SKVELÁ SPRÁVA: Vakcína, ktorou sa očkuje aj u nás, je pri boji s koronavírusom účinná takmer na 100 %

  • Izrael nám ponúkol opäť novú štúdiu o účinnosti vakcín
  • Vakcína blokuje takmer 94 % asymptomatických prípadov
  • Taktiež znižuje aj percento úmrtí, u nezaočkovaných je až 29-krát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na COVID
Pfizer vakcína
TASR/AP/Paul Sancya, Radovan Stoklasa
  • Izrael nám ponúkol opäť novú štúdiu o účinnosti vakcín
  • Vakcína blokuje takmer 94 % asymptomatických prípadov
  • Taktiež znižuje aj percento úmrtí, u nezaočkovaných je až 29-krát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na COVID

 V Izraeli už viac ako polovica obyvateľstva prešla aspoň prvým kolom očkovania. Vďaka rýchlemu tempu očkovania v tejto krajine poznáme aj potrebné dáta o účinnosti vakcín. Izrael prišiel opäť so skvelými správami. Vakcína od spoločnosti Pfizer zastavila viac ako 97 % symptomatických prípadov, hospitalizácií či úmrtí. Vakcína taktiež znižuje riziko šírenia nákazy.

Ako informuje agentúra Bloomberg, vakcína od spoločnosti Pfizfer/BioNTech rapídne znižuje prenos infekcie. Ako uvádza Ministerstvo zdravotníctva v Izraeli, vakcína znižuje riziko nákazy aj u ľudí, ktorí sú „bezpríznakoví“. Blokuje až 94 % asymptomatických prípadov. 

Vakcína sa teší naozaj veľkej efektivite. Pri symptomatických prípadoch, hospitalizáciách a úmrtiach bola jej účinnosť vyčíslená na 97 %. Vakcína taktiež zmierňuje priebeh ochorenia. Vedci zistili, že u neočkovaných osôb bola až 44-krát vyššia pravdepodobnosť vzniku symptomatického ochorenia. Ako informuje Daily Mail, u nezaočkovaných je až 29-krát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na „hnusobu“.

Mimoriadne dobré správy: Šanca na nakazenie sa koronavírusom je po očkovaní len 1:1 000

Predpokladá sa, že absolútna ochrana ľudí, ktorí boli zaočkovaní, nastúpi do týždňa po druhej dávke vakcíny. Z tohto dôvodu boli štatistiky vykonané na vzorke ľudí, ktorí sú 2 týždne po podaní druhej dávky.

Dáta z Izrealu sú prínosné aj pre Slovensko. Daná vakcína by mala byť účinná aj voči britskej mutácii. Izrael totižto začal s očkovaním práve vtedy, keď sa daná mutácia začala celosvetovo šíriť. 

Vedci sa nemýlili

Tieto dáta jasne dokazujú, že vakcína znižuje rýchlosť šírenia vírusu, no okrem toho zmierňuje aj závažnosť ochorenia. Inak povedané, tieto dáta jasne potvrdzujú to, čo o vakcíne tvrdili vedci. 

Vakcína od spoločnosti Pfizer dosiahla v klinickom testovaní účinnosť 95 %. Z tohto čísla boli vedci ohromení, no neboli si istí, či sa to dá replikovať aj v skutočnom svete. V tomto momente sú ohromení ešte viac. Údaje naznačujú, že vakcína by mohla byť ešte efektívnejšia. 

Rozhodujúce bolo, že výsledky sa merali dva týždne po druhej dávke, čo naznačuje, že vysoká účinnosť pozorovaná po prvej dávke injekcie môže byť po dokončení očkovania ešte lepšia.

Zdroje: Bloomberg, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá