SITUÁCIA JE VÁŽNA: Prvá slovenská nemocnica musela pristúpiť ku krízovému plánu

  • Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice musela pristúpiť ku krízovému plánu
  • Obsadenosť vyčlenených lôžok pre pacientov s COVID-19 prekročila 70 %
  • Prognózy nie sú priaznivé
koronavirus
Ilustračná, TASR/Dano Veselský, AP
  • Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice musela pristúpiť ku krízovému plánu
  • Obsadenosť vyčlenených lôžok pre pacientov s COVID-19 prekročila 70 %
  • Prognózy nie sú priaznivé

Cez víkend a začiatkom tohto týždňa pribudlo v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice spolu takmer 30 nových pacientov s komplikovaným priebehom ochorenia.

V UNLP sa momentálne lieči už 128 pacientov s ochorením COVID-19 a desiati sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Obsadenosť vyčlenených lôžok pre pacientov s týmto ochorením prekročila 70 %. Informovala o tom UNLP.

Trenčín už nechce čakať na štát, kým sa rozhýbe. Pred Vianocami zorganizuje plošné testovanie

Za týždeň pribudlo aj vyše 30 infikovaných zdravotníkov. Aktuálne ich má nemocnica v karanténe 166. „Situáciu so šíriacou sa COVID infekciou považujeme momentálne za veľmi závažnú a keďže sa predpokladá ďalší nepriaznivý vývoj, pristupujeme k zavedeniu krízového plánu,“ oznámila Rada riaditeľov UNLP svojim zamestnancom. 

NEMOCNICA, koronavirus
zdroj: UNLP

„Budeme reprofilizovať ďalšie lôžkové oddelenia, zlučovať nekovidové oddelenia, uzatvárať niektoré lôžkové oddelenia, výrazné obmedzenia sa dotknú odkladnej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti,“ spresnil výkonný riaditeľ nemocnice pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Oddelenia nemocnice sa začali neodkladne pripravovať na krízový manažment. To znamená najmä na maximálnu redukciu počtu hospitalizovaných pacientov, uzatvorenie väčšiny bežne fungujúcich ambulancií a poradní.

Dočasne by ich mali nahradiť jeden, maximálne dvaja špecialisti.Musíme sa pripraviť na poskytnutie ďalšieho zdravotníckeho personálu pre potreby COVID reprofilizovaných oddelení. Celkovo sa ráta s poskytnutím približne 30 % zo všetkého zdravotníckeho personálu každého oddelenia do COVID zón,“ uviedol výkonný riaditeľ nemocnice Martin Paulo. V prípade zlúčenia alebo uzatvorenia oddelenia to môže byť podľa jeho slov dokonca až 80 % zdravotníckych zamestnancov.

🆘SITUÁCIA JE MIMORIADNE VÁŽNA, NEMOCNICA ZAVÁDZA KRÍZOVÝ PLÁN🆘👉V súčasnej situácii dôjde k presunu časti ambulantných…

Posted by Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice on Tuesday, December 15, 2020

Mestá bijú na poplach

Súčasná epidemiologická situácia je v niektorých mestách aj podľa Únia miest Slovenska. Neudržateľná. ÚMS preto žiada vládu o čo najskoršie prijatie lockdownu. 

„Ak chceme situáciu zvládnuť, rešpektujme nariadenia odborníkov a snažme sa obmedzovať kontakty, mobilitu a odložme všetko, čo sa odložiť dá. Buďme zodpovední a doprajme si izoláciu v záujme zachovania vlastného zdravia, ako aj zdravia našich blízkych. Neberme súčasnú situáciu na ľahkú váhu. Ak chceme aj blížiace sa vianočné sviatky prežiť zdraví, majme to na pamäti neustále,“ uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

Mestá sú za prijatie lockdownu a čo najskôr

MESTÁ SÚ ZA PRIJATIE LOCKDOWNU A ČO NAJSKÔRÚnia miest Slovenska sa, po dnešnom online rokovaní s členskými mestami, zhodla na tom, že súčasná epidemiologická situácia je, v niektorých mestách, neudržateľná. Žiadajú preto vládu o čo najskoršie prijatie lockdownu. Mestá a samosprávy apelujú na vyššiu zodpovednosť obyvateľov a podporujú odporúčania odborníkov v tom, aby boli prísnejšie opatrenia v krajine prijaté čo najskôr. 💬 Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček: „ Ak chceme situáciu zvládnuť, rešpektujme nariadenia odborníkov a snažme sa obmedzovať kontakty, mobilitu a odložme všetko, čo sa odložiť dá. Buďme zodpovední a doprajme si izoláciu v záujme zachovania vlastného zdravia, ako aj zdravia našich blízkych. Neberme súčasnú situáciu na ľahkú váhu. Ak chceme aj blížiace sa vianočné sviatky prežiť zdraví, majme to na pamäti neustále.“Únia miest Slovenska zároveň plne podporuje dnešné vyjadrenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Prezidentka sa vo svojom prejave postavila na stranu vedcov, odborníkov a expertov, ktorí predstavili desatoro odporúčaní pre spomalenie koronavírusu pre slovenskú verejnosť. Čelíme jednej z mnohých kríz, ktoré preverujú naše životy, naše hodnoty a postoje. Na každom jednom z nás záleží. Buďme zodpovední.🔗 https://bit.ly/34ihuj9

Posted by Únia miest Slovenska on Tuesday, December 15, 2020

Únia zároveň plne podporuje vyjadrenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá sa postavila na stranu vedcov, odborníkov a expertov. Tí verejnosti predstavili desatoro odporúčaní na spomalenie šírenia nového koronavírusu.

Mestá a samosprávy preto apelujú na vyššiu zodpovednosť obyvateľov a podporujú odporúčania odborníkov v tom, aby boli prísnejšie opatrenia v krajine prijaté čo najskôr.

Zdroje: UNLP, ÚMS, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech