Škola bola zbavená katolíckeho statusu za podporu LGBTI. Ohrozuje vraj kresťanské ideály

  • Americká škola zbavená svojho statusu za podporu LGBTI a BLM komunít
  • Podľa biskupa vraj oponuje katolicizmu
  • LGBTI podporil aj samotný pápež
biskup pride vlajka
Unsplash/Jack Lucas Smith, Mateus Campos
  • Americká škola zbavená svojho statusu za podporu LGBTI a BLM komunít
  • Podľa biskupa vraj oponuje katolicizmu
  • LGBTI podporil aj samotný pápež

Boh miluje všetky svoje deti. Teda až na prípady, keď sa vymykajú „normám“. Teda aspoň to si myslí biskup diecézy mesta Worcester v americkom štáte Massachusetts. Základnú školu zbavil jej katolíckeho statusu po tom, čo na svoje steny vyvesila „kontroverzné“ vlajky.

Hrozba pre cirkev

Dôvody biskupa Roberta McManusa boli prinajmenšom kuriózne. Tvrdil, že vyvesenie týchto vlajok „ohrozuje ideológiu cirkvi“ a vysiela „mätúcu a škandalóznu správu“. Konkrétne išlo o dúhovú vlajku, známu ako symbol LGBTI komunity, a taktiež o vlajku hnutia BLM.

Je mojím presvedčením, že pride vlajka reprezentuje podporu manželstva rovnakých pohlaví a aktívne žitie LGBTQ+ životného štýlu,“ vyjadril sa podľa magazínu The Telegraph biskup. Dodáva, že v tejto záležitosti jednoducho „nemal na výber“.

Je známym faktom, že cirkev má v mnohých prípadoch LGBTI komunitu, takpovediac, „v zuboch“, a preto nie je biskupovo rozhodnutie až takým veľkým prekvapením. Viac šokujúce je zahrnutie vlajky hnutia BLM (Black Lives Matter), ktoré má za úlohu ukončiť diskrimináciu osôb čiernej rasy. McManus však vyslovil pripomienky aj v tomto prípade.

Vo svojom vyjadrení tvrdí, že aj toto hnutie „stelesňuje špecifické ideológie a agendy, ktoré sú nezlučiteľné s katolíckym sociálnym a morálnym učením“. BLM podľa neho ohrozuje princíp nukleárnej rodiny, ktorý je v katolíckom učení jedným z najdôležitejších bodov. „Snaží sa narušiť štruktúru rodiny,“ podčiarkol biskup.

Odvoláva sa pritom na jeden z bodov, ktorý bol na oficiálnej stránke hnutia uverejnený v jeho začiatkoch, no dnes je už vymazaný. Bod konkrétne hovoril o odpore voči tradičnej západnej stavbe rodiny, pričom podporoval myšlienku vzájomnej podpory v rámci „rozšírených rodín,“ informuje The Telegraph.

Postačí krížik

McManus však upozorňuje, že cirkev ideologicky neoponuje BLM. Práve naopak, cirkev podľa neho plne stojí za frázou „Životy čiernych majú cenu (Black Lives Matter)“ a taktiež „pevne dotvrdzuje, že všetky životy majú cenu“, píše portál Global News. V rámci tejto ideológie však preferuje úplne iný symbol.

Pre katolícku inštitúciu nejestvuje iný symbol, ktorý by lepšie predstavoval to, čo je pre nás vzácne, ako svätý kríž,“ cituje McManusa Insider. Dodáva taktiež, že ideológie prezentované vlajkami, ktoré škola vystavovala, odporujú všetkému, čo kresťanský kríž predstavuje.

blm
zdroj: Unsplash/Nicole Baster

Škola sa, samozrejme, proti tvrdeniam biskupa rázne ohradila a nemá pocit, že by vlajky akýmkoľvek spôsobom ohrozovali vieru. „Sme multikultúrna škola, vlajky reprezentujú rešpekt a začlenenie pre všetkých,“ vyjadril sa riaditeľ Thomas McKenney.

Massachusettská základná škola je súkromnou školou, ktorá nevyžaduje školné a zameriava sa hlavne na vzdelávanie študentov z nižších sociálnych vrstiev. Majorita študentov je zároveň čiernej rasy.

Obidve vlajky sú bežne považované za symbol oslavy ľudskej dôstojnosti a predstavujú podporu pre všetkých, ktorí musia bojovať proti diskriminácii,“ tvrdí podľa Insideru McKenney.

Vlajky, ktoré boli pôvodne vyvesené samotnými študentmi, budú podľa jeho slov viať naďalej, v záujme „uistiť žiakov a ich komunity o solidarite školy“.

Súhlasí aj samotný pápež

Riaditeľ sa ďalej odvoláva aj na slová samotného pápeža Františka, ktorý v nedávnych vyjadreniach otvorene podporil LGBTI komunitu. Na svoju obranu ďalej využíva aj Konferenciu amerických katolíckych biskupov, ktorá taktiež otvorene vyjadrila podporu hnutiu BLM, informuje The Telegraph.

lgbti
zdroj: Unsplash/@jasmin_sessler

Napriek McKenneyho slovám však ostal biskup vo svojom rozhodnutí rázny a školu pripravením o katolícky status zbavil aj práva usporadúvať omše či vykonávať svätosti. Jeho rozhodnutie kritizujú aj samotní rodičia detí, o ich budúcnosť však strach nemajú.

Diecéza aj napriek výraznému záujmu školu nijakým spôsobom nefinancuje, a tak sa riaditeľ ekonomických problémov neobáva. „Od diecézy nedostávame ani cent a rozhodnutia školy sú od nej tiež úplne nezávislé. Školu financujú najmä súkromní investori,“ vyjadril sa.

Zdroje: The Telegraph, Insider, Global News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá