Slováci kašlú na opatrenia a zatajujú informácie, hovoria hygienici. Pribudlo 742 nových prípadov koronavírusu

  • Pribudlo 742 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 6 785 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 12
koronavírus
TASR/AP Photo/Mahesh Kumar A.
  • Pribudlo 742 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 6 785 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 12

Na Slovensku v sobotu 18. septembra pribudlo 742 nových prípadov koronavírusu, z nich nie je viac ako 74 percent zaočkovaných. Laboratóriá vyhodnotili 6 785 PCR testov. 

Pozitívny antigénový test malo ďalších 120 osôb, vyše 77 percent z nich sa doteraz nedalo zaočkovať. Delta variant vírusu má v sekvenovaných vzorkách za uplynulý týždeň stopercentné zastúpenie. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Košickom kraji (187), nasleduje Prešovský (169), Trnavský (100), Žilinský (87), Bratislavský (60), Trenčiansky (53), Banskobystrický (44) a Nitriansky (42).

Nepribudlo ani jedno nové úmrtie. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 569 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 12. Aktuálne je hospitalizovaných 376 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň. Z nich nie je zaočkovaných viac ako 85 percent. Na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) je 30 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 29 ľudí.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 418 474, za predchádzajúci deň pribudlo len 454 očkovaných.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 721 027. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Nedisciplinovaní Slováci

Hygienici upozorňujú, že cestou von z pandémie je okrem očkovania aj dodržiavanie opatrení. Z tých si však niektorí Slováci robia dobrý deň. Napríklad okres Bardejov šiel na COVID automate do bordovej farby, hoci by teoreticky mohol byť ešte červený.

Oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenávame výrazný nárast počtu pozitívnych prípadov. Ak ide o pozitívneho človeka, dokážeme vykonať epidemiologické vyšetrovanie do 24 hodín, od ľudí však potrebujeme presné informácie. Zatajovanie nie je riešenie, pretože nám uteká čas a prispieva to ku komunitnému šíreniu ochorenia. Stretli sme sa s tým už viackrát.

Máme informácie, že aj tento víkend sa mali konať viaceré hromadné podujatia, potrebovali sme to podchytiť, preto sme navrhli preradiť okres Bardejov do bordovej farby už od tohto piatka. Aby mohli deti chodiť do škôl, potrebujeme viaceré typy hromadných podujatí načas utlmiť,“ uvádza Vedúca Oddelenia epidemiológie RÚVZ Bardejov Daniela Klimová na sociálnej sieti.

V Bardejove kvôli tomu bol aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.  „Ideálnym spôsobom ochrany pred pandémiou ochorenia COVID-19 je očkovanie. Zatiaľ hovoríme o zhoršenej situácii v úzkych komunitách alebo v malých obciach, kde je situácia zhoršená. Chceme predísť tomu, aby došlo k masívnemu komunitnému šíreniu. V spolupráci s okresným úradom a samosprávami budeme pripravovať postup,“ povedal.

OKRES BARDEJOV BORDOVÝ UŽ OD TOHTO PIATKAOkres Bardejov bol pre zhorušujúcu sa epidemiologickú situáciu zaradený na…

Posted by Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, September 17, 2021

Ružové to nie je ani v hlavnom meste. „V Bratislavskom kraji stúpa počet pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Medzi osobami evidujeme importované prípady z obľúbených dovolenkových destinácií i z krajín, odkiaľ prichádzajú ľudia na Slovensko za prácou. S nástupom detí do predškolských a školských zariadení stúpa aj počet pozitívnych detí. Malé ohniská sme zaznamenali v rodinách a na pracoviskách,“ uvádzajú regionálni hygienici na stránke na Facebooku.

Bratislava bude od najbližšieho pondelka kvôli vysokému nárastu nových prípadov v oranžovej farbe.

COVID-19 😷 V BRATISLAVSKOM KRAJI – VÝZVA PRE VŠETKÝCH 👥V Bratislavskom kraji 📈 stúpa počet pozitívnych prípadov…

Posted by Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m. on Saturday, September 18, 2021

Čím skôr si uvedomíme, čo zmena farby znamená pre podnikateľov, prevádzky a aj náš každodenný život, tak možno lepšie pochopíme, že nariaďovanie opatrení sa nerobí len tak, ale má svoj zmysel a jasný cieľ a to zachytiť nekontrolovateľné šírenie nového koronavírusu a jeho mutácií medzi obyvateľmi nášho kraja,“ dodávajú.

Zdroj: NCZI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech