Trenčín už nechce čakať na štát, kým sa rozhýbe. Pred Vianocami zorganizuje plošné testovanie

  • Trenčín nebude čakať na štát, samospráva sa rozhodla zorganizovať testovanie sama
  • Región patrí medzi najviac postihnuté kraje s vysokým počtom prípadov na 100 000 obyvateľov
  • Plošné testovanie má byť dobrovoľné, môžu vykonať až 40 000 testov
plošné testovanie trenčín
Ploné testovanie v Trenčíne, ilustračná snímka, TASR/Radovan Stoklasa
  • Trenčín nebude čakať na štát, samospráva sa rozhodla zorganizovať testovanie sama
  • Región patrí medzi najviac postihnuté kraje s vysokým počtom prípadov na 100 000 obyvateľov
  • Plošné testovanie má byť dobrovoľné, môžu vykonať až 40 000 testov

Trenčianska samospráva reaguje na aktuálnu epidemiologickú situáciu v meste zorganizovaním celoplošného testovania pre svojich obyvateľov. Ako informoval na dnešnom tlačovom brífingu primátor Richard Rybníček, testovať sa bude na 33 odberných miestach, pričom k dispozícii je 40-tisíc testov. Odberné miesta budú otvorené 19. a 20. decembra od 8:00 do 20:00.

Podľa Rybníčka je v Trenčíne aktuálne najhoršia epidemiologická situácia spomedzi krajských miest. „Testovanie má pomôcť obyvateľom Trenčína, aby mali pokojnejšie sviatky a mohli sa stretnúť so svojimi blízkymi. Pozitívne testovaní zostanú doma, zníži sa mobilita ľudí a zabránime náporu, ktorý v týchto dňoch vzniká na trenčiansku fakultnú nemocnicu,“ uviedol Rybníček s tým, že v nedeľu 20. decembra od 14:00 do 20:00 budú môcť využiť ponuku testovania aj obyvatelia desiatich okolitých obcí.

Si za celopločné testovanie pred Vianocami?

Riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne Ľudmila Bučková potvrdila, že aktuálne čísla v regióne sa podobajú oravským štatistikám z októbra tohto roku. „Kým v októbri sme v celom regióne mali za celý mesiac 1 000 prípadov koronavírusu, teraz je ich rovnaký počet máme za sedemdňové obdobie,“ podotkla Bučková.

Pribudlo rekordných 58 úmrtí na koronavírus. Počet nových prípadov sa šplhá k číslu 4 000

Pomocnú ruku pri celoplošnom testovaní podá aj trenčianska fakultná nemocnica, keď ponúkne do odberných tímov 30 zdravotníkov, hoci sama má problém s nakazeným personálom. „Momentálne evidujeme výpadok 194 zdravotníkov a situácia v nemocnici sa zhoršuje. Prijatých máme spolu 133 pacientov s potvrdenou pozitivitou na COVID-19 alebo čakajúcich na potvrdenie,“ informovala námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú činnosť Lenka Dunajová Družkovská.

Refundáciu nákladov si bude trenčianska samospráva uplatňovať od štátu. Celkové náklady odhaduje primátor Rybníček na minimálne 50-tisíc eur, 30-tisíc testov zabezpečilo ministerstvo vnútra a zvyšok ministerstvo obrany. „Chcem poprosiť všetkých Trenčanov, aby sa prišli nechať otestovať a dokázali, že si vážia svoje mesto a ľudí, ktorí sa v nemocnici starajú o naše zdravie,“ dodal Rybníček.

 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK