Situáciu s koronavírusom v Izraeli by mal sledovať každý, odráža to, čo čaká úplne všetkých o pár mesiacov

  • Sú lídrami v zaočkovanosti, no momentálne aj v dennom náraste nových prípadov
  • Vďaka posilňovacej „včeličke“ sa situácia v Izraeli začína zlepšovať, situáciu môže zmeniť návrat detí do škôl
test
TASR/DPA, Matthias Balk
  • Sú lídrami v zaočkovanosti, no momentálne aj v dennom náraste nových prípadov
  • Vďaka posilňovacej „včeličke“ sa situácia v Izraeli začína zlepšovať, situáciu môže zmeniť návrat detí do škôl

Izraelu sa v boji proti pandémii významne darilo. Svetu šli príkladom, vysoká zaočkovanosť výrazne potlačila pribúdajúce prípady a ľudia si tam užívali slobodu, keď bol zvyšok sveta ešte prevažne v lockdowne. Teraz je situácia v krajine diametrálne odlišná.

Napriek tomu, že sú Izraelčania stále lídrami v očkovaní, vedú aj v počte prípadov nakazených za deň, informuje Bloomberg. Situácia, ktorá nastala v Izraeli nás čaká s najväčšou pravdepodobnosťou úplne všetkých.  

Dáta z Izraela naznačujú, že boj s koronavírusom už nie je o tom, či sa ľudia nakazia, pretože odpoveď je jasná. Nakazia sa. Momentálne ide o to, aké príznaky ochorenie sprevádzajú a nakoľko účinná je tretia dávka vakcíny.

Denne rozdajú stotisíc dávok, zväčša tretích

S treťou, posilňovacou dávkou vakcíny začali už skôr, keď sa ukázalo, že protilátky v tele po určitom čase klesajú. Dnes denne rozdajú stotisíc dávok vakcín, pričom si väčšina ľudí chodí už po svoju tretiu „včeličku“.

Ak ste schopní udržať bežné fungovanie krajiny bez lockdownu a darí sa vám vyhnúť vysokej miere hospitalizovaných a úmrtí, tak takto život s Covidom vyzerá,“ skonštatoval Eyal Leshem, profesor, ktorý sa špecializuje na infekčné choroby v izraelskej nemocnici Ten ha-Šomer.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Armando Franca

Vo februári mali zaočkovaných viac ľudí, než my dnes

V apríli v mnohých krajinách ešte odznievala druhá vlna pandémie, zatiaľ čo v Izraeli už rozbiehali ekonomiku a lockdown bol minulosťou. Izrael mal polovicu svojej populácie zaočkovanú už vo februári, len pre porovnanie, od februára prešlo viac, než pol roka a zaočkovaných je momentálne len 40 % Slovákov.   

Aj napriek vysokej miere očkovania zaznamenali najvyšší nárast prípadov (11 316) vôbec práve 2. septembra tohto roku. Počet ľudí, ktorí vážne ochorejú a putujú do nemocnice je však v porovnaní s pribúdajúcimi infikovanými stále relatívne nízky.

Na konci augusta mali najviac hospitalizovaných sa posledných pár mesiacov, v nemocnici mali 751 ľudí. V polovici januára, keď bojovali s druhou vlnou, prípadov mali menej a zaočkovanosť bola podstatne nižšia než dnes, mali hospitalizovaných 1 183 ľudí.

Počet ľudí, ktorí potrebujú neustály lekársky dohľad momentálne opäť klesá, ďakovať môžu predovšetkým tretej dávke vakcíny. Situáciu by však mohol opäť zvrátiť k horšiemu návrat detí do škôl, podotýka miestny spravodajský portál HAARETZ.

testovanie koronavírus
zdroj: TASR/Bernd Thissen/dpa via AP

Izrael je pár mesiacov popredu, svet bude pravdepodobne nasledovať

Ak chcete imunitu, máte pred sebou obrovskú výzvu. Každá krajina si musí pripraviť konzistentný plán, ktorého sa musí držať,“ hovorí Balicer, hlavný inovačný dôstojník izraelskej organizácie pre údržbu zdravia.

Dáta, ktoré k nám prichádzajú z Izraela majú podľa jeho slov slúžiť ako odraz toho, čo čaká aj zvyšok sveta. Zdá sa, že posilňovacie dávky vakcíny sú nevyhnutné. Situáciu by sme mali pozorne sledovať, v najbližších týždňoch by sme sa práve vďaka Izraelu mali definitívne dozvedieť, nakoľko účinné sú ďalšie dávky vakcíny.

Posilňovaciu „včeličku“ od Pfizeru má za sebou už 28 % izraelskej populácie, čo predstavuje približne 2,6 milióna ľudí. Zameriavali sa najmä na ohrozené skupiny a tretiu dávku tak má za sebou približne 64 % obyvateľov nad 60 rokov. V súčasnosti už môže tretiu dávku dostať každý, kto je starší než 12 rokov a poslednú vakcínu dostal najmenej pred piatimi mesiacmi.

WHO s tretími dávkami zatiaľ nesúhlasí, chcú uprednostniť chudobné krajiny

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus svet však vyzýva, aby sa s tretími dávkami vakcín predsa len ešte počkalo. Posilňujúce dávky nechce rozdávať aspoň do konca tohto roka, informuje TASR.

Šéf WHO chce, aby sa tak umožnil prístup k vakcínam aj chudobnejším krajinám, kde je miera zaočkovanosti omnoho nižšia. Nechce, aby sa museli uspokojiť so zvyškami.

 

Zdroje: Time of Israel, Bloomberg, HAARETZ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie