Slováci kašlú na šetrenie peňazí na dôchodok. Naša priemerná mzda patrí k najnižším v EÚ

  • Prieskum portálu Kariéra.sk ukazuje, že na dôchodok šetrí len polovica Slovákov
  • Nízke mzdy šetrenie buď znemožňujú, alebo výrazne obmedzujú
senior zdvíhajúci malé dievča a dvadsať eurové bankovky pripnuté štipcom
Unsplash/Portuguese Gravity, Isaac Quesada
  • Prieskum portálu Kariéra.sk ukazuje, že na dôchodok šetrí len polovica Slovákov
  • Nízke mzdy šetrenie buď znemožňujú, alebo výrazne obmedzujú

Takmer polovica Slovákov si nevytvára žiadne úspory na dôchodok. Informoval o tom pracovný portál Kariéra.sk na základe prieskumu, do ktorého sa zapojilo 4700 respondentov.

Až 47 % opýtaných Slovákov priznalo, že si neodkladajú žiadne peniaze na dôchodok,“ priblížila manažérka komunikácie a PR portálu Katarína Tešla.

Vieme si odložiť

Viac ako polovica (53 %) si to, čo im zostane, odloží. Aj keby malo ísť o malú sumu peňazí. Z prieskumu tiež vyplynulo, že výška výplat ľudí žijúcich na Slovensku úzko súvisí aj s tým, koľko si chcú alebo môžu dovoliť odložiť.

Priemerná mzda Slovákov patrí k najnižším v Európskej únii, preto si 59 % dokáže mesačne odložiť menej ako 100 eur, vyčíslil pracovný portál. Sumu 100 eur si mesačne odkladá 22 % respondentov. Čiastkou 200 eur prispeje na svoj dôchodok približne sedem percent Slovákov.

Niektorí ľudia žijúci na Slovensku si podľa prieskumu vedia odložiť na dôchodok aj viac. Sumu medzi 300 až 400 eurami si mesačne odkladá päť percent opýtaných a 500 eur takmer sedem percent, uzatvoril portál.

Peňazí je čoraz menej

Priestor na šetrenie by ponúkali v súčasnosti rastúce hrubé mzdy. Tie však takmer kompletne anuluje inflácia. Po zohľadnení vysokej inflácie sa reálne mzdy zvýšili len v dvoch z desiatich sledovaných odvetví. Išlo o ubytovanie s nárastom reálnej mzdy o 0,9 % a stavebníctvo, kde reálne zárobky stúpli o 0,1 %.

peniaze
zdroj: Unsplash/Towfiqu Barbhuiya

Najvýraznejší pokles reálnej mzdy o viac ako 10 % štatistici zaznamenali v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Reálna mzda sa znížila o viac ako 7 % vo vybraných trhových službách a v predaji a oprave motorových vozidiel, o viac ako 5 % v informáciách a komunikácii, doprave a skladovaní a vo veľkoobchode. V priemysle klesla o 3,2 %.

Dôchodcom je o čosi lepšie

Odkladať si na dôchodok pritom vôbec nemusí byť zlý nápad, prihliadajúc na jeho súčasnú výšku. Suma priemerného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, na konci júla tohto roka dosiahla 516,10 eura. Medziročne sa zvýšila o 12,90 eura. Popri náraste sumy starobnej penzie medziročne mierne stúpol aj počet jej poberateľov.

Kým na konci júla minulého roka dostávalo starobný dôchodok 1 milión 87,2 tisíca penzistov, na konci minulého mesiaca bolo na Slovensku 1 milión 99,3 tisíca starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerný predčasný starobný dôchodok v porovnaní s koncom júla vlaňajška vzrástol o 11,80 eura na 505,40 eura. Ku koncu minulého mesiaca ho dostávalo 11,4 tisíca penzistov, čo bolo o 471 osôb menej ako pred rokom. Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol na konci júla na úrovni 230,20 eura.

dochodci seniori
zdroj: Pixabay/pasja1000

V porovnaní s júlom minulého roka je tak vyšší o 5,20 eura. Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % vypláca poisťovňa v priemernej výške 416,50 eura. Medziročne ide o nárast o 9,90 eura.

Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu minulého mesiaca 224,2 tisíca poberateľov invalidných dôchodkov, čo je oproti júlu vlaňajška o 3,8 tisíca penzistov menej.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá