Skvelé správy pre milovníkov piva. Vďaka umelej inteligencii bude chutiť ešte lepšie

  • Vedci skúmali celkom až 250 pív
  • Lepšia chuť sa týkala nielen alkoholického, ale aj nealkoholického piva
Výčap v bare.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Vedci skúmali celkom až 250 pív
  • Lepšia chuť sa týkala nielen alkoholického, ale aj nealkoholického piva

Pivo je súčasťou spoločenského života mnohých ľudí. Jednou z najväčších pivných veľmocí je Belgicko. Ako informuje britský The Guardian, či už uprednostňuješ ovocný lambic alebo trappistické pivá, práve tie belgické sú už dlho známe svojou rozmanitosťou, kvalitou a dedičstvom.

Práve v týchto dňoch belgickí výskumníci z KU Leuven University na odbornom portáli Nature Communications vydali štúdiu, ktorá nesie názov Predicting and improving complex beer flavor through machine learning (Predpovedanie a vylepšovanie komplexnej pivnej chuti prostredníctvom strojového učenia). Výskumníci analyzovali 22 rôznych druhov 250 komerčných belgických pív.

Predmetom skúmania bolo 226 chemických zlúčenín 

Portál Chemistry World uvádza, že belgickí vedci vyvinuli modely umelej inteligencie (AI), ktoré dokážu predpovedať chuť a kvalitu daného piva. Dokonca dokážu identifikovať, ktoré chuťové a aromatické zlúčeniny je možné pridať na jeho zlepšenie.

Okrem piva tím z KU Leuven naznačuje, že jeho nástroje na strojové učenie by mohli spôsobiť revolúciu v potravinárskom a nápojovom priemysle.

Výskumníci analyzovali 22 rôznych druhov 250 komerčných belgických pív, pričom merali viac ako 220 rôznych chemických vlastností. Vrátane obsahu alkoholu, iso-alfa kyselín, pH a koncentrácie cukru, ako aj viac ako 200 chuťových a aromatických zlúčenín.

Tím potom spojil tieto chemické vlastnosti, ktoré charakterizoval, s popisnými zmyslovými údajmi zo 16-členného interného školeného degustačného panelu a s údajmi z viac ako 180 000 recenzií od milovníkov piva, zverejnených na online zákazníckej platforme RateBeer, informuje Euronews

„Tieto stovky zlúčenín sú prijímané naším nosom a ústami, a následne spracované v našom mozgu, aby dodali to, čo považujeme za príchuť. Fakt, že teraz to pomocou strojového učenia môžete skutočne presne predpovedať, je fantastický,“ cituje hlavného autora štúdie Kevina Verstrepena New Scientist

Verstrepen a jeho tím použili model na predpovedanie, ako zlepšiť chuť piva pridaním zmesi určitých zlúčenín. Medzi ne patria kyselina mliečna a etylacetát. Výsledné pivo získalo od poroty školených degustátorov výrazne vyššie hodnotenie.

Ľudské chute sú podmienené aj inými faktormi

Hodnotenie várok bolo ovplyvnené vlastnosťami, ako je cena, čo znamená, že sa líšili od hodnotení degustačnej komisie. Hodnotenia a komentáre týkajúce sa iných vlastností, ako je horkosť, sladkosť, alkohol a sladová aróma, dobre korelovali s hodnoteniami degustačného panelu.

„Malé zmeny v koncentráciách chemikálií môžu mať veľký vplyv, najmä keď sa začnú meniť viaceré zložky,“ vysvetlil Verstrepen. Dodal, že jedným prekvapením bolo, že niektoré látky, o ktorých sa tradične vie, sú odpudivé. Môžu byť pozitívne, ak sú prítomné v nižších koncentráciách a vyskytujú sa v kombinácii s inými aromatickými zlúčeninami.

Výsledky z degustačného panelu

Odhalili, že pridané hodnoty zlepšili hodnotenie alkoholických aj nealkoholických pív v rámci metrík vrátane sladkosti, konzistencie, ako aj celkového hodnotenia. Milovníci piva sa však nemusia obávať, že by nová technológia mohla narušiť bohaté dedičstvo. Verstrepen poznamenal, že zručnosti pivovarníkov sú a stále budú mimoriadne dôležité.

„Modely AI predpovedajú chemické zmeny, ktoré by mohli optimalizovať pivo. Ale stále je na pivovaroch, aby to zrealizovali, počnúc receptúrou a metódami varenia,“ povedal Verstrepen.

Vedci tiež poznamenávajú, že ľudská chuť je podmienená inými faktormi, ako je genetika, životné prostredie, kultúra a psychológia spotrebiteľa. Preto použili veľmi veľké súbory údajov, ktoré je možné analyzovať iba pomocou modelov strojového učenia.

Chuť piva je komplexnou zmesou aromatických zlúčenín. Nie je možné predpovedať, aké dobré je pivo meraním jednej alebo niekoľkých zlúčenín. Naozaj potrebujeme výkon počítačov,“ zdôraznil Michiel Schreurs, ďalší z hlavných autorov štúdie. 

Spomínaný Verstrepen, ktorý je profesorom v Leuvene, v tejto súvislosti dodal: „Naším najväčším cieľom je teraz vyrábať lepšie nealkoholické pivo. Pomocou nášho modelu sa nám už podarilo vytvoriť koktail prírodných aromatických zlúčenín, ktoré napodobňujú chuť a vôňu alkoholu bez rizika opice.“

Jeho tím uviedol, že zistenia štúdie by sa mohli rozšíriť na ďalšie potravinové produkty, čo môže spôsobiť revolúciu vo výrobe nových potravín.

Zdroje: The Guardian, New Scientist , Euronews, Chemistry World, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá