SKVELÉ SPRÁVY: Očkovanie proti covidu funguje ukážkovo, ukazujú dáta z Česka

  • Očkovanie proti covidu funguje, ukazujú celorepublikové dáta
  • Vážne komplikácie malo po ukončenom očkovaní len 13 zdravotníkov z 200 000
ockovanie
TASR/AP,Turkish Health Ministry, freepik
  • Očkovanie proti covidu funguje, ukazujú celorepublikové dáta
  • Vážne komplikácie malo po ukončenom očkovaní len 13 zdravotníkov z 200 000

Očkovanie proti koronavírusovej chorobe COVID-19 je v Česku účinné. Vyplýva to z priebežných celoštátnych údajov, informovala v nedeľu Česká televízia.

Vakcinácia chráni najmä pred ťažším priebehom ochorenia, v drvivej väčšine prípadov však znižuje aj riziko samotnej infekcie. Podľa českých štatistikov sa nakazilo len niečo vyše desatiny percenta tých, ktorí dostali obe dávky očkovacej látky.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Z viac než 900 000 ľudí, ktorí už dostali obe dávky vakcíny, úrady evidujú nákazu u zhruba 3 000 osôb. S odstupom 14 dní čísla ďalej klesajú, a to na 0,14 percenta. Ťažký priebeh choroby zdravotníci zachytili len u jednej stotiny percenta zaočkovaných.

„Tie nákazy samozrejme existujú. Vakcína nie je stopercentná ochrana proti budúcej nákaze, ale mala by to byť najmä ochrana proti ťažkému priebehu ochorenia, a to je v tých dátach naozaj vidieť,“ povedal šéf Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

zdroj: TASR/AP, Matthias Schrader

Vážne komplikácie malo po ukončenom očkovaní len 13 zdravotníkov z 200 000; to bolo navyše podľa Dušeka väčšinou zapríčinené zdravotným stavom osôb bez ohľadu na covid.

V domove Clementas Janovice mali podľa tamojšej staničnej sestry Lucie Tomanovej celkom tri zistenia niekoľko dní po druhej dávke očkovania. „Ja som nemal žiadne príznaky. Urobili výter a prišli na to,“ opísal klient Miroslav Hůrka, ktorý mal už v tom čase očkovanie ukončené.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech