Slováci budú mať ceny energií zastropované, sľubuje poslanec z OĽANO

  • Odvolávanie Matoviča, krajné riešenia aj odchádzajúci lekári
  • V relácii TA3 V politike sa stretli Richard Raši a Peter Kremský
Richard Raši vľavo s hlavou v dlani, vpravo Peter Kremský vysvetľuje
Vľavo Richard Raši, vpravo Peter Kremský, TASR/Jakub Kotian
  • Odvolávanie Matoviča, krajné riešenia aj odchádzajúci lekári
  • V relácii TA3 V politike sa stretli Richard Raši a Peter Kremský

Hlavnou témou politickej relácie TA3 V politike v nedeľu 2. októbra bola energetická kríza. Hosťami relácie boli Peter Kremský (OĽANO) a Richard Raši (HLAS – SD).

Moderátor diskusie Richard Dírer poukázal na vyjadrenie viacerých odborníkov a politikov, ktorí tvrdia, že Slovákov čaká naozaj ťažké obdobie, čo sa týka energetickej a plynovej krízy. Poslanec NR SR Peter Kremský tvrdí, že riešenia sú na ceste a záujmom tejto vlády je, aby ceny energií boli znesiteľné. Je dôležité, aby ich zvládli aj občania, verejný sektor a firmy, síce už vraj nikdy nebudú lacné.

„Riešenia pre firmy a verejný sektor sú na ceste,“ vyhlásil s tým, že domácnosti budú mať ceny energií zastropované. Poukázal na to, že parlament už schválil krízový plán, ktorým by mohol štát v najkrajnejšom prípade siahnuť na elektrinu vyrobenú na Slovensku. Raši reagoval, že koalícia zatiaľ v riešení krízy zlyhala.

Ceny energií sa zvýšili na trhoch v celej Európe a čiastočne aj v iných častiach sveta. Môže za to najmä manipulácia cenami plynu zo strany Ruska, ktorá začala ešte pred vojnou na Ukrajine. 

Protivládny protest organizovaný stranou SMER – SD

Moc v rukách Tarabu

Odvolanie Igora Matoviča z funkcie ministra financií je jediným riešením na to, aby Slovensko vyšlo z krízy, tvrdí na margo možného odchodu Matoviča z premiérskeho kresla Richard Raši. Koaličný poslanec Peter Kremský reagoval, že odvolávanie Matoviča a predtým ministra vnútra Romana Mikulca zdržuje schvaľovanie zákonov v parlamente. Nerozumie, na čo je to dobré.

Kremský si myslí, že opozícia nebude mať v utorok (4. 10.) na odvolanie Matoviča dostatok hlasov. „Zásadnou otázkou je, aký dres si oblečú poslanci okolo Tomáša Tarabu,“ povedal Raši. Matovičov odchod z rezortu financií si podľa neho želá väčšina Slovenska.

Podaním hromadných výpovedí lekárov hrozí slovenskému zdravotníctvu podľa podpredsedu Hlasu-SD kolaps. Hovorí o manažérskych zlyhaniach šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO).

„Situácia na zdravotníckom trhu sa rapídne zhoršila počas pandémie, keď začal v Európe doslova boj o zdravotníka. Na to reagovali krajiny tým, že začali zdravotníkom zvyšovať platy,“ podotkol v relácii Raši.

Kremský považuje za dôležité, aby minister zdravotníctva rokoval s odborníkmi a hľadali spolu riešenie. „Pokiaľ viem, minister tak aj robí,“ dodal. Problém vidí v meniacich sa podmienkach odborárov.

Ministerstvo zdravotníctva má počas najbližších dvoch mesiacov priestor na to, aby sa s odborármi definitívne dohodlo. „Výpovede sa dajú stiahnuť, treba o tom rokovať,“ zopakoval koaličný poslanec.

Zdroje: Startitup, TA3 V politke, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá