Slováci môžu dať meno planéte. Tých, ktorí ho navrhnú, čaká uznanie

  • Slováci môžu posielať svoje návrhy na mená exoplanéty a jej hviezdy
  • Projekt je súčasťou celosvetovej kampane IAU100 NameExoWorlds
  • Meno vyberáme pre planétu HAT-P-5
TASR/NASA
  • Slováci môžu posielať svoje návrhy na mená exoplanéty a jej hviezdy
  • Projekt je súčasťou celosvetovej kampane IAU100 NameExoWorlds
  • Meno vyberáme pre planétu HAT-P-5

Medzinárodná astronomická únia (IAU)  oslavuje 100. výročie. Ako informoval TASR, v rámci neho sa rozhodli zorganizovať globálny projekt s názvom IAU100 NameExoWorlds.

Projekt umožňuje všetkým krajinám na svete pomenovať jednu exoplanétu a jej hviezdu. Každému štátu pridelila únia vesmírne telesá, ktorým meno môže vybrať ktokoľvek vo verejnom hlasovaní na oficiálnej stránke kampane. Do projektu sa môžeš zapojiť aj ty, stačí, keď vyplníš krátky formulár, v ňom uvedieš kontaktné údaje a meno pre planétu a jej hviezdu, spolu s krátkym odôvodnením, prečo si sa rozhodol práve pre takéto pomenovanie.

Riadiaci výbor súťaže vybral pre Slovensko exoplanétu s označením HAT-P-5, ktorá obieha okolo hviezdy podobnej Slnku, nachádzajúcej sa vo vzdialenosti 990 svetelných rokov.

„Ide o planétu, ktorá sa podobá na Jupiter, je len o šesť percent ťažšia, obehne však okolo svojej hviezdy za 2,8 dňa. Keďže slovenská exoplanéta a jej materská hviezda sa premietajú do súhvezdia Lýra, neďaleko najjasnejšej hviezdy severnej hviezdnej oblohy Vega, z nášho územia budú pozorovateľné počas celého leta,“ z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach o tom TASR informovali národný koordinátor pre vzdelávacie aktivity IAU na Slovensku Rudolf Gális a predseda organizačného výboru projektu na Slovensku Jaroslav Merc.

zdroj: Wikimedia (Aldaron)

Planéty pre rôzne krajiny únia vyberala aj podľa ich viditeľnosti z danej oblasti. Všetky z vybraných exoplanét sú tiež dosť veľké a jasné na to, aby sa dali pozorovať aj menšími ďalekohľadmi.

Cieľom iniciatívy je „vytvoriť príležitosť zamyslieť sa nad tým, aké je naše miesto vo vesmíre a ako by mohla byť Zem vnímaná civilizáciou na inej planéte“, ale aj „prispieť k súdržnosti všetkých ľudí na Zemi výrazným symbolom globálnej identity.“

Na začiatku si ľudia môžu vymyslieť akékoľvek meno, z nich potom národné kampane vyberú tie najvhodnejšie a spustia verejné hlasovanie. Do projektu sa zapojilo viac ako 70 krajín z celého sveta. Národné súťaže trvajú od júna do novembra a po záverečnom potvrdení riadiacim výborom IAU100 NameExoWorlds budú celkové výsledky vyhlásené v decembri 2019. Víťazné mená budú používané spoločne s existujúcim vedeckým označením a ľudí, ktorí ich navrhli, čaká uznanie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá