Skvelá správa pre svet: Vedci objavili liečivá, ktoré fungujú na liečbu COVIDu takmer na 100 %

  • Izraelskí vedci majú pre svet dobrú správu
  • Vďaka ich objavu by sme mohli lepšie zvládať boj s koronavírusom
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, SVET STARTITUP
SIU
  • Izraelskí vedci majú pre svet dobrú správu
  • Vďaka ich objavu by sme mohli lepšie zvládať boj s koronavírusom

Nový výskum objavil, že až tri lieky sú účinné na koronavírus. Vedci tvrdia, že ak tieto už registrované lieky prejdú klinickými testami,  môžu výrazne pomôcť svetu s bojom proti koronavírusu. Informujú o tom timesofisrael.com s tým, že lieky zrejme budú účinné aj proti mutáciám.

In vitro vložili látky do živých SARS‑CoV‑2 a ľudských buniek. Výsledky „ukázali, že lieky môžu chrániť bunky pred náporom vírusu s takmer stopercentnou účinnosťou, čo znamená, že takmer 100 % buniek žilo napriek tomu, že boli vírusom infikovaných,“ uviedol profesor Isaiah Arkin, biochemik Hebrejskej univerzity výskumu „Naopak, za normálnych okolností by asi polovica buniek zomrela po dvoch dňoch po kontakte s vírusom.“

Izraelskí vedci pritom skúmali viac ako 3 000 existujúcich liekov. Podľa nich je potrebné mať aj inú „zbraň“ ako vakcíny. Lieky boli pôvodne vyvinuté na iné účely – jeden proti rakovine, druhý lieči aterosklerózu a tretí HIV.

Čo by ťa motivovalo dať sa očkovať?

Všetky lieky sa zameriavajú na proteíny, ktoré sú veľmi podobné pri rôznych typoch SARS. „To znamená, že ak by sme mali liek zameraný na obalový proteín, ktorý by liečil prepuknutie SARS, existuje veľká šanca, že by sme túto pandémiu nemuseli znášať,“ uviedol Arkin.

Zdroj: timeofisrael.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK