Skvelé správy: Pavol Čekan predstavil nové testy na juhoafrickú mutáciu, štátu dá 8 000 kusov

  • Firma MultiplexDX dá ÚVZ 8 000 testov na nový juhoafrický variant
  • Juhoafrickú mutáciu už na Slovensku máme, nové testy zabránia jej nekontrolovateľnému šíreniu
čekan juhoafrický variant
TASR/Martin Baumann, Facebook/Pavol Čekan
  • Firma MultiplexDX dá ÚVZ 8 000 testov na nový juhoafrický variant
  • Juhoafrickú mutáciu už na Slovensku máme, nové testy zabránia jej nekontrolovateľnému šíreniu

Biochemik a CEO spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan má skvelé správy. Test, ktorý dokáže identifikovať juhoafrickú mutáciu je na svete. Koronavírus totiž neslabne, práve naopak, akoby u nás ešte naberal na sile.

A preto zajtra vyskladníme 8000 PCR testov pre ÚVZ a RÚVZ na zachytenie Juhoafrického variantu SARS-CoV-2. Nič za to nechceme, len nech sa pretestujú vzorky na Slovensku a nech vieme na čom sme. Nech zachytíme ľudí s týmto nebezpečným variantom a vírus izoluje. Nech táto v podstave nová epidémia v pandémii nevyrastie v nekontrolovateľné rozmery,“ uvádza Čekan.

NOVÝ RT-PCR TEST PRE JUHOAFRICKÝ VARIANT KORONAVÍRUSU. 👉 Aj keď dnes všetci čakáme na „politické zemetrasenie“, vírus…

Posted by Pavol Cekan on Wednesday, 10 March 2021

Nový Multivariant PCR test, ktorý vyvinula spoločnosť MultiplexDX spolu s Biomedicínskym centrom SAV dokáže zachytiť a rozlíšiť Juhoafrický variant, od Britského, Českoskovenského a štandardného z Wuhanu.

Pandemická situácia na Slovensku je veľmi zlá. Dnešných 3600 PCR pozitiívnych výsledkov hovorí jasnou rečou. Dnes mi je úplne jedno, či za to môže pandemická únava, otvorené školy, zlý manažment pandémie, atď. Nechce sa mi riešiť ani Sputnik, FB statusy, paličky do nosa, politika, proste nič, lebo viem, že 3600 PCR pozitívnych testov rovná sa viac než sto mŕtvych za 3 týždne. Toto je naozaj hrozné. Jediné, čo sme my schopní spraviť v tejto chvíli je, že za zameráme na odborné veci a to, čo vieme najlepšie,“ dodáva s nádejou Čekan.

Juhoafrický variant sa na Slovensku potvrdil už v siedmich vzorkách. Pri prvom testovaní urobilo laboratórium chybu a priradilo výsledky k iným menám. Ľudia, ktorí pôvodne boli identifikovaní ako nositelia juhafrického variantu, ho v skutočnosti nemali. Výsledky patrili iným ľuďom. 

Pribudlo 3 600 nakazených a viac ako 100 úmrtí. Na Slovensko má ešte tento mesiac prísť rekordne veľa vakcín

Ako informujú Aktuality, Vedci identifikovali nesprávnych ľudí. Pri určovaní chyby pomohli testy z dielne Pavla Čekana „Priradili sme sekvencie juhoafrického variantu nesprávnym ľuďom. Šesť ľudí, ktorých sme určili, nemá juhoafrickú mutáciu koronavírusu. V skutočnosti ju má šestica iných ľudí,“ informoval pre Aktuality virológ Boris Klempa. 

Juhoafrický variant sa potvrdil len u 23-ročnej ženy z Banskej Bystrice. Tá s novým variantom pricestovala na Slovensko zo Zanzibaru. Danú vzorku vyhodnocovali v inom laboratóriu. 

Po následnej oprave sme zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u týchto sa naozaj u všetkých potvrdila taktiež cestovateľská anamnéza. Všetci sa vrátili z krajín mimo Európy – z Tanzánie, zo Zanzibaru, alebo z Turecka. Je to v podstate dobrá správa, pretože okolnosť, ktorú sme uviedli najskôr a teda, že mutácia sa prejavila u ľudí, ktorí necestovali, by znamenala nekontrolované šírenie vírusu,” vysvetľuje Klempa. 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech