Španielsko zakročí proti turistom: Zmizne 66-tisíc Airbnb bytov, miestni nemajú kde žiť

  • Dovolenka v Španielsku sa predraží
  • Vláda ruší tisíce bytov na Airbnb
  • Zahraniční kupci nehnuteľností si priplatia na dani
Španielsko vyhlásilo vojnu Airbnb
  • Dovolenka v Španielsku sa predraží
  • Vláda ruší tisíce bytov na Airbnb
  • Zahraniční kupci nehnuteľností si priplatia na dani

Milovníci španielskej pohody ťažko zaplačú. Výlet do tejto krajiny sa totiž predraží všetkým turistom. Môže za to zhoršujúca sa kríza bývania a preťaženie letoviska návštevníkmi. Jednoduchšie povedané – v krajine je toľko Airbnb nehnuteľností, že si domáci nevedia nájsť cenovo dostupný domov.

Španielska vláda preto zasiahla proti platforme Airbnb a požiadala o odstránenie takmer 66 000 nehnuteľností, ktoré podľa nej porušujú predpisy pre turistické ubytovanie. Nejde o žiadne prekvapenie – pred letnou sezónou sa opäť rozhoreli protesty proti nadmernému turizmu.

Ako informuje BBC, minister pre sociálne práva Pablo Bustinduy oznámil, že madridský súd už nariadil Airbnb okamžite stiahnuť z trhu takmer 5 000 nehnuteľností.

Ministerstvo zároveň čaká na rozhodnutia o ďalších približne 60 000 inzerátoch. Problematické nehnuteľnosti sa nachádzajú v šiestich kľúčových turistických regiónoch: Madrid, Andalúzia, Katalánsko, Valencia, Baskicko a Baleárske ostrovy.

Bývanie ako priorita pred turizmom

Bývanie sa v posledných mesiacoch stalo najväčšou obavou Španielov. Cena priemerného nájmu sa za posledné desaťročie zdvojnásobila, zatiaľ čo platy nedokázali držať krok. Turistické apartmány sú mnohými označované za hlavnú príčinu tohto problému.

Socialistický premiér Pedro Sánchez začiatkom tohto roka vyhlásil, že „je príliš veľa Airbnb a málo domovov“, a sľúbil, že zabráni „nekontrolovanému“ rozširovaniu využívania nehnuteľností pre turistické účely.

Sánchez teraz prichádza s ešte radikálnejším návrhom. Ako informuje CNN, premiér predstavil plán na zavedenie dane až do výšky 100 % na nákup nehnuteľností kupujúcimi mimo Európskej únie.

„V roku 2023 si nerezidenti z krajín mimo Európskej únie kúpili v Španielsku približne 27 000 domov a bytov – nie preto, aby v nich bývali, ale najmä preto, aby s nimi špekulovali a zarábali na nich. Pri nedostatku bytov, ktorý máme, to jednoznačne nemôžeme dovoliť,“ tvrdí Sánchez.

Táto daň by bola oveľa vyššia ako súčasné odvody v Španielsku. Navrhované opatrenia zahŕňajú aj vyššie dane pre ľudí prenajímajúcich byty na krátkodobé pobyty, aby „platili dane tak, ako by mali, ako podnikanie“, dodal premiér.

Zmeny avizujú už dlhšie

Ako sme informovali už v minulom roku, Barcelona sa rozhodla pre radikálny krok v boji proti krátkodobým prenájmom. Mesto oznámilo, že do konca roku 2028 úplne zruší všetkých 10 101 licencií pre turistické apartmány.

„Čelíme tomu, čo považujeme za najväčší problém Barcelony,“ povedal vtedy starosta Jaume Collboni. Podľa neho boom krátkodobých prenájmov spôsobil nárast nájomného o 68 % a cien nehnuteľností o 38 % za posledných desať rokov.

Toto rozhodnutie znamená, že od roku 2029 „turistické byty, ako si ich predstavujeme dnes, z mesta Barcelona zmiznú“. Pre turistov to bude znamenať výrazné zdraženie dovoleniek, keďže budú odkázaní na hotelové ubytovanie.

Obyvatelia Barcelony už roky upozorňujú na alarmujúcu situáciu s bývaním v katalánskej metropole. V roku 2020 dosiahlo priemerné nájomné v Barcelone takmer 1 000 eur mesačne, čo je výrazne vyššie ako priemer v Katalánsku. Zásoba verejného bývania v Barcelone je pritom jednou z najnižších v Európe, s tým že iba približne 1,5 % celkového bývania dotuje štát.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: BBC, CNN, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá