Sláva a pád legendárneho Favoritu. Slovenský podnikateľ predal firmy, ale krach odmieta

  • Spoločnosť Favorit odmieta tvrdenia o tom, že by mala skrachovať
  • Podľa dostupných informácií plánuje predstaviť nové produkty
  • Favorit predal tri svoje firmy pod správu americkej investičnej spoločnosti
Favorit.cz
Web údajne skrachovaného Favorit.cz
  • Spoločnosť Favorit odmieta tvrdenia o tom, že by mala skrachovať
  • Podľa dostupných informácií plánuje predstaviť nové produkty
  • Favorit predal tri svoje firmy pod správu americkej investičnej spoločnosti

Informácia o tom, že spoločnosť Favorit Holding a.s. (FHAS) skrachovala, nie je podľa firmy pravdivá. Na celú situáciu sa rozhodla spoločnosť zareagovať hneď po tom, ako médiá priniesli správu, že Favorit skrachoval.

Pôvodná informácia pochádzala zo seznamzpravy.czktorý o tom informoval ako prvý. Správy o krachu spoločnosti priniesli viaceré slovenské a české médiá, vrátane Startitup. Richard Galovič informácie o krachu odmieta.

Predaj firmy americkému investorovi

Favorit Manufacture bola firmou Slováka Richarda Galoviča, ktorá vyrábala bicykle Favorit. Spoločnosť bola v roku 2018 predaná americkému investorovi Respect Capital a bola premenovaná na RC Orange s.r.o. Konateľom sa stal Pavel Sedlák. Dôvod vstupu Respect Capital do Favoritu zdôvodňuje pomocou pre firmu. Respect Capital je spoločnosť, ktorá sa zaoberá preberaním zadĺžených firiem a ich reštrukturalizáciou.

Spoločnosť Favorit vlastnila ďalšie dve eseročky, ktoré americký investor kúpil tiež. Podľa Sedláka boli prevzaté spoločnosti už vo finančných problémoch.

„Hospodárska situácia spoločností nebola dobrá, na jednej strane bežali náklady, ale nebol zabezpečený odbyt,“ hovorí pre Startitup Pavel Sedlák.

Dôvod predaja  sa podľa Galoviča od slov Sedláka líši. „Z nášho pohľadu sa to už nehodilo do konceptu, keďže sme sa chceli venovať elektrickým bicyklom,“ hovorí pre Startitup Galovič.

Sumu, za ktorú Galovič predal Favorit Manufacture, nechce upresňovať, ale Pavel Sedlák nám prezradil, že firmu kúpili za základné imanie.

Kontroverznosť osoby Pavla Sedláka

Pavel Sedlák nie je neznáma osoba. Médiá sa o jeho podnikanie zaujímali aj v minulosti, kedy vznikli podozrenia, že môže figurovať ako biely kôň na Slovensku a v Česku. Do povedomia v Česku sa Sedlák dostal hlavne svojou taxi službou, kde podľa TV Nova vodiči okrádali cestujúcich a Sedlákovi hrozila pokuta 750-tisíc českých korún.

Na Slovensku bol podľa portálu Aktuality.sk nastrčený vo viac ako 500 firmách. Výpis z obchodného registra na Slovensku umožňuje vidieť len prvých 500 firiem na osobu, takže celkový počet Sedlákových firiem nie je známy.

„Zastupujem americkú spoločnosť. V priebehu 15 rokov sme prevzali obrovské množstvo firiem. Tvrdenia o 500 firmách sú dôsledkom nedokonalosti slovenského obchodného registra. V realite je ich približne 250,“ vysvetľuje pre Startitup Sedlák.

Ďalej hovorí, že konkurencia si objednala antikampaň, preto vznikli pochybnosti o jeho osobe. Galovič tvrdenia o podozreniach Sedláka odmieta. „Toto celé je vtipné, pretože Pavel Sedlák je manažér, ktorý má životopis ohromne bohatý. S Pavlom Sedlákom sme v pravidelnom kontakte, normálne sedí tu, v centre Prahy, a keď sme firmu predali, ja som aj osobne pána Sedláka predstavil zamestnancom a vysvetlil celú situáciu,“ hovorí pre Startitup Galovič.

To, že meno Sedláka figurovalo pri stovkách firiem, je podľa slov Galoviča pre neho novinkou. „Ja nepreverujem minulosť žiadneho môjho obchodného partnera, z môjho pohľadu je pán Sedlák špičkový manažér,“ hovorí pre Startitup Galovič.

Prepustení ľudia a podanie návrhu o insolventnosti

RC Orange prepustil v apríli tohto roka všetkých zamestnancov a tým sa skončila aj celková výroba bicyklov. Potom bol podaný návrh na súd, aby rozhodol o insolventnosti firmy. Podľa našich informácií tak urobil jeden zo zamestnancov. Pracovníci údajne nedostávali tri mesiace výplaty.

Favorit však tvrdí, že pod ich správou boli všetky mzdy zamestnancom vyplácané. „Pokiaľ máme správne informácie, všetci bývalí zamestnanci spoločnosti majú vyplatené dlžné mzdy a odstupné v plnej výške. Všetci zamestnanci získali ihneď novú prácu,“ komentuje situáciu spoločnosť Favorit na svojom blogu.

V období rozhodovania o insolventnosti už RC Orange (bývalý Favorit Manufacture) nebol pod vedeným Slováka Galoviča a nepatril pod Favorit Holding.

Výroba bicyklov bola sústredená do obce Rokycany pri Prahe. Podľa našich informácií z obce Rokycany, výroba už nefunguje a na mieste figurujú úplne iné firmy.

Súdny spor s údajným dizajnérom

Český dizajnér Petr Novák mal mať podľa informácií Favoritu súdny spor so spoločnosťou, pretože sa obe strany nedohodli na vlastníckych právach dizajnov niektorých modelov bicyklov od Favoritu.

„Pán Novák podal žalobu na náhradu škody, keď sa označil za autora diela a požaduje splatenie 1,5 milióna českých korún. Súdu však pán Novák žiadne dôkazy o autorstve a dodaní nejakého diela nepotvrdil,“ komentuje situáciu Favorit.

Petr Novák sa mal opierať o dôkazy na základe náčrtov v zápisníku Jířiho Krutého, ktorý pracoval pre Favorit ešte v roku 2012 a v roku 2013 s ním ukončila značka spoluprácu.

„Ak pán Novák tvorí skice do zápisníka nejakého asistenta potenciálneho klienta, veľa to napovedá o úrovni jeho služieb,“ dopĺňa Favorit vo svojom blogu. Súd však nakoniec rozhodol, že niektoré modely Favoritu nebudú môcť byť predávané. V tom období však už značka tieto modely vôbec nepredávala.

Dnes ráno vyšel na Seznam.cz článek o Favoritu, který nás hodně překvapil… Tady je naše reakce.

Gepostet von Favorit am Montag, 7. Oktober 2019

Koniec výroby v Rokycanoch nie je taký čierno-biely

Pôvodne mala byť výrobná hala v Rokycanoch blízko Prahy. V Rokycanoch sa však nepodarilo Favoritu nájsť vhodný priestor, a tak sa musela výroba presunúť do Jeseníka.

Prvé problémy nastali už v roku 2015, kedy mala byť výroba už pripravená, no nebola. Neboli zabezpečené technické podmienky ako vykurovanie alebo personálne obsadenie. Favorit prerobil nemalé peniaze. Medzičasom sa v Rokycanoch naskytla vhodná príležitosť a výroba sa po 5 mesiacoch presunula tam.

„Od júla 2016 sa bicykle vyrábali už v Rokycanoch. Nie je pravda, že by sa Favorit jednoducho zbalil a odišiel kvôli dotáciám. Tie nijako nesúviseli s rozhodnutím presťahovať sa mimo región Jeseníka,“ vysvetľuje situáciu Favorit. S pôvodným prenajímateľom dokonca Favorit viedol súdne spory, ktoré všetky vyhral.

Naša reakcia na dnešný výplod chorej mysle na Seznam.cz. https://blog.favorit.cz/cs/favorit-nezkrachoval/

Gepostet von Richard Galovič am Montag, 7. Oktober 2019

Rozvojový kapitál od investora

Spoločnosť Favorit získala investíciu v hodnote 70 miliónov českých korún (2,7 milióna eur) od Michala Mičku, ktorý získal 30-percentný podiel. V tom čase bola výroba už v plnom prúde v Rokycanoch a Favorit mal predajňu v Prahe a v Bratislave v kladných číslach.

Keďže investor získal 30 percent za 70 miliónov, odhadovaná valuácia spoločnosti mohla v tom čase predstavovať približne 210 miliónov českých korún (8,1 milióna eur).

Podľa spoločnosti Favorit boli s investíciou problémy a tiež nebola realizovaná tak, ako znela pôvodná dohoda.

„S pánom Mičkom sme situáciu aktívne riešili a sľuboval doplatenie celej investície. Síce peniaze investoval, bohužiaľ nie v takej výške, ktorá by umožnila pokryť rast výroby a predaja, a teda splniť obchodný plán expanzie. Museli byť prijaté nepríjemné manažérske opatrenia na najvyšších miestach spoločnosti,“ vysvetľuje situáciu Favorit.

Podľa českého Forbes je problém pre Favorit aj samotný investor. „Dal som do toho 40 milónov korún, ktoré budem chcieť späť,“ povedal pre Forbes.cz investor Mička.

Nové produkty a svetlé vyhliadky

Spoločnosť Favorit podľa svojich slov stále pracuje na nových modeloch elektrických bicyklov Ultra Custom F1 a F3, ktoré by mali byť predstavené na jar budúceho roka.

„Favorit a ani žiadna iná spoločnosť pod pánom Galovičom nikdy neskrachovala. Vzhľadom na nepríjemnú situáciu s pôsobením investora boli prijaté také opatrenia, ktoré umožnia prežitie spoločnosti, značky a projektu,“ uzatvára v správe Favorit.

Spoločnosť ďalej pripomína, že cestovná kancelária Favorit a.s. je v likvidácii. Favorit Holding s ňou však nemá nič spoločné a často je s ňou zamieňaná.

Čakáme na sezónu, tak ako každý

V súčasnosti spoločnosť bicykle nevyrába a čaká podľa slov majiteľa na sezónu.

„Momentálne sme mimo sezóny, tak ako na celej severnej pologuli, kde sa bicykle momentálne nevyrábajú. Čaká sa na jar, za pár týždňov sa to zmení a budeme vyrábať zase,“ vyjadril sa pre Startitup Galovič.

Podľa našich infomorácií výroba bicyklov aj mimo sezóny pokračuje. Spoločnosť Kelly’s Bicycle potvrdila pre Startitup, že vyrábajú aj cez zimu, aby sa stihli pripraviť na sezónu.

Pavel Sedlák pre Startitup potvrdil, že Favorit momentálne nevyrába a jediná možnosť je, ak by si vlastník ochrannej známky nechal vyrobiť bicykle u niekoho iného. Favorit hľadá podľa Sedláka investora a možno v budúcnosti príde k obnove výroby.

Zdroj: Forbes.cz seznamzpravy.cz, blog.favorit.cz, Aktuality.sk, TV Nova,

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech