des
mob
Absynt

Slováci na kníhkupectvá nedajú dopustiť ani cez krízu, tieto knihy sú podľa vydavateľov počas pandémie hitom

  • Filip Koudela a Juraj Ostrowski opustili svoje dlhoročné zamestnania a pustili sa do niečoho, čo ich napĺňa a je ich vášňou
  • Vzdali sa marketingu a obchodu a pustili sa do podnikania na knižnom trhu
  • Ich vydavateľstvo Absynt je na Slovensku už pojmom. Ako však zvládajú náročné obdobie pandémie?
  • Filip Koudela a Juraj Ostrowski opustili svoje dlhoročné zamestnania a pustili sa do niečoho, čo ich napĺňa a je ich vášňou
  • Vzdali sa marketingu a obchodu a pustili sa do podnikania na knižnom trhu
  • Ich vydavateľstvo Absynt je na Slovensku už pojmom. Ako však zvládajú náročné obdobie pandémie?

S reportážami sa bežný Slovák stretne väčšinou len v novinách alebo časopisoch. Poniektoré sa vydaria, iné sú však len ďalším pomenovaním pre nudu. Absyntu sa však podarilo svojimi dielami zaujať aj mladú generáciu, ktorá doposiaľ po takomto žánre nikdy predtým nesiahla.

Filip a Juraj začínali takmer z ničoho a možno aj preto trvalo rok, kým sa do kníhkupectiev dostala ich prvá kniha. Keď vstupovali do knižného priemyslu, nemali s týmto typom biznisu žiadne skúsenosti, no aj tak sa im podarilo vybudovať vydavateľstvo s dnes už vyhľadávanými titulmi.

Jozef Karika: Roky si každé ráno pripomínam, že to môže byť posledný deň, čo sa živím písaním (ROZHOVOR)

Aj toto vydavateľstvo však zasiahla pandémia nového koronavírusu. Filip a Juraj sa preto aktivity ich vydavateľstva rozhodli sústrediť dvoma smermi.

Na jednej strane hľadali možnosti zníženia nákladov spojených s vydávaním kníh. Na strane druhej veľmi intenzívne pátrali po možnosti posilnenia predaja prostredníctvom ich e-shopu. Nevyhnutnosťou bola aj otvorená komunikácia s čitateľmi, pre ktorých vydavateľstvo pripravilo aj množstvo súťaží a on-line diskusií.

„V našom vydavateľstve sa kríza prejavila totálnou mobilizáciou a kreatívnosťou celého tímu, čo vyvrcholilo on-line festivalom Absyntéka, počas ktorého sme streamovali rozhovory s autormi z celého sveta a premietali sme video záznamy, ako herci čítajú úryvky z našich kníh,“ hovorí Filip pre Startitup.

Podnikateľom veľmi pomohli aj kníhkupci, ktorí podľa zakladateľov Absyntu vyvinuli veľké úsilie pre zmiernenie dopadu zavretých predajní. 

Čítaš počas pandémie viac kníh ako obvykle?

Čo sa týka podielu predaných titulov cez internet v pomere ku kamenným predajniam, ten sa podľa Filipa menil v závislosti od obdobia.

„Počas uzavretých kamenných kníhkupectiev samozrejme rástol objem predaja cez internet, avšak po uvoľnení opatrení sa čitatelia vždy vrátili, aby si mohli v knihách zalistovať, prejsť sa po kníhkupectve a prezrieť novinky. Kultúra kníhkupectiev, dizajn interiéru a služby sú na Slovensku na veľmi vysokej úrovni.“

Dvaja kamaráti v Košiciach otvorili prvý cookies obchod. Ich receptúru chceli od nich ukradnúť aj v zahraničí

Podľa Filipa je dôležité vedieť, že on-line predaj kníh na Slovensku počas zdravých rokov tvorí len približne jednu štvrtinu, objemu celého trhu. „Niektoré tituly sme sa rozhodli vydať napriek situácií, a niektoré sme presunuli na ďalšie obdobie.“ 

Čo čítame počas pandémie?

Kríza dokonca pozmenila aj preferencie čitateľov. V rámci rebríčkov predajnosti tím vydavateľstva zaznamenal, že veľký záujem budili knihy, ktoré sa nejakým spôsobom týkajú pandémie. Či už to boli historické romány alebo tituly, ktoré reagovali na súčasnú situáciu.

„My sme tiež veľmi rýchlo zareagovali vydaním eseje Ivana Krasteva Európa a pandémia. Nás teší, že sme si udržali priazeň našich čitateľov a záujem o absyntovky nepoľavil.“

Absynt sa už pred istým časom rozhodol vydávať rôznorodejšiu literatúru. Vydavateľstvo sa tak už nešpecializuje výlučne na reportáže. Minuloročný „koronový“ edičný plán preto tvorili tituly s rôznou tématikou a taktiež aj s pestrým dizajnom obálok.

„Zásahom do čierneho bol titul Narodený v modrú stredu, autobiografia Daniela Tammeta, britského spisovateľa a autistického savanta s mimoriadnym nadaním na matematiku a jazyky.“

Valentína bojovala s anorexiou, dnes má Chuť žiť: Radím nechváliť za to, že niekto schudne

Veľmi úspešnou však bola aj cestopisná reportáž o ceste po Spojených štátoch od držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Johna Steinbecka s názvom Potulky s Charleym. Veľmi silnú odozvu medzi čitateľmi mal aj titul Slovutný pán prezident o listoch prezidentovi Tisovi od zúfalých Židov.

Kniha je spojením práce americkej historičky Madaline Vadkerty a spisovateľa Jána Púčeka, ktorý jednotlivé životné príbehy prerozprával. 

Rok 2020 naozaj nebol jednoduchý aj kvôli svojej nepredvídateľnosti. Pandémia priniesla zavedenie opatrení, keď museli byť uzavreté všetky kamenné kníhkupectvá. To nesmierne komplikovalo celkové fungovanie vydavateľstva:

„Edičný plán pripravujeme vždy minimálne rok dopredu, preto je veľmi ťažké rýchlo reagovať a znižovať náklady.“

Samostatnou kategóriou sú aj audioknihy, po ktorých siaha čoraz viac Slovákov. Absynt však v súčasnosti ešte audioknihy nevydáva, nakoľko tento trh je ešte len v rozvojovej fáze a vyžaduje si investície.

Príbeh rodiny spod Tatier: Vyvinuli legendárnu zubnú pastu, ale aj prírodný produkt na posilnenie imunity

„Na základe mojich preferencií môžem zhodnotiť, že audioknihám sa darí veľmi dobre, avšak väčšinu počúvam po poľsky.“ 

A po akej knihe siahol počas pandémie Filip Koudela? „Počas pandémie som čítal reportáže, ktoré by sme radi zaradili do našich nasledujúcich edičných plánov. S veľkým potešením som prečítal Džin od Milana Šimečku, rozsiahlu publikáciu na tému autizmu, prečítal som niekoľko grafických románov, jednak väčšina kníh priamo súvisí naším vydavateľstvom.“

Dôvod je podľa Filipa jasný, prácu vydavateľov pandémia nezastaví, a to aj napriek tomu, že sa vydáva menej titulov ako v predchádzajúcom období.

Fanúšikom dobrej literatúry určite odporúča, aby siahli po Filipovom favoritovi minulého roka, ktorým je titul Vrahovia mesiaca kvetov, v ktorom možno sledovať vznik FBI a vyšetrovanie série vrážd Indiánov, ktorí neuveriteľne zbohatli vďaka náleziskám ropy na svojich územiach.

„Pre všetkých, ktorých zajíma aj história, sme pripravili historické knihy: Černobyľ – Príručka prežitia o tom, čo nasledovalo po jadrovej katastrofe a Halič – Putovanie po stratenom svete od obľúbeného Martina Pollacka.“

Ako nám Filip priblížil, ide o nostalgický cestopis do prostredia, kde sa miešali rôzne kultúry, etniká i konfesie. Ak ťa však zaujímajú dejiny a súčasne si aj trochu kulinárom, tak ťa určite nesklame titul Ako nakŕmiť diktátora.

V tejto knihe sa poľskému reportérovi podarilo dopátrať ku kuchárom Idiho Amina, Fidela Castra, Pol Pota a iných. Hľadá pritom odpoveď na otázku, do akej miery má kuchyňa vplyv na dejiny sveta.

Zdroj: Absynt

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá