďalej pribúdajú
  • Najnovšia mutácia pochádza z Indie a ide o hybrida
  • Britskí vedci tvrdia, že nie je dôvod na paniku

Koronavírus neprestajne úraduje po celom svete a nových mutácií stále pribúda. Jednou z nich je aj dominantný „dvojmutantný“ indický variant. Ten sa podľa indických expertov šíri oveľa ľahšie a môže znižovať účinnosť vakcíny. Britský vedci to však popierajú, tvrdia, že nie je dôvod na paniku a kritizujú „odvážne tvrdenia“ Indie.

Najnovšiu mutáciu spozorovali vedci vo vzorkách v západnom štáte Maháraštra. Hovoria o nej ako o hybride. Uvádzajú, že variantom je hybrid dvoch rôznych kmeňov Covid. Ide o ojedinelú udalosť, ktorá nastane, keď sa dva vírusy spoja vo vnútri infikovanej osoby.

Predstavuje pre nás hrozbu? 

Indické zdravotnícke úrady sa vyjadrili, že mutácie naznačujú riziko zvýšenej infekčnosti. Dodali však, že variant nebol zistený v dostatočnom množstve na to, aby stál za najnovšou vlnou infekcií v Indii. Variant, ktorý ešte nie je pomenovaný, má dve hlavné mutácie. 

Vedci odhalili, ktorá skupina je náchylnejšia na opätovné nakazenie koronavírusom. Patríš do nej aj ty?

 

Kde sú dôkazy?

Britskí vedci pre MailOnline povedali, že neexistujú „nijaké dôkazy“, ktoré by naznačovali, že vírus je „variantom rekombinácie“, keď sa spoja dva kmene.

Dr. Simon Clarke, molekulárny biológ na univerzite v Readingu uviedol, že je pravdepodobnejšie ďalším variantom, ktorý sa náhodne objaví s týmito dvoma mutáciami.

nemocnica lekári
zdroj: TASR/Jens Büttner/dpa-Zentralbild/dpa

 „Nemali by sme sa snažiť, aby z toho bolo niečo, čo to nie je, pretože je pravdepodobné, že je to to isté, čo sme videli v iných variantoch, ako napríklad v Brazílii a Južnej Afrike , ktoré majú všetky rôzne mutácie. Zatiaľ som nevidel žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že ide o rekombinant,“ dodal biológ.

Druhý hybrid na scéne

Doposiaľ bola vo svete zaznamenaná len jedna hybridná verzia koronavírusu, a to v Spojených štátoch. Išlo o zlúčenie britského s kalifornským. Ten sa podobne ako najnovší indický šíri veľmi rýchlo a nezaberá naň vybudovaná imunita z predchádzajúceho ochorenia, dokonca je tiež možné, že nás pred ním neochráni ani očkovanie.

Po mutáciách prichádza hybrid britského a kalifornského koronavírusu. Je infekčnejší a imunita naň neplatí

Nový indický variant bol spozorovaný prostredníctvom genómového sekvenovania, keď vedci analyzovali gény jednotlivých vzoriek pozitívnych covidových testov.

Vládne vzorky zhromaždené z Maháraštry preukázali nárast podielu vzoriek s mutáciami E484Q a L452R v porovnaní s decembrom minulého roka. Nie je jasné, koľko prípadov variantu sa zistilo, ale vláda poprela, že by nárast počtu prípadov súvisel s najnovším kmeňom.

Vo vyhlásení vláda  uvádza: „Aj keď sa v Indii našli varianty vzbudzujúce obavy a nový variant s dvojitými mutantmi, nezistil sa ich počet v dostatočnom množstve na vytvorenie priameho vzťahu alebo na vysvetlenie rýchleho nárastu prípadov.“

Zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech