Skrátený pracovný čas už aj u našich susedov: Cieľom je spokojnejší zamestnanec, nie nižšia výkonnosť

  • Poľsko štartuje pilotný projekt
  • Má overiť, či môže menej práce priniesť viac spokojnosti a efektivity
práca
  • Poľsko štartuje pilotný projekt
  • Má overiť, či môže menej práce priniesť viac spokojnosti a efektivity

Diskusie o kratšom pracovnom čase sa v Európe vedú už roky. Skúsenosti zo Španielska, Belgicka či Islandu ukazujú, že menej hodín nemusí znamenať menší výkon – práve naopak.

Najnovšie sa k testovaniu pridalo aj Poľsko, ktoré spustilo pilotný program skráteného pracovného času. Cieľom je overiť, či menej práce za rovnaký plat môže byť prospešné pre zamestnancov aj zamestnávateľov, píše portál gov.pl.

Pilotný projekt 

Koncom apríla ohlásilo poľské Ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky začiatok príprav na vôbec prvý projekt svojho druhu v regióne. „Chceme podporiť skracovanie pracovného času a overiť si v praxi, aké riešenia fungujú v rôznych typoch organizácií,“ vyhlásila ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Do pilotu sa môžu zapojiť podniky, obce, nadácie, odbory aj neziskové organizácie.

Na jeden projekt bude možné získať až 1 milión poľských zlotých, čo je v prepočte približne 235 360 eur (t. j. na každého zamestnávateľa, ktorý sa prihlási do pilotného projektu).

Finančnú podporu z Fondu práce, ktorú – v rámci pilotného projektu – bude môcť získať každý zamestnávateľ, ktorý o ňu požiada, bude možné použiť na implementáciu takýchto nástrojov, ktoré umožnia napríklad zmeny pracovného poriadku, implementáciu digitálnych nástrojov na monitorovanie pracovného času a jeho efektívnosti, na poradenstvo a vecnú podporu. 

Kritériá pre prijímanie zamestnancov do pilotného projektu oznámi ministerstvo práce a sociálnej politiky do konca júna tohto roka. Ministerstvo tiež spustí informačnú kampaň, aby všetci zamestnávatelia vedeli, ako môžu pilotný projekt využiť. Konkrétne legislatívne zmeny v oblasti skráteného pracovného času budú najneskôr v novembri 2027, informuje poľský portál Infor.

Tri modely a overenie

Pilotný program umožní zamestnávateľom vybrať si z troch modelov: skrátenie denného pracovného času na 6 hodín, zavedenie trojdňového víkendu alebo pridelenie dodatočných dní dovolenky. Kľúčovou zásadou je, že zamestnanci dostanú rovnakú mzdu ako predtým.

„Chceme, aby išlo o dobrovoľnú iniciatívu, ktorú si zamestnávatelia a zamestnanci vyskúšajú spoločne. Našou úlohou je vytvoriť priestor, kde si každý nájde model, ktorý mu najlepšie vyhovuje,“ dodala ministerka.

Cieľom projektu je tiež overiť, či je kratší pracovný čas cestou k vyššej efektivite, spokojnosti a lepšiemu zdraviu zamestnancov. Krajina sa tak zaradí k štátom ako Francúzsko, Španielsko či Island, kde sa podobné modely už testovali – s prekvapivo pozitívnymi výsledkami, píše ďalej portál. 

Projekt predstavilo Ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky (MRPiPS) 28. apríla 2025. „Toto bude prvý pilotný projekt skráteného pracovného času v tejto časti Európy, prvý v našom regióne a vôbec najväčší svojho druhu v Poľsku,“ uviedla ministerka práce Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Skúsenosti z praxe

Niektoré poľské organizácie už skrátený pracovný čas testujú. Mesto Włocławek napríklad zaviedlo 35-hodinový týždeň pre zamestnancov mestského úradu a neskôr aj pre mestské spoločnosti. Podľa primátora Krzysztofa Kukuckého „sa z tejto zmeny dnes tešia tisíce zamestnancov“.

Zmena priniesla pozitívne výsledky aj v súkromnom sektore. Firma Herbapol Poznań S.A. zaznamenala po zavedení kratšieho pracovného času výrazné zníženie absencií a fluktuácie. „Spočiatku panovala skepsa, dokonca aj medzi zamestnancami, ale dnes vidíme, že rozhodnutie prispelo k nášmu najlepšiemu finančnému výsledku za posledné roky,“ uviedol generálny riaditeľ firmy Tomasz Kaczmarek.

Viac času, menej chýb a vyššia konkurencieschopnosť

Podľa ministerstva práce sú Poliaci jedným z najviac pracujúcich národov v Európe – no vysoký počet odpracovaných hodín automaticky neznamená vyššiu produktivitu. Analýzy ukazujú, že dlhé hodiny v práci často vedú k vyčerpaniu, zníženej výkonnosti a väčšiemu počtu chýb či pracovných úrazov.

Skrátený pracovný čas môže podľa odborníkov zlepšiť zdravie zamestnancov, znížiť riziko vyhorenia a zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Zamestnávateľom môže zase priniesť vyššiu efektivitu, menej absencií a väčšiu atraktivitu na trhu práce. „V rozpore s obavami, skrátený čas nemá negatívny dopad na hospodárske výsledky. Práve naopak,“ uvádza rezort práce.

Pilotný program sa bude testovať niekoľko mesiacov. Prvé tri mesiace budú venované príprave a zvyšok skúšaniu rôznych modelov v praxi. Do konca júna 2025 ministerstvo zverejní podrobné pravidlá výberu a podmienky zapojenia. Legislatívne návrhy, ktoré by mohli skrátený pracovný čas zaviesť plošne, sa očakávajú najneskôr do novembra 2027.

„Chceme, aby sa Poľsko priblížilo moderným európskym pracovným štandardom,“ vyhlásil štátny tajomník Sebastian Gajewski.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: gov.pl, Infor

Najnovšie videá

Trendové videá