slávica rozširuje priestor svojho obchodu. Bude predávať limitované reprodukcie originálnych diel od súčasných slovenských umelcov

  • Ak túžiš po slovenskom umení a nechce sa ti behať po ateliéroch, všetko, čo potrebuješ, nájdeš už čoskoro na Laurinskej 19
  • Predajňa známej slávice bude fungovať na princípe galérie. Ak sa ti obraz páči, rovno ho berieš
  • Umelci a ich tvorba sa budú priamo úmerne obmieňať, čiže aktuálnosť je zaručená
slavica ma printy (1)
Archív Ivica Jusková
  • Ak túžiš po slovenskom umení a nechce sa ti behať po ateliéroch, všetko, čo potrebuješ, nájdeš už čoskoro na Laurinskej 19
  • Predajňa známej slávice bude fungovať na princípe galérie. Ak sa ti obraz páči, rovno ho berieš
  • Umelci a ich tvorba sa budú priamo úmerne obmieňať, čiže aktuálnosť je zaručená

Laurinská 19 je známou adresou pre všetkých milovníkov lokálnej módy, kvalitného slovenského a českého dizajnu, ale aj krásnych priestorov a príjemnej atmosféry. Majiteľka Ivica Jusková je srdcom, mozgom a tvárou celého konceptu.

Nová vec, ktorú pripravuje, a o ktorej nás nesmelo a v inotajoch informovala v nedávnom rozhovore, je na svete! Akoby protipólom k veľkému priestrannému interiérovému komplexu od Andreja Oláha, mimochodom laureáta CE ZA AR za Interiér z roku 2016, je ružový priestor vzadnej časti budovy.

slávica sa bude opäť venovať slovenským a českým záležitostiam, tentokrát však pôjde o vizuálne umenie. Do prvého výberu sa na úvod dostali známe mená, ktoré možno poznáš z eventov, ktoré obchod každé tri mesiace usporadúval. Šlo o predajné výstavy, kde sa podobným spôsobom prezentovali samotní umelci.

Práve z dôvodu, že projekt mal veľmi veľký úspech, slávica sa rozhodla sprostredkovať umenie v centre mesta. Nech ho má každý na dosah. Priestor je síce malý, ale to je dobre. Presne taký bol totiž zámer.

Nechceli sme to robiť vo veľkom. Takto dáme šancu viacerým umelcom,“ hovorí Bea Macková, manažérka slávice. Pozrieť a kúpiť si aktuálne budete môcť printy Dominiky Žákovej, Miriamy Schniererovej, ilustrácie Márie Neradovej alebo aj OvéPictures a iných.

Čo sú to tie printy?

Ide o reprodukcie diel slovenských umelcov. Mnohokrát si totiž človek nemôže dovoliť kúpiť nejaké umelecké dielo za 300 či 400 eur, niekedy dokonca viac. Netreba sa ale samozrejme báť. Cenou kvalita v tomto prípade absolútne neklesá a printy, ktoré si v slávici zadovážiš, nie sú žiadne napodobeniny. Ide o originálne reprodukcie alebo dokonca skice autorsky spracované do podoby, ktorú nájdeš visieť aj v ateliéri u umelca.

Prečo vybočili zo svojich zaužívaných chodníčkov a pustili sa do niečoho, čomu sa doposiaľ nevenovali, vysvetľuje Bea Macková.

Je to také prirodzené vyústenie toho, čomu sa venuje slávica celkovo. Chceli by sme, aby si ľudia začali spájať tvorbu s konkrétnym autorom. Dnes si umelecké dielo môžete kúpiť fyzicky u autora a toho sa ľudia často boja. Chceme, aby bolo vidno, že umenie je dostupné a netreba sa ničoho obávať.“

V slávici ale stále ale robia to, čo majú rady a čo im je srdcu blízke. Printy u slávice fungujú na podobnom princípe ako Čierne diery. Akurát nejde o zabudnuté miesta, ale o známych autorov, ktorých treba sprístupniť verejnosti a takpovediac dostať umenie von z komunity.

Dotýkaš sa umenia

Záujemcom vedia dokonca sprostredkovať aj stretnutie s autorom. Všetko si môžeš pozrieť a vybrať si čokoľvek, čo sa ti páči. Je to taký galeristický princíp, vďaka ktorému človek zahodí obavy a veľmi príjemne sa okrem umenia zoznámi aj s jeho tvorcom. Osobným kontaktom sa potom cíti byť súčasťou procesu, dostáva sa do zákulisia a dotýka sa diela. To je vzácne a zážitkové. A práve zážitok dnes hýbe svetom.

Verila som, že raz budem môcť spoznať a odprezentovať aj umelcov, ktorých diela visia v slávici na stenách. Som šťastná, vďačná aj hrdá, že sa koncept Slávice rozrastá do rozmerov, po ktorých som vždy túžila. Printy alebo limitované reprodukcie originálov sú dostupnejšou formou umenia pre nás všetkých. Je to spôsob, ako dostať umenie bližšie k ľuďom. S touto myšlienkou som Slávicu založila a som jej verná dodnes,“ napísala dnes ráno na sociálnej sieti samotná Ivica.

Zbierka a výstavný depozitár by sa mal postupne rozširovať a obmieňať. Spočiatku boli totiž oslovení umelci námatkovo, išlo o takých, ktorí už vystavovali buď na predošlých pravidelných výstavách v slávici, alebo sú dievčatám srdcu blízki. „Šli sme do toho skôr tak pocitovo. Dali sme si také merítko, že chceme odprezentovať autorov, ktorých by sme si my sami dali do obývačky,“ hovorí Bea Macková.

Grand opening 9.7. o 18.00

Na otváračke sa očakáva neštandardná performance Samuela Hošeka, ktorý už spolupracoval aj na otvorení slávice v roku 2011. Je nám veľmi sympatické, že tento koncept je pocitový, že tu fungujú milé priateľstvá a dievčatá pristupujú k výberu produktov a tentokrát aj umenia s vlastnou hlavou. Okrem Samuelovej performatívnej účasti zahrá tiež Ján Slávik, otec Ivice Juskovej a tešiť sa môžeš aj na ďalšie skvelé veci.

Zdroj: archinfo.sk, Čierne diery

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech