Situácia je v nemocniciach zúfalá, ale viac som unavená z konšpirácií, vraví doktorka Barbora

  • Barbora Macurová je jedna z mnohých, ktorí sa zúčastnili víkendového testovania ako zdravotníci
  • Pracuje v nemocnici v Martine a denne sa s nákazou koronavírusu stretáva
  • Tvrdí, že celoplošné testovanie malo zmysel a ľudia, ktorí opatrenia nerešpektujú by sa mali ísť pozrieť na oddelenia kde zdravotníci pracujú s COVID-19 každý deň
testovanie covid korona zdravotníci
Víkendové celoplošné testovanie,
  • Barbora Macurová je jedna z mnohých, ktorí sa zúčastnili víkendového testovania ako zdravotníci
  • Pracuje v nemocnici v Martine a denne sa s nákazou koronavírusu stretáva
  • Tvrdí, že celoplošné testovanie malo zmysel a ľudia, ktorí opatrenia nerešpektujú by sa mali ísť pozrieť na oddelenia kde zdravotníci pracujú s COVID-19 každý deň

Ako vnímaš celú situáciu, bolo podľa teba celoplošné testovanie dobré riešenie?

Myslím si, že význam to malo. Cieľom bolo identifikovať a ľudovo poviem „stiahnuť z obehu“ čo najviac infekčných ľudí. Práve na to sú antigénové testy určené. Pekný príklad sú okresy Orava a Bardejov, ktoré opodstatnenosť testovania potvrdzujú.

Si spokojná s výsledkom celoplošného testovania a myslíš si, že to zmierni šírenie COVID-19?

Som spokojná a keď sú v podstate známe výsledky, asi nie som jediná. Ak sa budeme správať zodpovedne a dodržiavať ROR (rúško-odstup-ruky), plus bude sprísnená kontrola a eventuálne realizované testovanie na hraničných priechodoch, šírenie nákazy sa zmierni. Navyše si myslím, že by mali platiť rovnaké pravidlá pre cudzincov, ich vstup a fungovanie v našej krajine len s negatívnym Ag/PCR testom. Verím, že to môže prispieť k zmierneniu šírenia ochorenia.

Zúčastnila si sa testovania vo Vrútkach. Bolo to psychicky a fyzicky náročné?

Náročné to bolo najmä preto, že človek nešiel pomáhať oddýchnutý. Voľný víkend je vzácnosť, ale keby som nebola presvedčená o význame celej akcie, neprihlásila by som sa. Navyše sme boli skvelý tím a bolo v skutku krásne vidieť, že sme ešte nezabudli byť ľuďmi.

testovanie covid korona zdravotníci

Akí boli ľudia na víkendovom testovaní? Stretla si sa aj s negatívnymi názormi?

Z celkového počtu 587 otestovaných som sa ani raz nestretla s negatívnou reakciou. Niekedy bol strach zo samotného odberu väčší a tým ovplyvnil reakcie niektorých ľudí. V globále boli všetci súdržní. Myslím si, že aspoň na jeden víkend sme sa všetci zjednotili a pochopili celý rozmer akcie. K tomu bola potrebná aj istá dávka trpezlivosti každého článku tejto dlhej reťaze.

Ako vnímaš COVID-19 z pohľadu lekára, si z celej situácie unavená?

Kto nie je? Úprimne, som viac unavená z konšpirácií, zľahčovania, negatívneho nastavenia spoločnosti a rôznych foriem protestov a komentárov nielen na margo zavádzajúcich opatrení. Tieto komentáre po niekoľkomesačnej realite, ktorú všetci žijeme, veľmi nechápem.

Pracuješ v nemocnici v Martine, kde je nedostatok miest práve kvôli veľkej nákaze. Ako vyzerá momentálne situácia v nemocnici? 

Zúfalo. Naša nemocnica bola jednou z červených nemocníc už od začiatku vypuknutia prvej vlny pandémie COVID-19. Sme Univerzitnou nemocnicou, čiže okrem starostlivosti o pacientov je súčasťou i výučba študentov medicíny a nelekárskych odborov. Zároveň sme spádovou nemocnicou pre vyprofilované oddelenia. V súčastnosti prebieha reprofilizácia oddelení, personálu, vznikajú nové červené pavilóny. Funguje mobilné odberové miesto, ktoré stále navyšuje kapacity. Rušia sa plánované výkony, hospitalizácie, vyšetrenia. Celý chod sa sústreďuje na zvládnutie stavov s COVID-19 nákazou, avšak nesmieme zabúdať, že stále tu máme iné akútne stavy – náhle cievne mozgové príhody, infarkty, ktorými sme naďalej ohrození.

Ako lekárka si o čosi viac ohrozená. Bola si už nakazená, poprípade niekto z tvojej rodiny?

Možno som vystavená väčšiemu riziku nákazy, ale som vďačná, že mám dennú rutinu a stabilnú prácu. Uvedomujem si, že veľa ľudí o toto prišlo bez varovania a to je v mojich očiach väčšia obeta ako behať v ochranných pomôckach. Ja ani nikto z mojej rodiny, našťastie, nakazený nebol, no veľa známych áno. Mrzí ma, že potrebujeme najprv ochorieť, zažiť a vidieť, aby sme uverili a pochopili. 

Myslíš si, že striktné opatrenia pomôžu zlepšiť situáciu?

Nestotožňujem sa so všetkými vyjadreniami, ale myslím si, že každý robí, čo môže a jedine ich rešpektovanie môže viesť k nejakému výsledku. Ja osobne som na vlastnej koži nezažila žiadnu pandémiu, preto mi neprináleží hodnotiť či kritizovať dané nariadenia. Neviem ponúknuť alternatívne návrhy, neviem, čo je správne a čo nie v takejto situácií. Neustálym kritizovaním, popieraním a nerešpektovaním nariadení, neohrozujú ľudia len seba. Práve tá zodpovednosť voči ostatným by nás mala motivovať správať sa zodpovedne. Sme v tom všetci.

testovanie covid korona zdravotníci

Čo si myslíš o názoroch ľudí, že celé to je čisto politická záležitosť a COVID-19 je obyčajná chrípka?

Na toto mám vždy len jedinú odpoveď. Nech sa títo ľudia idú pozrieť na oddelenia, kde zdravotníci pracujú s COVID-19 každý deň.

Posledná, trochu hypotetická otázka: Kedy si myslíš, že to skončí a ako by to mohlo dopadnúť v prípade, že sa podarí dodržať všetky opatrenia?

Nie je to úplne nová situácia, pretože pandémie tu už boli. O víruse COVID-19 vieme postupom času stále viac a viac, čím sa postupne vytvárajú nové normy. Vďaka tomu sa spoločnosť, či chce alebo nie, prispôsobuje. To, ako sa v týchto časoch zachováme, ukáže, ako celú situáciu zvládneme. Zvládnuť sa dá, tým som si istá.

Slováci prehovorili o svojich hrozivých skúsenostiach s COVID-19. Pre ľudí majú jasný odkaz

p

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech