Slováci dostanú kongresové a kultúrne centrum za milióny eur. Hostiť bude podujatia svetového formátu

  • Vláda dnes podporila zámer vybudovať v Bratislave Národné kultúrne a kongresové centrum
  • Bratislava by už nemala byť jediným hlavným mestom v Európe, ktoré nemá kongresové a kultúrne centrum či dokonca mestskú kultúrnu halu
bim
wikimedia.org, pixabay
  • Vláda dnes podporila zámer vybudovať v Bratislave Národné kultúrne a kongresové centrum
  • Bratislava by už nemala byť jediným hlavným mestom v Európe, ktoré nemá kongresové a kultúrne centrum či dokonca mestskú kultúrnu halu

Slovensko tak chce reagovať na spoločenskú požiadavku tretieho sektora a kultúrnej obce vybudovať takéto zariadenie a podporiť na Slovensku kongresový turizmus.

„Inšpirovaní stovkami divadiel a priestorov, ktoré sme navštívili vo svete, je našim zámerom iniciovať vybudovanie multifunkčného priestoru – moderný, praktický, variabilný objekt s udržateľnou prevádzkou a celoslovenským i medzinárodným potenciálom,“ píše na oficiálnej stránke iniciatívy Martin Valihora, ambasádor iniciatívy
Národné kultúrne a spoločenské centrum.

Spoločenská hodnota takéhoto priestoru by podľa Valihoru výrazne prospela hlavnému mestu i celej krajine z kultúrneho, spoločenského, ale i ekonomického pohľadu. Dostala by Slovensko do medzinárodného kontextu kultúrnych a iných hodnôt našej krajiny a spájala by domácu scénu so svetom.

Na výstavbu nového centra dá vláda 60 miliónov eur

V Bratislave by sa malo postaviť Národné kultúrne a kongresové centrum v sume do 60 miliónov eur, informuje SITA. Ministri to dnes schválili na zasadnutí vlády. Ako uvádza návrh Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu, cieľom je vytvoriť moderné a multifunkčné centrum.

To by malo organizovať a hostiť národné aj svetové kongresové a kultúrne podujatia rôzneho charakteru. Návrh úradu predložilo Občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC).

Združenie vo svojom návrhu uviedlo, že Bratislava je jediným hlavným mestom v Európe, ktoré nemá kongresové a kultúrne centrum či dokonca mestskú kultúrnu halu. Potrebu centra Slovensko podľa nich pocítilo pri predsedníctve v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe či Visegrádskej štvorky.

„Chýbajúcim kultúrno-kongresovým stánkom prichádzame o potenciál priniesť do krajiny špičkových odborníkov, vplyvné osobností či investorov,“ vysvetlilo.

zdroj: wikimedia- Mark Ahsmann

Financovanie výstavby projektu chcú zriadiť cez účelovú dotáciu, ktorú bude čerpať občianske združenie NKKC v celkovej sume do 60 miliónov eur.

Ak by si výstavba projektu vyžiadala zvýšené náklady, chce ich združenie hradiť prípadným kapitálovým vstupom investora či bankovým úverom alebo kombináciou týchto možností. Čerpanie dotácie je naplánované na obdobie šiestich rokov – 2021 až 2026. Stavbu chcú začať v januári 2023 a v decembri 2025 stavbu skolaudovať.

Zdroje: kulturnecentrum.sk, SITA, TK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá