Slováci často svoju prácu nenávidia. Ak sa naučíš pár pravidiel, môže sa to okamžite zmeniť

  • Ľudia sa sťažujú, že nemajú radi svoju prácu alebo v nej sú nespokojní
  • Stačí zmeniť nastavenie a svoj job môžeš milovať rovnako ako pozeranie dobrého filmu
michal jurko
Svoju prácu môžeš milovať, stačí zmeniť mindset, Unsplash/Priscilla Du Preez, Linkedin/Michal Jurko
  • Ľudia sa sťažujú, že nemajú radi svoju prácu alebo v nej sú nespokojní
  • Stačí zmeniť nastavenie a svoj job môžeš milovať rovnako ako pozeranie dobrého filmu

V živote strávime pomerne veľkú časť času pracovaním. Preto si hľadajme takú prácu, ktorú budeme naozaj milovať. Nikto si predsa nepraje stráviť svoje dni v práci, ktorú bude z duše nenávidieť.

Mali by sme sa naučiť predchádzať bežným chybám, ktoré nás môžu priviesť k nevhodnej práci a nešťastiu v profesionálnom živote. Tu je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť týmto chybám a nájsť prácu, ktorá nás napĺňa.

Požiadali sme life coacha Michala Jurka, aby nám vysvetlil, prečo ľudia zvyknú znenávidieť svoju robotu a čo radí všetkým, ktorí tomu chcú predísť.

Prečo ľudia nenávidia svoju prácu

Skôr, ako si predstavíme rôzne tipy a triky, ako si zachovať zdravý a pozitívny vzťah k svojej práci, pozrime sa na to, aké sú najčastejšie dôvody toho, že človek začne byť na svojej pracovnej pozícií nespokojný, či dokonca pre prácu otrávený zo života. S odpoveďami na túto zložitú otázku nám pomohla umelá inteligencia (AI).

Podľa chatbota sú toto najčastejšie dôvody znenávidenia vlastnej práce:

Nedostatok záujmu a vášne: Keď sa človek necíti prepojený so svojou prácou a nevníma ju ako niečo, čo ho baví a napĺňa, môže sa začať cítiť nešťastný a nenávidieť každodenné povinnosti.

Nedostatočné ocenenie a uznanie: Ak človek nedostáva dostatočné uznanie a odmenu za svoju prácu, môže sa cítiť podcenený a frustrovaný. Táto absencia motivácie môže viesť k nenávisti voči práci.

Nedostatok rozvojových príležitostí: Ak človek necíti, že má možnosť rásť a rozvíjať sa vo svojej práci, môže sa cítiť stagnujúco a sklamane. Málo výziev a nových príležitostí môže viesť k znechuteniu.

Nevhodné pracovné podmienky: Fyzicky náročná práca, dlhé pracovné hodiny, nedostatočná flexibilita alebo nevyhovujúce benefity môžu viesť k nenávisti voči práci.

Nedostatočná rovnováha medzi pracovným a súkromným životom: Keď práca zaberá príliš veľa času a energie, nedáva ľuďom dostatok času pre rodinu, záľuby a oddych. Táto nerovnováha môže takisto ničiť pocit pohody v pracovnom živote.

Nedostatok autonómie a kontroly: Ak človek nemá možnosť rozhodovať o svojich úlohách, pracovných postupoch a časovej flexibilite, môže sa cítiť ako niekoho otrok, a to tiež nie je zrovna najpríjemnejšie.

AI dopĺňa aj life a mentálny coach Michal Jurko. Ten tvrdí, že množstvo z nás si nesprávne volí zamestnanie. „Ľudia niekedy nemajú na výber a vezmú prácu, aká je momentálne k dispozícii. Tým už pri nástupe do zamestnania nemajú motiváciu. Proste tam musia ísť, pretože šeky sa samy nezaplatia,“ hovorí.

Podľa coacha je pracovné prostredie často toxické. Na pracovisku sa vyskytuje šikana, ktorá sa prejavuje rôznymi spôsobmi.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Forbes, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá