Slováci míňajú najviac peňazí na bývanie, predbehli nás len tieto dve krajiny

  • Slovenské domácnosti minú zo svojich výdavkov na bývanie 27,7 percenta
  • Slováci minú v porovnaní s krajinami EÚ viac peňazí aj na alkohol, cigarety a lieky proti bolesti
  • Väčšiu položku predstavujú aj výdavky na jedlo
eurostat
Unsplash/Pexels
  • Slovenské domácnosti minú zo svojich výdavkov na bývanie 27,7 percenta
  • Slováci minú v porovnaní s krajinami EÚ viac peňazí aj na alkohol, cigarety a lieky proti bolesti
  • Väčšiu položku predstavujú aj výdavky na jedlo

Náklady na bývanie zhltnú slovenským domácnostiam viac než štvrtinu ich výdavkov. Väčšie percento dosahujú v EÚ len Fíni a Dáni. Vyplýva to z analýzy Eurostatu za rok 2018, ktorá skúmala výdavky európskych domácností. Bývanie vrátane nákladov na vodu, elektrinu, plyn či vykurovanie je celkovo najväčší výdavok pre Európanov. Nasleduje doprava, strava a voľný čas.

Slovenské domácnosti minú zo svojich výdavkov na bývanie 27,7 percenta. Je to vyšší podiel, ako je priemer Európskej únie (24 percent) a viac než ktorákoľvek krajina Vyšehradskej štvorky. Maďarské domácnosti na rovnakú položku minú 18,1 percenta, české 25,2 percenta a poľské 20,5 percenta.

Rekordné ceny bytov

Len prednedávnom napríklad v Bratislave dosiahla cena bytu za meter štvorcový rekordnú hranicu. To poukazuje aj na vážne nedostatky bytov, čoho výsledkom je kontinuálny rast cien. Priemerná cena voľných bytov v Bratislave totiž ku koncu septembra dosiahla cenu 3 095 €/m² s DPH.

Náklady na bývanie sú celkovo najväčšou položkou európskych domácností, nasleduje doprava (13,2 percenta), strava a nealkoholické nápoje (12,1 percenta), voľný čas a kultúra (9,1 percenta) a reštaurácie a hotely (8,7 percenta).

V rámci Európskej únie je však priemerná mzda Slovenska na posledných priečkach. Kým obyvateľ Luxemburska zarobí mesačne v priemere takmer 4 700 eur, Slovák si v priemere zarobí len 1 013 eur mesačne. Horšie na tom je len 6 krajín, medzi ktorými je napríklad Litva, Rumunsko či Bulharsko.

Najmenej míňame na palivo či opravu áut

Slováci minú viac peňazí aj na alkohol, cigarety a lieky proti bolesti. Domácnosti na tieto produkty minú 5,4 percenta zo svojho rozpočtu a priemer EÚ je 3,9 percenta, vo V4 na tieto položky míňajú najviac Česi (7,9 percenta).

Výdavky na jedlo sú tiež pre slovenské domácnosti väčšou položkou (15,9 percenta) ako v európskom priemere (11 percent). Krajiny V4 sa v tomto ohľade veľmi nelíšia a v každej z nich sa pohybujú okolo 15 percent (Česko 14,5 percenta, Maďarsko 15,5 percenta, Poľsko 14,8 percenta). Rumuni na jedlo dávajú najviac spomedzi európskych domácností – 26,4 percenta.

Najmenej naň vynakladajú Briti – 6,9 percenta. Slováci minú najmenej v celej EÚ na palivo či opravu svojich áut, a to 3,6 percenta z výdavkov domácností. Priemer EÚ je 6,9 percenta a táto položka spotrebuje najväčší podiel financií v slovinských domácnostiach 11,2 percenta. Vo V4 to predstavuje najväčšie výdavky pre Poliakov (8,1 percenta) a Maďarov (8,6 percenta).

Zdroje: SITA, minimalnamzda.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK