Skupina Slovákov dostane „nové“ preukazy. Výhody budú mať vo všetkých krajinách EÚ

  • Prínosom nových európskych preukazov bude predovšetkým podpora mobility a dostupnosti služieb
  • Slovensko ich chce začať vydávať najneskôr od roku 2026
ŤZP
Ilustračné foto Canva/Kasto, Sasirin Pamai's
  • Prínosom nových európskych preukazov bude predovšetkým podpora mobility a dostupnosti služieb
  • Slovensko ich chce začať vydávať najneskôr od roku 2026

Slovenská republika zavedie Európsky preukaz zdravotného postihnutia aj európsky parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím. Vydávať ich chce začať najneskôr od roku 2026. Výmena národných preukazov ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) aj parkovacích preukazov ŤZP za tie európske bude bezplatná.

Na tlačovej konferencii o tom vo štvrtok informoval štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš.

„Prínosom nových európskych preukazov bude predovšetkým podpora mobility a dostupnosti služieb. V praxi to teda znamená, že držitelia tohto preukazu vydaného v ktorejkoľvek členskej krajine budú môcť využívať všetky výhody a zvýhodnenia, ktoré ktorákoľvek členská krajina EÚ priznáva osobám so zdravotným znevýhodnením,“ vysvetlil Ondruš.

S európskym preukazom ŤZP budú môcť jeho držitelia podľa Ondruša využívať všetky zvýhodnenia, ktoré členská krajina EÚ zdravotne znevýhodneným ľuďom ponúka. Môže ísť napríklad o voľné či prednostné vstupy, znížené vstupné či prístup k pomôckam na mobilitu, ako sú napríklad špeciálne výťahy pre ŤZP.

Európske preukazy by podľa Ondruša mohli byť dostupné nielen vo forme kartičky, ale aj v digitálnej podobe. „Významná možnosť, ktorú na Slovensku chceme využiť, je vydávať tieto dva preukazy aj v digitálnej podobe,“ priblížil Ondruš s tým, že ako by to malo vyzerať ešte budú konzultovať s Európskou komisiou. K európskym preukazom bude zriadená aj osobitná webová stránka, slovenská aj európska.

Výmena bude dobrovoľná

Výmena preukazu ŤZP za ten európsky bude dobrovoľná, v platnosti ostanú naďalej aj národné. Ondruš však ubezpečil, že výmena súčasných preukazov ŤZP a parkovacích preukazov pre ŤZP za tie európske nebude predstavovať pre ich držiteľov žiadne náklady ani administratívu navyše.

Európske preukazy ŤZP aj európske parkovacie preukazy pre ŤZP bude ministerstvo práce vydávať bezplatne. Náklady na výrobu európskych preukazov rezort odhadol na približne 300 000 eur, financovať ich budú zo štátneho rozpočtu.

Osobitné podmienky nových ŤZP preukazov budú platiť pri využívaní verejnej dopravy, účasti na kultúrnych podujatiach, taktiež pri návštevách múzeí, rekreačných či športových centier, zábavných parkov a iných zariadení, píše Pravda.

Môžu mať túto formu:

  • znížené vstupné,
  • voľný vstup,
  • prednostný prístup,
  • osobná asistencia
  • pomôcky pre mobilitu
Zdroje: TASR, Pravda, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá