Situácia s počasím na Slovensku je mimoriadne vážna, zakročiť muselo Ministerstvo

  • Nepriaznivé počasie postihlo najmä sever Slovenska
  • Nielen Orava sa ocitla v mimoriadnej situácii
Snehová kalamita na Slovensku
Snehová kalamita na Slovensku, TASR/Ján Krošlák TASR/Ján Krošlák
  • Nepriaznivé počasie postihlo najmä sever Slovenska
  • Nielen Orava sa ocitla v mimoriadnej situácii

Situácia na Slovensku spôsobila kalamitné stavy v mnohých oblastiach. V súvislosti s intenzívnym snežením boli do piatka do 16:00  vyhlásené mimoriadne situácie až v 27 obciach a mestách v Žilinskom kraji.

Konkrétne ide o 25 obcí a dve mestá v okresoch Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Dolný Kubín a Námestovo. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová.

V okrese Liptovský Mikuláš sa to týka obcí Liptovský Ondrej, Liptovská Kokava, Žiar a Veterná Poruba a mesta Liptovský Mikuláš.

V okrese Tvrdošín platí mimoriadna situácia v obciach Habovka, Oravský Biely Potok, Zuberec, Suchá Hora, Hladovka, Liesek, Čimhová a v meste Trstená. V okrese Dolný Kubín ide o obce Pucov a Pribiš.

V okrese Námestovo je mimoriadna situácia vyhlásená v obciach Oravská Lesná, Oravské Veselé, Beňadovo, Novoť, Zákamenné, Oravská Jasenica, Breza, Lokca, Bobrov, Krušetnica, Rabčice a Mútne.

Ak nemusíš, nechoď von a necestuj

Vonku sa ženia všetci čerti. Ak nemusíš, ani nechoď von. Sever Slovenska je doslova zasypaný bielou perinou a tam, kde nesneží, tak prší a fúka. Polícia upozorňuje na nebezpečné cesty, ktoré si už dnes vyžiadali niekoľko životov.

Polícia v Žilinskom kraji odporúča vzhľadom na aktuálne počasie necestovať, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Situácia na cestách ani prognóza na zlepšenie počasia nie je priaznivá. TASR o tom v piatok večer informovali z operačného strediska žilinskej krajskej polície.

„Vplyvom mimoriadne zlých poveternostných podmienok sú všetky sledované úseky ciest a diaľnic na území Žilinského kraja silne zasnežené. Na mnohých úsekoch je značné zdržanie, množstvo škodových udalostí a skrížených nákladných áut,“ upozornili policajti.

Sekcia krízového riadenia vydala v súvislosti s intenzívnym snežením viaceré odporúčania. Prosí napríklad, aby ľudia neblokovali odhrnuté cestné komunikácie z dôvodu prejazdu záchranných zložiek a neparkovali pod stromami a pri stavbách s malou nosnosťou či zlou statikou. „Sledujte predpovede ďalšieho vývoja počasia na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu a zabezpečte domáce zvieratá,“ odporučili verejnosti z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

Krízový štáb mesta Žilina vyhlásil v dôsledku snehovej kalamity mimoriadnu situáciu aj tu. Platí na celom území mesta od piatka 17:00, TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

Situácia je katastrofálna

Počasie tento týždeň poriadne vystrája. Mnohé časti Slovenska pokrýva súvislá vrstva snehu, najviac si to odnieslo stredné Slovensko. Ako sme ťa informovali, dnešok mal so sebou priniesť silný vietor, ktorý by mohol dosahovať nárazy o sile orkánu, ktorý dostal názov PIT. Silný vietor počas dnešného dňa niekde sprevádzalo husté sneženie, ktoré, ako sa zdá, zatiaľ nemá konca.

Nepriaznivé počasie postretlo najmä Žilinský kraj, teda Oravu a Kysuce, kde napadlo niekoľko desiatok centimetrov snehu.

Sneženie zatiaľ utíchnuť nemá a situácia je na niektorých územia Slovenska naozaj katastrofálna. Mesto Liptovský Mikuláš v najbližších hodinách očakáva snehovú kalamitu, a preto vyhlásili mimoriadnu situáciu a II. stupeň aktivity. Vodičov žiadajú, aby podľa možnosti až do odvolania parkovali vo svojich garážach a dvoroch. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Sneh ráno vytrápil aj Bratislavu, v Ružinove má nepozornosť vodiča v kombinácii s počasím na svedomí hororovú nehodu. Vodič na letných pneumatikách skončil pri pokuse o prejazd križovatky na streche.

Na Orave dnes o 10:00 zasadal krízový štáb mesta Trstená, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou. Ako uviedol portál iMeteo, pre neustále sneženie je ohrozený bežný chod mesta, kde sú obmedzené dodávky potravín, zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, prevádzkovanie škôl, ale aj dochádzanie do zamestnania.

Trstená taktiež oznámila, že je ohrozená bezpečnosť dopravy, a to je jeden z ďalších dôvodov, prečo sa rozhodli vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Občanov požiadali, aby boli zodpovední a chránili svoje zdravie a majetok.

Na Orave by mohlo do zajtrajšieho rána napadnúť okolo 30 až 50 cm snehu. iMeteo ďalej informuje, že momentálne sa na naše územie dostáva ďalšie výdatné sneženie a ovplyvní tak aj budúci týždeň. 

Na západnom Slovensku sa začal zhlukovať vietor, ktorý na sever krajiny dorazí v nočných hodinách a môžu sa vytvárať snehové záveje či fujavica.

 

Mimoriadnu situáciu a neskôr aj kalamitu vyhlásilo v piatok popoludní aj mesto Považská Bystrica. Dôvodom je snehová kalamita. Radnica o tom informovala na webe mesta.

Situáciou v dôsledku snehovej kalamity sa na radnici zaoberal krízový štáb. „Všetky vozidlá zimnej údržby sú v neustálej pohotovosti a zároveň magistrát preveruje možnosti nasadenia ďalších mechanizmov od súkromníkov,“ uviedla radnica.

Samospráva v tejto súvislosti prosí obyvateľov o trpezlivosť, podotkla, že počasie ovplyvniť nevie. „Ak ste na cestách, buďte, prosím, opatrní,“ vyzvala obyvateľov radnica.

Turistiku si nechaj na inokedy

Na horách, najmä v severných častiach stredného Slovenska, sa môže v sobotu vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy tretieho stupňa. Veternejšie však môže byť na celom Slovensku. Počítať treba tiež so snežením, poľadovicou i snehovými závejmi. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.

Výstraha 3. stupňa
zdroj: REPROFOTO: SHMÚ, Výstraha 3. stupňa

Výstrahy pred vetrom na horách platia predbežne pre okresy Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. Mimoriadne silný vietor môže podľa meteorológov dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 110 až 120 km/h. „Predpokladaná rýchlosť vetra je extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ pripomína SHMÚ.

So silnejším vetrom na horách treba počítať na viacerých územiach Slovenska, pre ktoré platia výstrahy prvého a druhého stupňa. Veternejšie však bude aj v nižších polohách, s výstrahami prvého a druhého stupňa pred vetrom treba počítať na celom Slovensku.

Viaceré severnejšie okresy najmä stredného Slovenska môže potrápiť aj sneženie, napadnúť môže miestami od 20 do 50 centimetrov snehu. Vodiči by mali byť naďalej opatrní na väčšine západného a stredného Slovenska, kde sa môže tvoriť poľadovica. Na strednom a východnom Slovensku sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje.

Husté sneženie komplikuje v piatok dopravu i v Trenčianskom kraji. Pre zlé poveternostné podmienky popoludní uzatvorili cestu II/516 – kopec Machnáč medzi Trenčianskymi Teplicami a Motešicami. Upozornila na to trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

Problémy spôsobuje husté sneženie i v ostatných okresoch Trenčianskeho kraja. Neprejazdná zostala popoludní pre skrížený kamión i cesta I/9 za Hradišťom v okrese Partizánske smerom na Bánovce nad Bebravou. Policajti v tejto súvislosti vyzývajú vodičov, aby jazdili opatrne a rešpektovali ich pokyny.

Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja má v teréne techniku na území celého kraja, informovala na svojom webe.

Mestská polícia (MsP) v Bratislave vyzýva obyvateľov a návštevníkov metropoly, aby zvážili svoje víkendové aktivity vo vonkajšom prostredí. Dôvodom je aktuálna výstraha pred silným vetrom, ktorý môže i na území hlavného mesta do sobotňajšieho (4. 2.) popoludnia dosiahnuť v nárazoch stokilometrovú rýchlosť.

Samovoľné lavíny

Horská záchranná služba (HZS) spozorovala v piatok ráno viacero samovoľných lavín, najmä vo Vysokých Tatrách. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie HZS s tým, že lavíny sa objavili pod Kolovým štítom, v Malej Studenej doline a najväčšie v Skalnatej doline.

„Lavína z Cmitra bola svojimi rozmermi mimoriadna, pretože zasiahla až Skalnaté pleso,“ uvádza stredisko. Výskyt samovoľných veľkých lavín, ktoré zasahujú aj dná dolín, zodpovedá podľa HZS veľkému lavínovému nebezpečenstvu, teda štvrtému stupňu z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Ten aktuálne platí v Západných a Vysokých Tatrách.

Horskí záchranári z dôvodu vysokého rizika pádu lavín a silného vetra na horách neodporúčajú pohyb vo vysokohorskom teréne ani v podhorí.

Vodiči, zvýšte opatrnosť

Polícia vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala v piatok popoludní na Bajkalskej ulici v Bratislave. Auto, ktoré šoféroval 43-ročný vodič, skončilo na streche. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Podľa doterajších informácií neprispôsobil vodič pri prejazde križovatkou rýchlosť jazdy najmä svojim schopnostiam, poveternostným podmienkam i stavu vozovky, následkom čoho dostal šmyk a prevrátil auto na strechu. „Navyše s vozidlom jazdil na letných pneumatikách,“ podotýka polícia.

Vodiča previezli do jednej z nemocníc na ošetrenie. Udalosť je v štádiu vyšetrovania.

Pri tragickej dopravnej nehode v katastri obce Semerovo v okrese Nové Zámky prišla o život 39-ročná žena. Jej 63-ročná spolujazdkyňa sa pri nehode ťažko zranila. Nehoda sa stala v piatok dopoludnia, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

Z doposiaľ presne nezistených príčin sa pri nehode zrazili osobné motorové vozidlá Seat a BMW. Vodička Seatu utrpela pri zrážke zranenia, ktorým na mieste nehody podľahla. Policajti podrobili 22-ročného vodiča BMW dychovej skúške na alkohol s negatívnym výsledkom. Prípadná prítomnosť alkoholu v krvi nebohej vodičky bude zisťovaná pri pitve, uviedla polícia.

Okolnosti dopravnej nehody, miera a príčina jej zavinenia sú predmetom vyšetrovania polície. V prípade je vedené trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

Zdroje: iMeteo, Facebook/SHMÚ, TASR, Redakcia, SHMÚ, Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj, Facebook/Ministerstvo vnútra SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá