Slováci bohatnú na zlate, dosiahlo 1,5-ročné maximum. Cena paládia je rekordná

  • Cena paládia vzrástla na rekordnú úroveň
  • Cena zlata na 1,5-ročné maximum
Ilustračný obrázok
unsplash/Jingming Pan
  • Cena paládia vzrástla na rekordnú úroveň
  • Cena zlata na 1,5-ročné maximum

Cena zlata vzrástla v pondelok na 1,5-ročné maximum, keď prekonala 2 000 USD za uncu, a ešte výraznejšie zmeny nastali v prípade ceny paládia, ktorá sa dostala na historicky najvyššiu úroveň. Dôvodom sú obavy na trhoch z narušenia dodávok citlivých surovín po uvalení rozsiahlych sankcií západných štátov na Rusko po útoku na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rástla aj cena paládia

Spotová cena zlata dosiahla na začiatku obchodovania 2000,69 USD (1830,62 eura) za troyskú uncu (31,1 gramu). To bola najvyššia hodnota od 19. augusta 2020. Neskôr sa cena skorigovala a pohybovala sa okolo 1986 USD/unca.

zdroj: Unsplash/Zlaťáky.cz

Ešte výraznejší rast než zlato zaznamenala cena paládia, ktorá sa dostala na rekordnú hodnotu. V porovnaní s predchádzajúcim obchodovaním vzrástla o takmer 6 % na 3172,22 USD/unca, čo je nové historické maximum. Neskôr sa mierne znížila na 3170,49 USD/unca, čo predstavuje rast o 5,6 %.

Dôvodom je, že Rusko patrí ku kľúčovým producentom tohto kovu platinovej skupiny, ktorý sa používa najmä pri výrobe autokatalyzátorov. Na celosvetovej produkcii paládia sa Ruská federácia podieľa až 40 %.

Dôvera v ekonomiku padá

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny sa tento mesiac prepadla na 16-mesačné minimum. Dôvodom je vojna na Ukrajine a jej očakávaný vplyv na svetovú ekonomiku. V najnovšom prieskume zverejnenom v pondelok to uviedol inštitút Sentix.

Index dôvery investorov v eurozóne klesol v marci na -7 bodov z februárovej hodnoty 16,6 bodu. Marcová hodnota je tak najnižšia od novembra 2020. Pokles nálady investorov v menovom bloku bol omnoho výraznejší aj v porovnaní s odhadmi ekonómov. Tí počítali s poklesom indexu na 5,3 bodu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.  

Investori sa obávajú najmä ďalšieho vývoja situácie, na čo poukázal čiastkový index ekonomických očakávaní. Ten sa prepadol zo 14 bodov vo februári na -20,8 bodu v marci. To je najnižšia hodnota tohto podindexu za takmer 10 rokov, pričom samotný rozsah poklesu je najväčší za 20-ročnú históriu meraní.

Výrazne klesol aj čiastkový index súčasnej situácie. Dosiahol 7,8 bodu, zatiaľ čo vo februári predstavoval 19,3 bodu.

Sentix uskutočnil prieskum v dňoch 3. až 5. marca na vzorke 1216 investorov. Ako uviedol, ukrajinská kríza zasiahla ekonomiku eurozóny veľmi tvrdo, pričom obzvlášť trpia ekonomiky v jej východnej časti. „Kríza zasiahla aj ekonomiku USA, avšak tak tvrdo nie,“ dodal inštitút.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá