Skupina Slovákov si od júna prilepší: Príplatky za prácu v noci a cez víkend výrazne porastú

  • Za prácu v sobotu, nedeľu a v noci zarobia zamestnanci od júna viac
  • Vyplýva to z novely Zákonníka práce
Muž v pracovnom odeve na lešení a peniaze na stole
Ilustračný príspevok, Unsplash/@jramos10, Unsplash/@danez1
  • Za prácu v sobotu, nedeľu a v noci zarobia zamestnanci od júna viac
  • Vyplýva to z novely Zákonníka práce

Za prácu v sobotu, nedeľu a v noci zarobia zamestnanci od júna viac. Príplatky za prácu v neštandardnom čase, ktoré sú v súčasnosti v Zákonníku práce stanovené pevnou sumou, sa totiž od začiatku júna opätovne naviažu na minimálnu mzdu.

Vyplýva to z novely Zákonníka práce od poslancov za stranu Smer-SD Martina Nemkyho a Borisa Suska, ktorá nadobudne účinnosť od 1. júna toho roka.

Víkendová práca

Suma príplatku za prácu v sobotu do konca mája dosahuje 1,79 eura za každú hodinu práce. Základná výška tohto príplatku bude po novom opäť tvoriť najmenej 50 % minimálnej hodinovej mzdy, teda 2,012 eura.

U zamestnávateľa, u ktorého sa vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky vyžaduje, aby sa práca pravidelne vykonávala v sobotu, sa umožní dohodnúť nižšiu sumu, najmenej 45 % minimálnej mzdy za hodinu. Pôjde o čiastku 1,81 eura za hodinu, do konca mája je to suma 1,61 eura za hodinu.

Výška príplatku za prácu v nedeľu od 1. júna stúpne z 3,58 eura na 4,03 eura za každú odpracovanú hodinu.

Ak sa u zamestnávateľa vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky vyžaduje, aby sa práca pravidelne vykonávala v nedeľu, suma príplatku bude najmenej 90 % minimálnej mzdy za hodinu, čo bude predstavovať 3,621 eura za hodinu práce. Aktuálne ide o čiastku 3,22 eura na hodinu.

Príplatky za prácu v noci sa od júna zvyšujú

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá