Vieme, aký dôchodok by chceli Slováci. Reálne, ale hrozí, že väčšina dostane len minimum

  • Mladí ľudia si celkom jasne nevedia predstaviť, ako by mali na dôchodku vyžiť z necelých 500 eur mesačne
  • Na ďalekú budúcnosť sa im v mladom veku príliš pripravovať nechce
  • Ich očakávaná výška dôchodku často presahuje sumu 1300 eur mesačne
atur
Unsplash.com (Matus Burian)
  • Mladí ľudia si celkom jasne nevedia predstaviť, ako by mali na dôchodku vyžiť z necelých 500 eur mesačne
  • Na ďalekú budúcnosť sa im v mladom veku príliš pripravovať nechce
  • Ich očakávaná výška dôchodku často presahuje sumu 1300 eur mesačne

Priemerná výška vyplácaných dôchodkov na Slovensku dosiahla k augustu 2019 výšku 459,67 eur.  Ak sa však dnes ekonomicky aktívnych ľudí opýtate, aké sú ich predstavy o budúcej výške dôchodku, väčšina má veľké oči a nadpriemerné očakávania. 

Prieskum agentúry Focus pre Nadáciu PARTNERS, o ktorom informovala TASR, ukázal napríklad aj to, že podľa dvoch tretín Slovákov, by mal ich ideálny dôchodok presahovať sumu 900 eur. Z toho 39 % by chcelo dôchodok vo výške 900 až 1 300 eur.

Jedna štvrtina (24 %) si predstavovala dôchodok podľa predstáv vyšší ako 1 300 eur. Slováci sa chcú podľa prieskumu na dôchodku venovať najmä vnúčatám a rodine (46 %), svojim záľubám (37 %), starať sa o dom a záhradku (27 %), a tiež cestovať a spoznávať svet (27 %).

zdroj: unsplash.com

Odvádzať minimum. Dostávať maximum

Drvivá väčšina živnostníkov a samoplatcov si v súčasnosti platí minimálne poistné. Predsa len, nikomu sa príliš nechce posielať preč z výplaty viac ako je potrebné. Na druhej strane si len zlomok mladých ľudí uvedomuje, že v konečnom dôsledku ochudobňujú sami seba.

Človek v produktívnom veku v dnešnej dobe myslí na všetko možné, len nie na to, čo bude robiť o 30-40 rokov. Veľmi ľahko sa tak môže stať, že dnešná pracujúca generácia zostarne, vytvorí masu dôchodcov s minimálnym dôchodkom. Čo teda robiť, aby si na dôchodku neprevracal každé euro dvakrát? 

Investovaním k bohatšej budúcnosti? 

Expert na financovanie, Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax radí, aby Slováci začali s investovaním čím skôr. Ideálne je podľa jeho slov začať s prvým príjmom.

„Ešte ideálnejšie je, keď deťom začnú sporiť rodičia. Čas je najlepším priateľom úspešných investícií. Čím viac času im dáte, tým menšie riziko podstupujete a väčší výnos dosiahnete, lebo dáte viac priestoru prejaviť sa zázraku zvanému zložené úročenie. Preto najhoršie, čo môžete spraviť, je odkladať začiatok investovania,” vyjadril sa pre Startitup.

zdroj: unsplash.com

Ľuďom odporúča spraviť z investovania samozrejmú súčasť života. Za to, že človek s investovaním začal, bude vďačný v momente, keď bude rozbiehať vlastný startup, podnikať, keď si bude kupovať byt, keď sa mu narodí dieťa, keď bude chcieť cestovať alebo keď pôjde na dôchodok. 

„Majetok je najlepšou poistkou, zábezpekou, slobodou a pasívnym zdrojom príjmu. Čím skôr ho začnete budovať, tým viac ho budete mať,” dodáva Kasík.

zdroj: unsplash.com

Krátkodobé nazeranie na budúcnosť neodporúča ani finančný analytik Maroš Ovčarik. „Ja osobne by som odporučil sporenie v druhom piliéri každému mladému človeku bez rozdielu,“ povedal pre Startitup.sk finančný analytik.

„Sociálna poisťovňa funguje ako prietokový ohrievač,“ čo znamená, že peniaze nekumuluje, ale vyberá od ľudí a vypláca súčasné dôchodky.

zdroj: unsplash.com

Podľa analýzy Slovenskej sporiteľne si Slováci najčastejšie odkladajú peniaze kvôli finančnej rezerve, ktorú môžu využiť v prípade nečakaných výdavkov. Robí tak až 95 % ľudí. Sporíme si však aj na menšie či väčšie rekonštrukcie domu či bytu a nákupy (67 %). Na šetrenie si do budúcnosti ako prilepšenie k penzii myslí niečo vyše polovica Slovákov. Na lepší príjem v starobe si odkladá najviac Čechov (59 %), najmenej Chorvátov (14 %). Tretina Slovákov si necháva peniaze bokom na letnú či zimnú dovolenku, dve tretiny si šetria do budúcnosti bez konkrétneho cieľu.

Čoraz viac Slovákov si odkladá peniaze práve na sporiaci bankový účet (67 %), nasleduje životné kapitálové poistenie (52 %), do dôchodkových pilierov (40 %), nehnuteľností (23 %) či do rôznych fondov a akcií (21 %). Slovenky si viac ako muži odkladajú peniaze na bankových účtoch, muži zase v porovnaní so ženami viac preferujú životné poistenie. 

zdroj: socpoist.sk, TASR, nadaciapartners.sk, slsp.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech