Slováci majú koronakrízy plné zuby, opatrnosť Matoviča tretina považuje za „diagnózu“, ukázal prieskum

  • Iniciatíva Strikin' Back Coalition publikovala prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1 000 Slovákov
  • Podľa výsledkov sa Slováci koronavírusu neboja a za príčinu vírusu považujú netopiere, čínske laboratórium alebo Boha
  • Tretina respondentov považuje Matovičovu opatrnosť za „diagnózu“
  • Iniciatíva Strikin' Back Coalition publikovala prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1 000 Slovákov
  • Podľa výsledkov sa Slováci koronavírusu neboja a za príčinu vírusu považujú netopiere, čínske laboratórium alebo Boha
  • Tretina respondentov považuje Matovičovu opatrnosť za „diagnózu“

Mnohí sa domnievajú, že to najhoršie už pominulo. Obchody a služby sa postupné otvárajú, otvorené sú aj múzeá či galérie. Od zajtra k nim pribudnú okrem iného kiná a divadlá, obchodné centrá, školy a hranice.

S príchodom štvrtej fázy uvoľňovania je namieste zaspomínať na predošlé mesiace, kedy boli Slováci zatvorení v karanténach, pracovali z domu a jednou zo základných povinností bolo nosenie rúška na verejnosti.

Iniciatíva Strikin‘ Back Coalition pripravila zaujímavý prieskum o koronavíruse a Slovákoch. „Predstavujeme exkluzívny inhouse prieskum aktuálnej nálady obyvateľov Slovenska, realizovaný na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov,“ odkazujú iniciátori na oficiálnej webovej stránke.

prieskum
zdroj: Strike Back Coalition/www.strikingback.sk

 

Index paniky je extrémne nízky, svet sa od nás má čo učiť 

Prieskum dokázal, že ľudia vnímajú šírenie koronavírusu piatimi rôznymi spôsobmi. V takzvanom „panickom mode“ je iba 7,6 percent Slovákov. Viac ako 27 percent respondentov neberie situáciu ako tragédiu a snaží sa robiť veci tak, ako pred koronakrízou.

32 percent opýtaných priznalo, že situácia okolo koronavírusu im už poriadne liezla na nervy. Títo ľudia sa neboja nákazy alebo straty práce, jednoducho im je doma príliš dlho.

S tým súvisí aj index paniky, ktorý je v prípade Slovákov na nízkych číslach.

„Ľudia na Slovensku berú súčasnú situáciu s pokojom. Index paniky, zložený z rôznych ukazovateľov, je na takej nízkej úrovni, že ak by bola ešte na nižšej, mohli by sme sem začať organizovať zájazdy, nech sa turisti, ktorí chcú vidieť ľudí, čo sú nad vecou, nemusia trepať do šaolinského kláštora,“ odkázal strategický riaditeľ Wiktor Leo Burnett Vladimír Lefik.

prieskum
zdroj: Strike Back Coalition/www.strikingback.sk

Za vírus je zodpovedné laboratórium, netopiere alebo Boh

Slováci majú svojský názor aj na pôvodcu koronavírusu. V médiách sa už dávnejšie objavila správa, že za šírenie vírusu môže výhradne Čína, ktorá vírus vytvorila v laboratóriu. Túto teóriu nik nepotvrdil. Prvotne sa však hovorilo o netopieroch z Wu-chanského trhu.

27,2 percent obyvateľov Slovenska verí, že vírus pochádza z čínskeho laboratória. Na druhej strane, 27,3 percent sú tí, ktorí veria teórii o netopieroch. Zvyšných 5,4 percent respondentov pandémiou spôsobenú koronavírusu považuje za boží trest.

Na margo informácií o pôvode vírusu je zaujímavé pozrieť sa aj na to, komu ľudia dôverujú najviac. „Vedci sú suverénne najdôveryhodnejší. Celkovo sa dôvere ľudí tešia iba vedci a prezidentka,“ vysvetlil riaditeľ Data Science Ján Stareček.

Slováci okrem Zuzany Čaputovej a vedcov dôverujú aj koalícii. Naopak, nemajú dôveru v opozíciu, kňazov a ani v médiá.

prieskum
zdroj: Strike Back Coalition/www.strikingback.sk

Matovičov syndróm stresovania Slováci vidia na diagnózu 

S príchodom pandémie sa museli vysporiadať najmä obchodníci, ktorí sa poväčšine utiekali k online formám predaja. Potenciálnych zákazníkov lákali zľavami a novinkami v sortimente. Napriek tomu, že 4 percentá Slovákov toto správania považuje za hyenizmus, viac ako 74 percent respondentov si myslí, že je to úplne normálne.

Nie je prekvapením, že v dôsledku koronakrízy utrpela okrem iného aj ekonomika. 76,5 percent Slovákov sa preto domnieva, že ekonomický dosah bude horší než vírus.

Napriek upadajúcej ekonomike je premiér Igor Matovič opatrný a dôkladne zvažuje každý ďalší krok týkajúci sa uvoľňovania. V polovici apríla vystúpil v mimoriadnej relácii televízie Markíza, kde apeloval na Slovákov, aby boli opatrní. Okrem toho reagoval na kritikov, ktorým sa nepáčila jeho prehnaná opatrnosť a nevôľa v uvoľňovaní ekonomiky.

Iniciatíva Strikin‘ Back Coalition sa preto pozrela aj na to, ako Slováci vnímajú Matoviča.

„Na politike sa ľudia málokedy zhodnú. To, že po Igorovi Matovičovi pomenujú skôr námestie, si myslí 16,2 percent. Na diagnózu to vidí 32,7 percent. Asi treba prinášať pokoj, nie ešte viac stresovať,“ zhrnul výsledky vedúci digitálnej agentúry Socialists Martin Kukoľ.

Zdroje: Strike Back Coalition, Markíza, BBC, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá