SKVELÁ SPRÁVA: Nemocnice sú na COVID pacientov pripravené, hlási rezort zdravotníctva. Predstavili plán, ak bude najhoršie

  • Ministerstvo zdravotníctva SR ubezpečuje, že slovenské nemocnice sú na možný nával COVID pacientov pripravené
  • V prípade zhoršenia epidemickej situácie je pripravená reprofilizácia lôžkového fondu v troch fázach
Covid outbreak
SITA/AP, Tatan Syuflana
  • Ministerstvo zdravotníctva SR ubezpečuje, že slovenské nemocnice sú na možný nával COVID pacientov pripravené
  • V prípade zhoršenia epidemickej situácie je pripravená reprofilizácia lôžkového fondu v troch fázach

Nemocnice sú na nápor pacientov s ochorením COVID-19 pripravené. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré situáciu v nemocniciach pozorne sleduje a koordinuje.

V prípade zhoršenia epidemickej situácie je pripravená reprofilizácia lôžkového fondu v troch fázach, uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Tretia fáza by predstavovala maximálne kapacity zdravotníckych zariadení. Verím, že k tomu nepríde a aj vďaka očkovaniu sa dokážeme najhoršiemu krízovému scenáru v našich nemocniciach vyhnúť,” povedal šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Zlá vízia budúcnosti

Analytické odhady hovoria o tom, že koncom septembra by mohlo pribúdať 1 500 až 3 000 infikovaných koronavírusom denne. Odborníci preto odhadujú, že denne sa bude do nemocníc prijímať približne 75 až 100 pacientov.

NEMOCNICE SÚ NA JESEŇ PRIPRAVENÉ👉Ministerstvo zdravotníctva situáciu v nemocniciach v súvislosti s COVID-19 pozorne…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, September 17, 2021

Cieľom rezortu je však najmä čo najdlhšie udržať nemocnice v štandardnom režime poskytovania zdravotnej starostlivosti. Po celom Slovensku bude preto fungovať osem krajských koordinátorov, ktorí budú situáciu v nemocniciach v danom kraji pozorne sledovať.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

V prípade zhoršenia situácie a zvýšeného počtu nakazených následne ministerstvo pristúpi k úprave podmienok zvýšením bezpečnosti a ochrany zdravia pacientov a zdravotníckych pracovníkov formou metodických usmernení a štandardných postupov.

Epicentrum v Bardejove

Momentálne najkritickejšia je epidemická situácia v okrese Bardejov. Minister preto v piatok spolu so štátnym tajomníkom Kamilom Szászom a generálnym tajomníkom služobného úradu ministerstva Petrom Ferjančíkom navštívil nemocnicu v Bardejove. Tá je aj podľa riaditeľa nemocnice a zároveň prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka na pacientov s diagnózou COVID-19 pripravená.

Rovnako pripravená je aj najväčšia nemocnica na Slovensku, a to Univerzitná nemocnica v Bratislave. „Prebehli kontroly a opravy kyslíkových rozvodov, realizovali sme opravy a údržbu priestorov využívaných pre pacientov s COVID-19,” doplnil informáciu riaditeľ zariadenia Roland Schaller.

Čo sa týka ambulantnej starostlivosti, všetky ambulancie v súčasnosti poskytujú zdravotnú starostlivosť pacientom s osobnými ochrannými pomôckami potrebnými na zachovanie zdravia pacienta a zdravotníckeho personálu. Ak nie je pacient očkovaný, môže lekár vzhľadom na epidemickú situáciu v danom kraji pri návšteve ambulancie požadovať test na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK