Slávna Route 66 bude využívať solárnu technológiu

  • Startup Solar Roadways prišiel s jedinečným riešením, ktoré by mohlo byť budúcnosťou cestných komunikácií.
collage
  • Startup Solar Roadways prišiel s jedinečným riešením, ktoré by mohlo byť budúcnosťou cestných komunikácií.

Zakladatelia startupovej spoločnosti Solar Roadways, Scott a Julie Brusaw, pracovali na svojich špeciálnych solárnych paneloch, po ktorých sa dá kráčať, jazdiť autom a parkovať, už niekoľko rokov v nádeji, že sa im nimi jedného dňa podarí nahradiť asfalt. Teraz svoj sen konečne realizujú na legendárnej Route 66 v Missouri.

solar-roadways-route-66

foto: inhabitat.com

Ich solárne panely budú na Route 66 nainštalované ako súčasť iniciatívy Road to Tomorrow, ktorá sa zameriava na zlepšenia a inovácie. Tom Blair, ktorý stojí na čele iniciatívy Road to Tomorrow, povedal: ,,Očakávame, že solárne panely budú na ceste už do konca tohto roka. možno ešte skôr, ako napadne prvý sneh. Ak je budúcnosť Solar Roadways realistická, ak sa nám to podarí, potom budú môcť cesty na seba konečne zarábať.“

Startup Solar Roadways, ktorý sídli v americkom štáte Idaho, konštruuje cesty vyrábajúce elektrickú elektrinu zo slnka, ktoré sú vytvorené z modulárnych solárnych panelov pokrytých tvrdeným sklom. Vo vnútri modulov sa nachádzajú aj mikroprocesory, ktoré komunikujú s ostatnými panelmi, dispečingom a dokonca aj s autami jazdiacimi po vozovke. LED osvetlenie umiestnené v paneloch vytvára cestné čiary a značenia. Takáto solárna cesta je dokonca schopná cestu vykurovať, aby sa nej neudržiaval sneh a ľad. Navyše, kedže jednotlivé panely sú modulárne, ak sa niektorý rozbije, jednoducho sa vymení za iný.

solar-roadways

foto: inhabitat.com

Zdá sa, že tento startup by mohol mať svetlú budúcnosť. Čoskoro by takéto solárne panely mohli lemovať viac než len cesty, napríklad basketbalové ihriská alebo letiskové dráhy.

zdroj článku a fotografií: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech