Školám na strednom Slovensku prišli ďalšie výhražné maily, prípad rieši NAKA

  • Dvom školám v Banskobystrickom kraji prišli výhražné e-maily
  • Prípadom sa začali zaoberať príslušníci Národnej kriminálnej agentúry
útok nožom v Bratislave
Ilustračné foto, TASR/Ján Krošlák
  • Dvom školám v Banskobystrickom kraji prišli výhražné e-maily
  • Prípadom sa začali zaoberať príslušníci Národnej kriminálnej agentúry

Dve školy v Banskobystrickom kraji dostali výhražné e-maily. Polícia prijala oznámenie o ich doručení vo štvrtok, informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Prípadom sa podľa jej slov okamžite začali zaoberať príslušníci Národnej kriminálnej agentúry.

„Bezprostredne po hlásení prijala polícia bezpečnostné opatrenia s cieľom chrániť životy a zdravie žiakov a personálu. Na prípade intenzívne pracujeme, viac informácií verejnosti poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,“ uviedla Bárdyová.

Hovorkyňa dodala, že v súvislosti s výhražnými e-mailmi stredným školám v Bratislavskom kraji z ostatných dní sa reálna hrozba teroristického útoku na inkriminovaných stredných školách, ktoré boli spomínané vo výhražných e-mailoch, zatiaľ nepotvrdila.        

„Všetky zainteresované zložky polície sú aj naďalej v pohotovosti a intenzívne pracujú na zabezpečení eliminácie hrozby akýmkoľvek útokom na vybrané školy. Taktiež pokračujeme vo zvýšených bezpečnostných opatreniach až do ukončenia vyšetrovania týchto prípadov,“ dodala hovorkyňa.

Policajný zbor zároveň apeluje na rodičov, aby komunikovali so svojimi deťmi a vysvetľovali im následky šírenia poplašnej správy. Pripomína, že takéto neuvážené konanie má celospoločenský dosah a môžu si tým privodiť aj trestnoprávne následky.

Hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková TASR informovala, že výhražný e-mail v anglickom jazyku prišiel vo štvrtok na oficiálnu adresu Základnej školy Spojová.

„Riaditeľka v súčinnosti s policajnými zložkami okamžite vykonala potrebné úkony vedúce k zabezpečeniu ochrany zdravia žiakov a zamestnancov,“ uviedla Marhefková. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) podľa slov jeho hovorkyne Lenky Štepánekovej zatiaľ nemá informácie o tom, že by výhražný email dostala niektorá zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Neočakávané riaditeľské voľno

Ako sme ťa v utorok (5. decembra) informovali, študentom Gymnázia Alberta Einsteina v Petržalke riaditeľ neočakávane udelil voľno. Dôvodom, ako uviedlo vedenie školy, bolo podozrenie na výbušniny a streľbu v školskom objekte. 

Riaditeľka ihneď požiadala o pomoc políciu. Študentov, ktorí prichádzali pred školu, posielali ihneď späť domov. Agresor, ktorý poslal výhražne e-maily bratislavskému gymnáziu požadoval milióny eur. V opačnom prípade napísal, že plánuje vraždiť a odpáliť školu.

Neznámy páchateľ sa vyhrážal viacerým školám. Mal vyhlásiť, že zavraždí niekoho z vedenia školy.

Školy prijali ihneď opatrenia. Väčšina z nich zrušila krúžky a ďalšie aktivity, aby študenti a učitelia nezostávali v školských priestoroch dlhšie, než je potrebné. Žiaci žijúci na internátoch môžu ostať v ich budovách, pričom školy im zabezpečia neustály dozor.

Ďalšia evakuovaná škola

V utorok dopoludnia polícia evakuovala aj bilingválne gymnázium na ulici Tomáša Ružičku v Žiline. Môže za to výhražný e-mail, ktorý škole prišiel z neznámeho zdroja. Kvôli ohrozeniu študentov i pedagógov policajti okolo 10:00 všetkých evakuovali a prehľadali interiér. Páskou zároveň komukoľvek zakázali vstúpiť do areálu.

Portál Žilinak o viac informácií požiadal hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. Informujú však, že prípad zrejme nie je v rukách žilinskej polície a s médiami komunikuje Prezídium Policajného zboru. Mohlo by teda ísť o vážnejší alebo celoslovenský prípad.

„V súvislosti s výhražným e-mailom môžeme upokojiť verejnosť, že polícia prijala bezpečnostné opatrenia s cieľom chrániť životy a zdravie žiakov a personálu,“ uviedla Denisa Bárdyová.

Zdroje: TASR, Archív SIU, Žilinak

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá