Slováci predávajú e-bike za 8 499 eur. Toto je Rolls-Royce medzi horskými bicyklami

  • Obrovský dopyt Slovákov po bicykloch počas pandémie doslova vyprázdnil sklady. Na nový kus sa čaká aj 2 roky
  • Výrazný záujem je o elektrické bicykle. Neznižuje ho ani ich vyššia cena oproti bežným bicyklom
  • Známa slovenská firma Kellys prichádza s prémiovou radou „e-bajkov“. Nová generácia prináša hneď niekoľko inovácií
1
  • Obrovský dopyt Slovákov po bicykloch počas pandémie doslova vyprázdnil sklady. Na nový kus sa čaká aj 2 roky
  • Výrazný záujem je o elektrické bicykle. Neznižuje ho ani ich vyššia cena oproti bežným bicyklom
  • Známa slovenská firma Kellys prichádza s prémiovou radou „e-bajkov“. Nová generácia prináša hneď niekoľko inovácií

Od vypuknutia pandémie sa vo svete enormne zvyšuje záujem o bicyklovanie. Dôvodov je hneď niekoľko – okrem zdravia, ekológie a šetrenia financií je možné týmto spôsobom dopravy ľahko dodržiavať hygienické opatrenia. Slováci v tomto trende nezaostávajú a zvýšený záujem o cyklistiku doslova vyprázdnil sklady viacerých domácich výrobcov bicyklov.

Dodávatelia súčiastok totiž počas pandémie nestíhali vyrábať komponenty, a preto sa výroba nových kusov rapídne spomaľuje: „Produkčná schopnosť dodávateľov je stále utlmená a objednávky mnohonásobne presahujú bežné ročné čísla. Čakacie doby sú extrémne dlhé, napríklad náš výrobca odpružených vidlíc má ,lead time‘ 600 dní,“ približuje situáciu prevádzkový riaditeľ Kellys Michal Divinec.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa KELLYS (@kellysbikes)

Pri elektrobicykloch je to ešte väčší problém, lebo ich konštrukcia si vyžaduje viac  špecializovaných komponentov – no práve o tie prejavili Slováci v posledných rokoch najväčší záujem. Mnohých z nich neodradzuje ani vyššia cena „e-bajkov“ a hľadajú kvalitu. Preto úspešný slovenský výrobca bicyklov Kellys už koncom minulého roku uviedol do obehu nové modely pre prémiovú radu Theos F-Series.

Koľko si ochotný investovať do nového bicykla?

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by KELLYS (@kellysbikes)

Stroj novej generácie za tisíce eur

Firma Kellys sa novým radom elektrobicyklov nesnaží len uspokojiť zvýšený dopyt, ale posúva aj hranice výrobných možností viacerými inováciami. Vďaka svojej cene môže byť najvyšší model radu – Theos F90 – prirovnaný k Rolls-Roycu medzi horskými bicyklami. Hoci elektrobicykle sú vo všeobecnosti drahšie oproti normálnym, tento kúsok stojí 8 499 eur.

Podľa slov anglického jazdca a youtubera Rob Rides EMTBnajvyšší model Theos F90 predstavuje „bicykel budúcnosti“. Priamo v teréne ho vyskúšal aj jazdec Kellys teamu, Rasťo Baránek, známy svojím YouTube kanálom Bike Mission.

zdroj: Kellys / Theos F90 priamo v teréne vyskúšal aj jazdec Kellys teamu, Rasťo Baránek.

„Theos F90 má rám vyrobený z celkom nových pevných materiálov s moderným dizajnom. Vyzerá super akčne, pripomína mi Terminátora,“ opisuje svoje prvé dojmy z elektrobicykla Rob.

Oceľové mikrovlákna a robotická výroba

Jednou z kľúčových noviniek elektrobicykla Theos F90 je rám z termoplastického hybridného oceľovo-uhlíkového kompozitu vyrobený v Belgicku. Nový rám, od doteraz bežne používaného živicovo-karbónového kompozitu, disponuje až 2-krát väčšou odolnosťou voči poškodeniu pri priamom náraze.

Výrobcovia tvrdia, že ak sa ešte pridajú oceľové mikrovlákna, niektoré body konštrukcie môžu v závislosti od ich množstva a uloženia dosiahnuť až 6-násobok odolnosti bežných rámov. To zvyšuje bezpečnosť z hľadiska zdravia jazdca, ale aj poškodenia konštrukcie samotného bicykla.

Okrem toho, so zvyšujúcou sa odolnosťou nestúpa hmotnosť elektrobicykla – aj vďaka ľahšej batérii má celková hmotnosť bicykla 22,4 kg vo veľkosti L. Zároveň je rám z nového kompozitu plne recyklovateľný a je možné ho pretvarovať, znovu použiť alebo pomocou vysokej teploty rozložiť na jednotlivé zložky a ďalej spracovať.

Kellys navyše výrobu rámov sústreduje v Európe a modernizuje použitím robotov. Dochádza tak ku kvalitatívnej štandardizácii výroby a vylúčeniu chýb, ktoré sa inak zvyknú objaviť pri doteraz bežnom manuálnom spracovaní.

zdroj: Kellys / Rám Theos F90 je vyrobený z termoplastického hybridného oceľovo-uhlíkového kompozitu, ktorý má až 2-krát vyššou odolnosť oproti bežnému, živicovo-karbónovému.

Kolesá v štýle motocyklov

V rámci geometrie je Theos F90 mullet – čiže, podobne ako motorka, má vpredu väčšie a vzadu menšie koleso. Predné uľahčuje priechodnosť terénom a zachovanie rýchlosti, zatiaľ čo zadné zaisťuje lepšiu ovládateľnosť a trakciu.

Vďaka vlastnému patentu vývojárskej dielne Kellys – tzv. ThinkLink – je odpruženie riešené cez najnovšie štvorčapové zavesenie zadnej stavby s virtuálnym bodom otáčania. Bicykel si tak zachováva citlivosť, nezávislosť od bŕzd či pohonu. Vo výsledku sa tak model zbavuje nepríjemných spätných nárazov od pedálov (pedal kickbacks“).

zdroj: Vďaka vlastnému patentu – tzv. ThinkLink – sa model zbavuje nepríjemných spätných nárazov od pedálov.

Batéria s gélovým chladením a motor Shimano

Kellys v rámci batérií pre modely Theos F-Series zameral svoju pozornosť na pomer ich kapacity a hmotnosti. Preto spolu s firmou BMZ vyvinul vyberateľnú batériu, ktorá disponuje gélovým vnútorným chladiacim systémom. Vďaka tomu dosahuje hmotnosť len 3,73 kg, čo je minimálne o pol kila menej, ako priemerná batéria iných modelov.

Batéria Kellys Re-Charge K1 má kapacitu 725 Wh (20 Ah) a nový fixačný systém zaisťujúci ľahkú vymontovateľnosť. Bicykel poháňa motor od Shimana EP 8 s krútiacim momentom 85 Nm a výkonom 250 W.

Novou sériou Theos F-Series Kellys opäť posúvajú hranice možností pri výrobe horských elektrobicyklov. V rámci modelu Theos F90 sa im podarilo dosiahnuť vysoko odolný, ekologický ebajk, s výkonnou batériou a celkovo nižšou hmotnosťou, ako je doterajší štandard.

zdroj: Kellys / Koncom minulého roka uvádza do obehu nové modely pre prémiovú radu Theos F-Series

Slovenská kvalita známa aj v zahraničí

Bicykle Kellys sa medzi Slovákmi tešia obrovskej obľube. Firma sa za 30 rokov svojej existencie stala zvučným menom pre milovníkov cyklistiky aj v zahraničí. Napríklad, na ostrovoch Seychely je skoro každý bicykel značky Kellys.

Firmu založili bratia Divincovci, ktorí najskôr začali s požičiavaním bicyklov, k predaju a výrobe vlastných modelov sa dostali až o niekoľko rokov neskôr. Začlenením mladej generácie, Michala a Martiny, detí spoluzakladateľa Petra Divinca, sa firma začala viac zaoberať marketingom a dostávať sa do širšieho povedomia slovenského aj svetového trhu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by KELLYS (@kellysbikes)

Zo začiatku sa bicykle vyrábali pod viacerými značkami, ktoré v roku 1999 zjednotili pod tú najprémiovejšiu z nich – Kellys – a rozhodli sa sústrediť na čo najvyššiu kvalitu a zážitok z jazdy. V súčasnosti firma ročne vyrobí približne 110 – 120-tisíc bicyklov, z čoho minimálne 80 % sa vyváža do viac ako 30 zahraničných krajín.

Elektrobicykle do ponuky Kellys pribudli len niekoľko rokov dozadu, no aj za tento krátky čas dokázali Kellys inováciami potvrdiť svoju prevahu v tomto segmente  – čoho dôkazom sú aj najnovšie modely série Theos F-Series.

Viac informácií o elektrobicykloch Theos F-Series je dostupných na webe.

Zdroje: Cyklonews, Startitup YouTube, Forbes, Rob Rides EMTB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá