Slováci čelia v susednom štáte problémom. Krajine nezáleží len na očkovaní, dôležitá je konkrétna vakcína

  • Kontroverzná vakcína Sputnik V je problémová
  • Niektoré krajiny ju neakceptujú, ľudia ňou zaočkovaní majú problém
pjimage - 2021-11-20T135529.773
Unsplash/Arturo Rey Unsplash/Towfiqu Barbhuiya
  • Kontroverzná vakcína Sputnik V je problémová
  • Niektoré krajiny ju neakceptujú, ľudia ňou zaočkovaní majú problém

Opatrenia sa menia každý deň nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Slováci najviac vnímajú opatrenia v Rakúsku, ktoré sú čoraz prísnejšie. Sprísnené opatrenia sa dotknú aj turizmu, nakoľko iba 19. novembra sa tamojšia vláda rozhodla, že zatvorí hranice pre turistov. Toto nariadenie by malo platiť počas celoplošného lockdownu, ktorý by mal trvať najmenej 10 dní.

V Rakúsku žije mnoho Slovákov, ktorí s nariadeniami nesúhlasia. Ako informuje príspevok na facebookovej stránke Nekŕmte nás odpadom, osoby zaočkované Sputnikom sa do obchodov nedostanú. V krajine sú totiž rešpektované iba vakcíny od spoločností Moderna, Astra Zeneca, Janssen a Pfizer/BioNTech. 

Od Vás: Ďakujem Rakúsko! Som zaočkovaná Sputnikom a do obchodu sa nedostanem.

Posted by Nekŕmte nás odpadom on Friday, November 19, 2021

Sputnik ti nepomôže

Keďže sa pandemická situácia zhoršuje v celej Európe, krajiny prijímajú opatrenia, na ktoré nie sú občania zvyknutí. Jedinou priepustkou k normálnemu životu je vakcinácia, no je potrebné podotknúť, že nie hocijakou vakcínou. Niektoré krajiny sa totiž rozhodli nerešpektovať vakcíny, ktoré nie sú schválené EMA. 

Ako informuje rakúsky portál The Local, zaočkovaní Rakúšania majú platný COVID pass iba 270 dní. Po uplynutí tejto doby musia ísť na preočkovanie, teda na 3. dávku. V prípade, že osoba tretiu dávku odmietne, je v podstate opäť nezaočkovaná. Ak sa osoba rozhodne opätovne zaočkovať, jej COVD pass sa predĺži o ďalších 270 dní. 

Výnimkou sú ľudia, ktorí sú zaočkovaní vakcínou Johnson & Johnson. Tí budú od 3. januára 2022 potrebovať druhú dávku tej istej vakcíny. 

zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Tento problém s vakcínou Sputnik V nie je prvým. Príkladom je San Maríno, ktoré si v minulosti objednalo vakcíny od Ríma. Tie však dlho nechodili, a tak sa mestský štát obrátil na Rusko a jeho vakcínu Sputnik V. 

V priebehu veľmi krátkej doby sa krajina mohla pochváliť ukážkovou zaočkovanosťou. Ako píše denník SME, krajina ponúkala očkovanie aj turistom, ktorí ju navštívili. Krajina začala používať túto vakcínu aj napriek tomu, že nebola schválená prostredníctvom EMA. To bol problém, pretože v auguste tohto roka bolo v Taliansku, ktoré malý štát San Maríno obklopuje, potrebné preukázať sa potvrdením o očkovaní aj pri vstupe do reštaurácie či do vlaku.

Okrem Rakúska a Talianska má s touto vakcínou problém aj Nemecko, Portugalsko či Francúzsko. 

Zdroje: Facebook, The Local, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie