Školáci, radujte sa. Minister školstva predĺžil vianočné prázdniny, prezradil dokonca konkrétny dátum

  • Prázdniny budú skôr
  • Minister školstva to oznámil dnes v televízii TA3
deti, škola, rúško
Unsplash/Kelly Sikkema
  • Prázdniny budú skôr
  • Minister školstva to oznámil dnes v televízii TA3

Minister školstva Branislav Gröhling vo štvrtok oznámil veľkú novinku, tá poteší predovšetkým školákov. Oznámil, že sa vianočné prázdniny začnú skôr, presnejšie od 17. decembra, čo je piatok. Vyjadril sa tak v televízii TA3, všimol si Postoj

Dnes poslali odkaz ministrovi už stredoškoláci. Aliancia stredoškolákov vyzýva ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), aby počúval názor odborníkov o dočasnom obmedzení prezenčnej výučby na školách. Upozornila, že študenti, rodičia i učitelia sa ozývajú s obavami o zdravie. TASR o tom informoval prezident aliancie Kristián Krivda.

„Sme proti dlhodobému zatváraniu škôl, no sme presvedčení, že krátkodobé dištančné vyučovanie počas lockdownu s následnými vianočnými prázdninami by mohlo pomôcť k výraznému poklesu mobility študentov,“ uviedla aliancia. Kritizuje rezort školstva za to, že nevypočul názor odborníkov a že nekomunikoval ani s komorou učiteľov.

ŠKOLY NIKDE NA SVETE PANDÉMIU NEVYRIEŠILI. OČKOVANIE ÁNO Minulý rok Slovensko zatvorilo školy a mali sme jeden z…

Posted by Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Thursday, November 25, 2021

Na Slovensku platí od štvrtka núdzový stav aj zákaz vychádzania. Konzílium odborníkov navrhovalo, aby sa prezenčná výučba obmedzila pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl. Proti zatvoreniu škôl bola SaS, ktorá si uplatnila právo veta.

Pozitivita detí

Infekcia sa šíri najmä medzi školopovinnými deťmi, ktoré tvoria asi 25 % všetkých nových prípadov. Naďalej rastú počty ľudí pozitívne testovaných na prítomnosť koronavírusovej infekcie, hospitalizovaných s ochorením COVID-19 aj úmrtí. Informoval o tom na pravidelnej tlačovej konferencii riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na Ministerstve zdravotníctva SR Matej Mišík.

Už dva dni po sebe PCR testy odhalili cez 10-tisíc nových nákaz, priemerne denne pritom umiera 60 ľudí. Spomedzi nových prípadov tvoria asi 81 % nezaočkovaní ľudia.

Podľa Mišíka regionálne úrady verejného zdravotníctva spracovali za minulý týždeň 60-tisíc takýchto prípadov. Vozidlá záchrannej zdravotnej služby aktuálne evidujú 400 výjazdov denne ku COVID pacientom. Najviac ich je v Prešovskom a Košickom kraji, najmenej zase v Nitrianskom.

Do nemocníc sa v minulom týždni prijalo 340 pacientov s ochorením COVID-19, ide o približne rovnaký počet, aký zaznamenali aj týždeň predtým. Klesá tiež priemerný vek pacientov, ktorí musia byť prijatí do nemocnice. Za posledný mesiac bolo hospitalizovaných 7 600 nezaočkovaných pacientov a 1 775 zaočkovaných.

„Vidieť výrazný rozdiel v incidenciách medzi zaočkovanými a neozaočkovanými tak pri úmrtiach, ako aj pri hospitalizáciách. Napríklad, vo vekovej kategórii 60 rokov je až 13-násobne väčšie riziko úmrtia u osôb, ktoré sú nezaočkované,“ doplnil Mišík.

Pozitívne správy sa týkajú očkovania. Uplynulý týždeň bolo podaných 46-tisíc prvých dávok, z toho 13-tisíc ľuďom vo veku nad 50 rokov, ktorí patria k rizikovej skupine obyvateľov. Ide tak o výrazný nárast oproti predchádzajúcim týždňom. Tretia dávka bola v minulom týždni podaná 77-tisícom ľudí.

Zdroje: TA3, TASR, SITA, Postoj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie